صرف‌نظر از آلودگی هوا و ترافیک سرسام‌آور ماشین‌ها در بعضی مناطق این کلان‌شهر دسترسی به ساختمان‌های مهم کشوری، مراکز خرید و تفریحی متنوع، مراکز آموزشی بسیار معتبر و... از عوامل جذب مردم سایر نقاط کشور به خرید و اجاره‌ی خانه در تهران محسوب می‌شوند. در این میان خانه‌های حیاط‌دار نسبت به آپارتمان‌ها طرفداران بیشتری دارند. افراد با توجه به امکان ایجاد فضای سبز و محلی دنج و دوست‌داشتنی در حیاط خانه، آن‌ها را به آپارتمان ترجیح می‌دهند. به‌دلیل جمعیت روزافزون، آمار بالای مهاجرت و افزایش شمار متقاضیان مسکن قیمت خرید خانه در پایتخت از گران‌ترین قیمت‌ها در سطح کشور به‌شمار می‌آید. متناسب با ویژگی‌ها و امکانات خانه، قدمت ساخت آن و محله‌ای که خانه در آن قرار دارد قیمت خانه در طیف گسترده‌ای برآورد شده است. این طیف گسترده باعث سکونت افراد مختلف با توانایی‌های مالی متفاوت در شهر تهران می‌شود.  اگر شما هم قصد سکونت در این شهر را دارید یا به‌دنبال قیمت خرید و اجاره‌ی خانه می‌گردید با مجله‌ی هومینگ همراه باشید تا به بررسی بودجه‌ی لازم برای خرید خانه‌ی حیاط‌دار یا قیمت اجاره‌ی خانه بپردازیم.

خانه‌های با متراژ زیر 100 متر

خانه‌های واقع در محلات جنوبی تهران گزینه‌ای بسیار مناسب برای افراد با بودجه‌های محدود به‌شمار می‌آید. این خانه‌ها اغلب بافت قدیمی داشته و امکاناتی مانند انباری و پارکینگ دارند. قیمت خرید یک خانه واقع در محله‌ی بریانک متری هشت میلیون تومان محاسبه شده است. این خانه‌ی قدیمی و دوبلکس با متراژ 88 متر و دو اتاق خواب و حیاطی کوچک و نقلی به متقاضیان عرضه می‌شود. همچنین خانه‌ی حیاط‌دار دیگری در این محله با متراژ 94 متر، بدون اتاق و دارای حیاطی بسیار سرسبز و دنج با قیمت متری هشت میلیون و پانصد هزار تومان به‌فروش می‌رسد. اگر قصد خرید خانه در محدوده‌ی شرق تهران را دارید به‌طور تقریبی باید بودجه‌ای بین هفت تا ده میلیون برای هر متر داشته باشید. برای خرید خانه‌ای حیاط‌دار با متراژ 93 متر، قدمت 20 سال ساخت و دو اتاق خواب باید هشت میلیون و ششصد میلیون برای هر متر هزینه کنید. قیمت خرید خانه با قدمت 10 سال ساخت، متراژ 80 متر و دو خوابه واقع در محله‌ی پیروزی هفت میلیون برای هر متر اعلام شده است. شما برای خرید خانه در محلات مرکزی شهر تهران سرمایه‌ای بین نه تا 11 میلیون نیاز دارید. خانه‌ای قدیمی و حیاط‌دار در منطقه‌ی استاد معین تهران با قیمت متری ده میلیون تومان فروخته می‌شود. این خانه‌ی چهار خوابه و دوبلکس متراژی حدود 75 متر دارد. برای خرید خانه در مناطق شمالی تهران باید بودجه‌ی بسیار بیشتری بپردازید. قیمت خانه با متراژ 100 متر و سه خوابه در محله‌ی تجریش متری 23 میلیون تومان است. برای خرید خانه‌ای 66 متری در محله‌ی پونک واقع در غرب تهران بودجه‌ی 11 میلیون برای هر متر نیاز خواهید داشت. این خانه‌ی قدیمی و نورگیر امکاناتی مانند کمد دیواری، تراس و انباری دارد.

