به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمود کریمی‌بیرانوند» در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که امروز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه برگزار شد، مصوبات شورای‌عالی اشتغال، فرآیند و دلایل کاهش نرخ بیکاری در کشور و موضوعات مربوط به اشتغال کشور را تشریح کرد و به ارائه آمار در این زمینه پرداخت.

وی در ابتدای این نشست با بیان این‌که افزایش نرخ مشارکت و کاهش تعداد بیکاران به معنای رونق بازار کار است، گفت: نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک‌‌رقمی شده و امیدواریم به‌عنوان یک هدف در پایان دولت سیزدهم نرخ بیکاری در تمام استان‌های کشور تک‌‌رقمی شود.

کریمی‌بیرانوند افزود: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازار کار، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان است که این پیام را می‌دهد چه تعداد از جمعیت شاغلان و بیکاران فارغ‌التحصیل هستند و تحلیل‌های آن برای کیفی‌بودن بازار کار بسیار مهم است که این عدد در ۳ فصل اخیر کاهشی بوده و اکنون به ۱۱/۴ درصد رسیده است و شیب کاهشی دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فاصله نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان و نرخ بیکاری خُرد نشان می‌دهد چه تعداد از مشاغل کیفی بوده است. در سال ۱۴۰۰ این تفاوت تقریباً حدود ۴/۵ درصد بود که در آخرین گزارش مرکز آمار به ۳/۵ درصد رسیده است. فاصله ۶ درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با نرخ بیکاری کل کاهشی شده است.

کاهش اشتغال ناقص در کشور

کریمی‌بیرانوند ادامه داد: نرخ اشتغال ناقص نیز با روندی کاهشی رو به رو بوده از ۱۰/۶ درصد از پاییز ۱۴۰۰ به ۸/۱ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال هم که بیانگر امید جوانان برای یافتن شغل یا دسترسی آن‌ها به پیدا کردن شغل است که از ۱۶/۱ درصد به ۱۴/۴ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است.

وی تصریح کرد: متغیر دیگر در آمار نیروی کاری مرکز آمار ایران، مربوط به نرخ مشارکت اقتصادی است. اگر نرخ مشارکت افزایشی و بیکاری کاهشی باشد به معنای رونق بازار است. این نرخ نیز ۰/۵ درصد افزایش داشته به‌طوری که تعداد نرخ مشارکت(جمعیت فعال) از ۴۰/۹ درصد در پاییز ۱۴۰۰ به ۴۱/۵ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است.

معاون اشتغال وزیر کار خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم شاخص‌های اختصاصی حوزه زنان را بررسی کنیم، نشان می‌دهد که جمعیت فعال زنان به نسبت پاییز ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰ هزار نفر و جمعیت شاغل بانوان نیز در این مدت بیش از ۶۰۰ نفر افزایش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان هم نسبت به پاییز ۱۴۰۰ حدود ۱/۵ درصد افزایش یافته و سرعت رشد بالایی دارد.

وی تصریح کرد: نرخ بیکاری زنان جوان در پاییز ۱۴۰۰ عدد ۳۹/۷ بود که در پاییز امسال به ۲۷/۹ درصد رسیده و ۹ درصد کاهش را تجربه کرده است. نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال نیز حدود چهار درصد کاهش یافته است. این‌ها نشان می‌دهد که آمار و ارقام حوزه زنان از هر جهتی رشد مثبت داشته و ارقام امیدوارکننده است.

نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک‌رقمی است

کریمی‌بیرانوند تأکید کرد: نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک‌رقمی شد که امیدواریم در پایان دولت سیزدهم بتوانیم نرخ بیکاری را در تمام استان‌های کشور تک‌رقمی کنیم.

وی گفت: هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم؛ اما اتفاقاتی که رخ داده به سمت روند مطلوب است. وضعیت بازار کار نسبت به گذشته بهبود یافته و رکوردهای قابل توجهی در حال ثبت است. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم به وضعیت مطلوب نزدیک شویم و آن را به سمت پایدار شدن ببریم.

معاون وزیر کار بیان کرد: نرخ رشد اقتصادی در ۲ و نیم سال گذشته و در فصول مختلف آن مثبت بوده است. آخرین گزارش مربوط به تابستان ۱۴۰۲ است که نرخ رشد اقتصادی به ۷/۹ درصد رسیده، زمانی که این رشد مثبت باشد یعنی ماشین اقتصاد در حال حرکت است.

وی افزود: نکته کلان تحلیلی دیگر که بهبود فضای اقتصادی کشور را نشان می‌دهد، خروج اقتصاد کشور از شرطی‌بودن است. این که پیشرفت اقتصادی کشور را به برخی مناسبات بین‌المللی گره بزنیم و فعال‌کردن ظرفیت‌های داخل را معطل پیش‌شرط‌های بین‌المللی کنیم.

برگزاری هفت نشست شورای‌عالی اشتغال با حضور رئیس‌جمهور در دولت سیزدهم

 کریمی‌بیرانوند درباره اقدامات دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت اشتغال کشور، تصریح کرد: در دولت سیزدهم هفت نشست شورای‌عالی اشتغال با حضور رئیس‌جمهور، تمام وزرا و استانداران تشکیل شده که آخرین نشست آن هفته گذشته برگزار شد. مردم نیز با سیاست‌های دولت در بازار کار همراهی کردند و تمام ارکان حاکمیت خود را پاسخگو نسبت به اشتغال می‌دانند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از سرفصل‌های مهم که تأثیر مستقیمی بر بازار کار در دولت مردمی سیزدهم دارد نظارت و هدایت حاکمیت در حوزه اشتغال است. روش سخت‌گیرانه نظارتی که دولت برای ارائه گزارش صحیح به مردم دارد، نشان می‌دهد دولت برای حوزه اشتغال و بهبود آن پای‌کار آمده است. برای این کار تمام زیرساخت‌های حوزه کار را با کد ملّی تعریف کرده تا گزارش‌ها شفاف باشند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار بیان کرد: اکنون بیش از ۲۳ هزار کاربر دستگاه‌های اجرایی در سراسر کشور در حال کار کردن در مسیر رونق‌بخشی به بازار کار هستند. اشتغال کشور به سه شکل تماس، پیامک و میدانی رصد می‌شود. برآیند این سه مرحله گزارشی است که به مردم و نهادهای حاکمیتی ارائه می‌دهیم.

احیای ۶ هزار واحد نیمه‌فعال و راکد در دو سال گذشته

وی تأکید کرد: اقدام دیگر دولت در حوزه اشتغال تقویت زیست‌بوم ملّی اشتغال است که مصوبه آن آبان‌ماه ۱۴۰۰ با حضور تمام دستگاه‌ها و رئیس‌جمهور در شورای‌عالی اشتغال تصویب شد تا راهبردهای بازار کار به بهترین شکل پیگیری شود. یکی از موارد بسیار مؤثر در این بخش، تسهیل در صدور مجوزهای کسب‌وکار در حوزه‌های مختلف بوده است. مجوزهای مشاغل خانگی و مراکز مشاوره در گذشته تا ۱۰ ماه طول می‌کشید، اما اکنون در چند روز صادر می‌شود.

کریمی‌بیرانوند افزود: گام دیگری که برای رونق بازار کار برداشته شد، احیای بیش از ۶ هزار واحد نیمه‌فعال و راکد بوده است که اکنون فعال شده و اثر زیادی بر اشتغال کشور داشته است.