به گزارش اکونا پرس،

سردار "هادی شیرزاد"  صبح امروز در نشست خبری خود با بیان اینکه اینترپل 194 عضو در دنیا دارد، اظهار کرد: پلیس بین‌الملل در سه سطح تشکیل شده است؛ سطح نخست درخواست و صدور اعلان قرمز، سطح دوم بازداشت فردی که سطح قرمز برای وی تعیین شده و سطح سوم استرداد این مجرم است.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا افزود: سازمان اینترپل برای صدور اعلان قرمز اساسنامه‌ای دارد که باید اقدامات فنی و کارشناسی صورت گیرد تا این درخواست صادر شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه عمده‌ترین کار پلیس بین‌الملل هر کشور درخواست اعلان قرمز برای یک مجرم است، تصریح کرد: اعلان قرمز یعنی اینکه توانستیم مجرم بودن یک فرد را به اینترپل اثبات کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه استرداد باید 194 کشور عضو اینترپل باشند البته در صورت تعامل دو کشور می‌توان یک مجرم یا متهم را به کشور بازگرداند.

شیرزاد در تشریح اقدامات پلیس بین‌الملل در 6 ماهه سال 98، گفت: بازگرداندن( استرداد) متهمان یا مجرمان در 6 ماه نخست سال 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 291 درصدی داشته است و نزدیک به 68 درصد استرداد به موضوعات اقتصادی و مابقی به موضوعاتی مانند آدم‌ربایی، قتل و سایر موارد برمی‌گردد.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با اشاره به بازگرداندن نزدیک به 50 مجرم به کشور، از رشد 70 درصدی صدور اعلان قرمز در 6 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

این مقام انتظامی متذکر شد: صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه برای هموطنانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند از دیگر فعالیت های پلیس بین‌الملل است که در 6 ماه نخست سال بیش از پنج هزار گواهینامه عدم سوء پیشینه برای هموطنان خارج از کشور صادر شده است.

وی درباره استرداد خاوری به کشور نیز یادآور شد: مهمترین کار پلیس بین‌الملل برای وی حفظ اعلان قرمز بوده و بخش استرداد نیز پیگیر به نتیجه رسیدن این درخواست است، نقشی که پلیس به تنهایی باید انجام دهد صدور اعلان قرمز بوده که این کار انجام شده است.

سردار شیرزاد به روش های حذف اعلان قرمز نیز اشاره کرد و عنوان داشت: یکی از روش های حذف اعلان قرمز این است که متهم یا مجرم وکیل بگیرد و ثابت کند متهم نیست، اگر توضیحات و درخواست وی قانع‌کننده باشد،  اعلان قرمز وی باطل می‌شود.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با بیان اینکه اقدامات مجرمانه خشونت‌آمیز ملاک اقدامات پلیس بین‌الملل هر کشور است، متذکر شد: مواردی که اقدام تشنج‌آفرین دارند یا باعث تشنج در کشور می‌شود، احصاء و با پلیس بین‌الملل مطرح می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی از درخواست صدور اعلان قرمز برای مرجان شیخ‌الاسلامی و مجید سعادت متهمان فراری پرونده‌های پتروشیمی و بانک ملت خبر داد و گفت: درخواست صدور اعلان قرمز برای روح‌الله زم نیز در دستور کار پلیس بین‌الملل قرار دارد.

وی درباره استرداد سران منافقین نیز به کشور گفت: اعلان قرمز منافقین همچنان پابرجا و استرداد این افراد به دلیل تروریستی بودن آنها در دستور کار پلیس اینترپل است.

شیرزاد یادآور شد: مقر سازمان اینترپل در فرانسه است، اگر سازمان اینترپل با این گروهک تروریستی موافق بود برای آنها اعلان قرمز صادر نمی‌کرد اما استرداد آنها به کشورهایی باز می‌گردد که در آنها حضور دارند.