خانه‌های با متراژ بین 100 تا 200 متر

ساکنان خانه‌های واقع شده در مناطق شمالی تهران به‌خاطر دوری از مرکز شهر و کاهش تراکم رفت‌وآمد هوای سبک و خوشی را تنفس کرده و کم‌تر در معرض بیماری‌های ناشی از آلودگی‌های هوا قرار می‌گیرند. البته انتخاب مسکن و خرید خانه در این محلات نیاز به بودجه‌ی بسیار بالایی دارد. قیمت خانه در محله‌ی دارآباد به‌طور تقریبی بین 17 تا 50 میلیون برای هر متر متغیر است. این قیمت بستگی به امکانات و مشخصات خانه دارد. خانه‌ای قدیمی در این محله با متراژ 121 متر و دوخوابه با قیمت 25 میلیون تومان به‌فروش می‌رسد. برای خرید خانه‌ای با متراژ 116 متر در محله‌ی قلهک باید 17 میلیون برای هر متر بپردازید. این خانه‌ی قدیمی‌ساز مشخصاتی همچون سه خوابه، دارای حیاط سرسبز و دنج،  دارای تراس و مجهز به شومینه دارد. بودجه‌ی لازم برای خرید خانه در محلات جنوبی میان 11 تا 16 میلیون برای هر متر متغیر است. خانه‌ای با متراژ 120 متر و دو خوابه در محله‌ی عبدل‌آباد به قیمت 11 میلیون و ششصد هزار تومان برای هر متر به‌فروش می‌رسد. اگر قصد خرید خانه در محلات غربی تهران را دارید باید بودجه‌ای حدود 20 تا 35 میلیون برای هر متر فراهم کنید. قیمت خانه‌ای با متراژ 150 متر و سه خوابه مجهز به انباری و پارکینگ واقع در سردار جنگل و نزدیک به بوستان نهج‌البلاغه 27 میلیون برای هر متر است. همچنین برای خرید خانه در محلات شرقی تهران باید بین 17 تا 30 میلیون برای هر متر پرداخت کنید. برای خرید خانه‌ای سه خوابه با متراژ 200 متر در محله‌ی نارمک باید 22 میلیون برای هر متر بپردازید.

خانه‌های با متراژ بین 200 تا 300 متر

محلات مرکزی تهران با وجود ترافیک، ازدحام و آلودگی هوا همیشه از پرطرفداران مناطق برای سکونت بوده‌اند. وجود ساختمان‌های مهم در حوزه سیاسی، نظامی و تجاری یکی از دلایل محبوبیت این منطقه میان متقاضیان مسکن به‌شمار می‌آید. قیمت خانه در این مناطق حدود 17 تا 25 میلیون برای هر متر محاسبه شده است. خانه‌ای یک خوابه با متراژ 210 متر در خیابان انقلاب تهران با قیمت 20 میلیون برای هر متر به‌فروش می‌رسد. همچنین خانه‌ای با متراژ 205 متر و چهار خوابه در محله‌ی جمهوری با قیمت 17 میلیون فروخته می‌شود. چنانچه قصد خرید خانه در غرب تهران را دارید باید بودجه‌ای بین 17 تا 30 میلیون فراهم کنید. خانه‌ای حیاط‌دار، چهار خوابه و قدیمی‌ساز در محله‌ی گیشا با متراژ 245 متر با قیمت 21 میلیون برای هر متر به‌فروش می‌رسد. بودجه‌ی لازم برای خرید خانه در شرق تهران حدود ده تا 30 میلیون برای هر متر محاسبه شده است. خانه‌ای دو خوابه با قدمت 20 سال و متراژ 220 متر در محله‌ی تهرانپارس با قیمت ده میلیون به‌فروش می‌رسد. برای خرید خانه‌ای 4 خوابه با متراژ 240 متر در این محله باید برای هر متر 28 میلیون هزینه کنید. برای خرید خانه‌ای با متراژ 200 تا 300 متر در مناطق جنوبی تهران نیاز به بودجه‌ای بین 14 تا 25 میلیون برای هر متر دارید. خانه‌ای قدیمی و دو خوابه در محله‌ی منیریه با متراژ 233 متر با قیمت 14 میلیون برای هر متر فروخته می‌شود. اگر مناطق شمالی را برای سکونت می‌پسندید باید بودجه‌ای بین 30 تا 60 متر داشته باشید. قیمت خانه‌ای قدیمی و 5 خوابه با متراژ 300 متر در محله‌ی اندرزگو 40میلیون برای هر متر است.

