به گزارش اکونا پرس،

سید محمد بطحایی درنشست با مدیران کل آموزش و پرورش مناطق مختلف استان لرستان اظهار کرد: آموزش و پرورش در بحران اخیر نقش خود را به خوبی مثل همیشه ایفا کرد و من از همه شما سپاسگزارم، این حادثه سیل که اتفاق افتاد بسیار سنگین، دردآور و ناراحت‌کننده است اگر چنین اتفاقی حتی برای یک خانواده از مردم ما بیافتد جای ناراحتی‌های بزرگی دارد اما آن چیزی که می‌تواند عامل تاثیرگذار در روحیه مردم و بازگشت نشاط به جامعه شود، آموزش و پرورش و دانش‌آموزان هستند.

وی افزود: مهمترین رسالت ما همین است و هیچ دستگاهی این کارکرد را ندارد هیچ دستگاهی نمی‌تواند ادعا کند که چنین کارکردی دارد،رفت‌‌وآمد دانش‌آموزان و هیاهوی آنها، بازگشت امید به جامعه است و اگر این اتفاق نیافتد می‌تواند آثار متعددی را در جامعه به جای بگذارد.

بطحایی گفت: خانواده‌ای که همه زندگی خود را از دست داده، چگونه در این شرایط اقتصادی آن  را جبران کند؟ خیلی سخت است، من خواهش می‌کنم شما مدیران با وجود اینکه اینکه سختی بسیاری دارید اما این کارکرد را بسیار مورد توجه داشته باشید، ساختار سازمانی موقتی را برای پشتیباتی از این وضعیت تشکیل داده‌ایم، افراد مختلف تعیین و استان‌های معین تعیین شده‌اند و نقشه راه برای بازسازی دوباره تهیه شده است. استان‌های معین باید تکالیف خود را در برابر مناطق سیل‌زده بدانند، آقای "رضا مددی" نماینده تام الاختیار وزارت خانه در استان‌های سیل زده است همچنین آقای "شاپور محمدزاده" مسئول کارگروه ویژه لرستان است تا هر چه سریع‌تر بتوانیم شرایط را بهبود ببخشیم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: اولین اقدام ما در حوزه معلمان و همکاران‌مان است، در این شرایط حتی خرید یک یخچال هم دشوار است حال برخی از همکاران ما همه زندگی خود را از دست داده‌اند باید بیمه خانه معلمان را اجباری کنیم و  برای آینده این کار را انجام دهیم اما فعلاً باید اسکان ویژه برای همکاران‌مان را داشته باشیم و این مسئله اصلی است در خوزستان سه کمپ ویژه معلمین را راه‌اندازی کردیم و در لرستان هم به تشخیص مسئولان استان باید سریع در این باره تصمیم‌گیری کنند.

وی ادامه داد: آمار فرهنگیان آسیب‌دیده باید هر چه سریعتر در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا اعتبارسنجی و اقدامات لازم انجام شود، پرداخت مطالبات و معوقات فرهنگیانی که در این حادثه آسیب دیده‌اند باید در اولویت قرار گیرد و فهرست این افراد باید سریع تهیه و اقدام‌ شود.

بطحایی گفت: در حوزه فضای مدارس دو نوع مشکل داریم،  فضاهایی که قابل پاکسازی هستند باید سریع پاکسازی شوند و فضاهایی هم که به تخریب و بازسازی رسیده است، در اختیار سازمان نوسازی است تا  برای بازسازی اقدام شود.

وی عنوان کرد: بالاترین نگرانی را بچه‌های کنکوری دارند با تجربه‌ای که سازمان مشارکت‌های مردمی برای کرمانشاه دارد همه زیرساخت‌ها آماده شود و تا روز سه‌شنبه هفته آینده باید اطلاع‌رسانی شود که اردوی آموزشی برای این دانش‌آموزان برگزار می‌شود، تکلیف امتحانات نهایی هم تا چند روز آینده مشخص می‌شود و به احتمال زیاد اختیار آن را به مدیرکل استان واگذار می‌کنیم، فهرست کتاب و لوازم التحریر مورد نیاز باید تهیه شود، برنامه‌های فرهنگی و هنری نیز توسط معاونت پرورشی و کانون پرورش فکری اجرا شود و این کار بسیار مهم است همچنین می‌‌‌توان برخی از نقاط زمین بازی راه انداخت که اولویت آن از کلاس درس هم بیشتر است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: روحیه بچه‌ها برای ما مهم است نه نمره و مهم این است که  دانش‌آموزان، روحیه خود را نبازند و در برابر حادثه‌ای که اتفاق افتاد پایدار بماند،  این اولویت اصلی آموزش و پرورش عمومی است.