به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: بارش برف و باران و کاهش محسوس دما جمعه (۱۳ بهمن‌ماه) در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، غرب اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شنبه (۱۴ بهمن‌ماه) خراسان شمالی، خراسان رضوی موجب آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی خواهد شد.

برای کاهش آسیب‌پذیری محصولات کشاورزی سازمان هواشناسی نسبت به کشت حبوبات انتظاری در استان‌های سردسیر مانند خراسان شمالی و چهارمحال‌ و بختیاری، زدودن برف از شاخه‌های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال، خودداری از انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره‌سازی سوخت دوم جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی باتوجه‌ به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر، رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، نگهداری از تأسیسات و عایق‌بندی لوله‌های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی و یازدهی لوله‌ها در باغات و واحدهای تولیدی و استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وقوع رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید و کاهش دما جمعه (۱۳ بهمن‌ماه) در هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی را در پی دارد. بر اساس توصیه سازمان هواشناسی پاکسازی نهرها و آبراهه‌ها جهت جلوگیری از آبگرفتگی مزارع و تنش غرق‌آبی در محصولات زراعی، استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها، کشت سیب زمینی در استان سیستان و بلوچستان و برداشت صیفی‌جات پس از بارندگی در استان هرمزگان، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع هنگام بارندگی در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار با اشاره به وزش باد شدید آمده است: این پدیده جوی جمعه در فارس، کرمان، یزد، جنوب اصفهان، شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و شنبه (۱۴ بهمن‌ماه) در شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی را موجب می‌شود بنابراین استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی و دامداری‌ها در برابر وزش باد شدید و استحکام سازه گلخانه‌ها در برابر وزش باد شدید دردستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری آورده است: از شب پنج‌شنبه تا دوشنبه (۱۲ تا ۱۶ بهمن‌ماه) وزش باد شدید تا بسیار شدید شمال غربی با بیشینه سرعت تا ۳۶ نات و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر و در فراسواحل بیشتر از ۲.۵ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل مناطق شرقی مرکزی و شرقی خلیج فارس، در استان‌های بوشهر، هرمزگان و تنگه هرمز پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در تردد و فعالیت‌های دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی و خطر غرق شدن شناگرها، خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست و به توصیه سازمان هواشناسی منع فعالیت‌های شیلاتی و تفریحی و ممانعت از تردد شناورهای سبک، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر، منع فعالیت‌های پشتیبانی فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل و سکوهای نفتی همچنین آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی دردستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نسبت به بارش باران و برف، وزش باد و کاهش دما جمعه در لرستان، ایلام، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان جنوبی و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و فارس و شنبه در گلستان، شرق مازندران و جنوب سیستان و بلوچستان هشدار دارد که این وضعیت ممکن است به آسیب رسیدن به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی منجر شود.

در این وضعیت جوی پاکسازی نهرها و آبراهه‌ها جهت جلوگیری از آبگرفتگی مزارع و تنش غرق‌آبی در محصولات زراعی، استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها ، زدودن برف از شاخه های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال، خودداری از انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره‌سازی سوخت دوم جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما، رنگ آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری، انجام کود سرک در مزارع غلات و کلزا در استان‌های ساحلی قبل از شروع بارش ، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع در هنگام بارندگی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: وزش باد نسبتا شدید تا گاهی شدید با جهت شمال غربی - غربی با بیشینه سرعت ۲۸ نات و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل و فراسواحل تا ۲ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان، در خلیج فارس و دریای عمان پیش‌بینی می‌شود. مواج شدن دریا و احتمال خسارت به شناورهای کوچک و تفریحی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا در دستور کار قرار گیرد.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.