خانه‌های با متراژ بالای 300 متر

محلات غربی تهران از توسعه‌یافته‌ترین بخش‌های شهر محسوب می‌شود. سکونت در این مناطق با توجه به مراکز خرید بزرگ و مدرن، خانه‌های لوکس، اتوبان‌ها و خیابان‌های مهم و اساسی شهر و ترافیک کم‌تر گزینه‌ی اصلی بسیاری از افراد برای زندگی در شهر تهران به‌حساب می‌آید. در محله‌ی فردوس قیمت خانه‌ای قدیمی و پنج خوابه با متراژ 315 متر 32 میلیون تومان برای هر متر است. همچنین خانه‌ای قدیمی، چهار خوابه و حیاط‌دار با متراژ 420 متر و حیاطی سرسبز با قیمت متری 23 میلیون فروخته می‌شود. اگر مناطق جنوبی را برای خرید خانه انتخاب می‌کنید، نیاز به بودجه‌ی بسیار محدودی دارید. برای خرید خانه‌ای قدیمی و پنج خوابه با متراژ 350 متر باید 9 میلیون تومان برای هر متر بپردازید. قیمت خرید خانه‌ی حیاط‌دار با متراژ 520 متر و شش اتاق خواب نورگیر در محله‌ی فاطمی از مناطق مرکزی تهران سرمایه‌ی 25 میلیون برای هر متر لازم است. اگر تمایل به خرید خانه‌ی قدیمی با متراژ 430 متر و چهار خوابه در محله‌ی آذربایجان تهران را دارید باید برای هر متر 23 میلیون پرداخت کنید. خانه‌های مناطق شرقی تهران به‌طور معمول بافت قدیمی داشته و با قیمتی ارزان‌تر نسبت به مناطق مرکز، غرب و شمال به‌فروش می‌رسند. قیمت خرید خانه‌ای با متراژ 810 متر در محله‌ی تهرانپارس متری 17 میلیون است. این خانه‌ی قدیمی و دوبلکس با هشت اتاق خواب به متقاضیان مسکن ارایه می‌شود. خرید خانه‌های با متراژ بالای 300 متر در مناطق شمالی تهران نیاز به بودجه‌ی بسیار بالایی دارد. برای خرید خانه‌ای قدیمی با حیاطی بسیار بزرگ و دلباز به متراژ 1470 متر در محله‌ی آجودانیه‌ی تهران نیاز به سرمایه‌ای حدود متری 60 میلیون تومان دارید.

جمع‌بندی

خرید یا اجاره خانه در کلان‌شهر تهران به‌علت تقاضای بالا امری دشوار به‌نظر می‌رسد. زیرا حجم بالای شمار متقاضیان باعث افزایش قیمت مسکن در این شهر شده‌اند. چنانچه شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل به خرید خانه در تهران دارید با درنظر گرفتن بودجه‌ی خود برای خرید خانه می‌توانید محله و متراژ موردنظرتان را انتخاب کنید. برای خرید خانه با متراژ زیر 100 متر در تهران باید بین 500 میلیون تا سه میلیارد هزینه کنید. خانه‌های با متراژ 100 تا 200 متر انتخاب مناسبی برای خانواده‌های چهار تا پنج نفره به‌شمار می‌آید. قیمت خرید خانه با این متراژ بین یک تا پنج میلیون متغیر است. اگر قصد خرید خانه با متراژ بین 200 تا 300 متر را دارید باید سرمایه‌ی بیشتری فراهم کنید. بودجه‌ی لازم برای خرید خانه در این متراژ بین سه تا 15 میلیارد تخمین زده می‌شود. قیمت خانه با متراژ بالای 300 متر با توجه به متراژ، امکانات و محله‌ی آن طیفی از سه تا 90 میلیارد را دربرمی‌گیرد. پیش از خرید نهایی خانه همه‌ی محلات تهران و متراژهای مختلف را بررسی کنید تا به انتخابی دقیق و متناسب با نیاز و سرمایه‌تان برسید.