dental-floss

اگر شما از نخ دندان استفاده نکنید در نظافت بیش از یک سوم سطح دندانتان کوتاهی کرده‌اید. پلاک‌های دندانی عامل اصلی بیماری‌های لثه می‌باشند. با حداقل یک بار استفاده از نخ دندان در طی روز، شانس به وجود آمدن این پلاک‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

روش استفاده از نخ دندان:

1.از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به اندازه ی 35-30 سانتیمتر ببرید.

2- نخ رادور انگشتان وسط دو دست بپیچید و آن را با انگشت شست و سبابه مهار کنید.

3- نخ دندان را با انگشت شست و سبابه طوری بگیرید که حدود دو سانتی متراز نخ بین انگشتانتان محصور شود تا تسلط شما به حرکت نخ افزایش یابد.

4- حرکت انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.

5- نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.

6- نخ را به صورت منحنی دور دندان گرد کنید و به آرامی آن را تا زیر ناحیه آزاد لثه ببرید و به سمت بالا حرکت دهید. این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید.

7- هیچگاه نخ دندان را با فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود. بلکه آن را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.

8- بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید. این موثرترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماری های لثه است.

“نکته ی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از نخ کشیدن هر دندان، آن را کمی بچرخانید تا برای پاک کردن مواد غذایی از بین دندان دیگر، همیشه نخ تمیز به کار برده شود”.

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان: 

1- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.

2- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا سه مشکل وجود دارد:

  • یکی پوسیدگی بین دو دندان.
  • دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.
  •  سوم پرکردگی نامناسب دندان که باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.

3- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

4- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

جمع آوری توسط کلینیک دندانپزشکی ماهان

مدیر روابط عمومی/دکتر کسری شیروانی

c7d9637e-3af9-4d41-a736-b724c64050f6