برای ساخت توری فلزی از ورق های گالوانیزه استفاده می‌شود؛ به این دلیل ورق گالوانیزه بکار‌ می‌رودکه توری‌ها باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی و رطوبت داشته باشند.توری فلزی بصورت شبکه‌ای تولید می‌شود. بعضی اوقات از ورق گالوانیزه، مفتول گالوانیزه تهیه کرده، سپس با کمک این مفتول ها توری های فلزی را تولید می‌کنند. در این مقاله تصمیم داریم شما را با توری فرنگی، مش جوشی و توری گابیون بیشتر آشنا کنیم.

توری فلزی چیست

معمولا بیشتر توری‌ها از مفتول تهیه می شوند. این مفتول‌ها با شکل های مختلفی بهم تنیده شده و به هر توری ظاهر متفاوتی‌ می بخشند. شبکه های توری فلزی دارای روزنه‌هایی هستند که به آن ها چشمه‌ می‌گویند.

چشمه های توری می توانند به شکل شش ضلعی، لوزی، دایره و. . طراحی شوند. روزنه های توری ابعاد و سایزهای مختلفی دارندکه این ابعاد برای کاربردهای مختلف در نظر گرفته می‌شود. در کل دنیا برای همه توری‌ها استانداردهایی تعریف شده است. اسامی توری های فولادی و کاربردهای آن تا حدودی به یکدیگر وابسته است. بعضی از انواع توری گالوانیزه خود به دسته‌بندی های ریزتری تقسیم می شوند.

انواع توری نیز براساس کاربرد، گاهی وزن و ضخامت مفتول‌ها و یا حتی شیوه تولید دسته‌بندی می شوند. برای هر محیط و فضایی تقریبا اکثر توری های گالوانیزه مناسب هستند؛ زیرا این توری‌ها دارای روکش مناسبی از روی بوده و دوام و مقاومتی عالی دارند.

در کشور ایران به دلیل تنوع آب و هوایی بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مشورت کنید؛ زیرا کاربری توری در انتخاب آن اهمیت دارد. توری فلزی عضوی کلیدی در ساختمان سازی و معماری‌ می باشد.

از سال های خیلی دور این محصول جایگاه ویژه‌ای در ساخت و ساز دارد و برای مقاوم سازی بخش‌هایی از بنا برای جلوگیری از ترک های دیوار، برای زیباسازی بخش‌هایی از آن و... کاربرد دارد. در زیر به بررسی انواع توری فلزی با جزئیات بیشتری‌ می‌پردازیم تا با آن ها بیشتر آشنا شوید.

انواع توری فولادی

 • توری گابیون
 • توری مرغی
 • توری مش یا مش جوشی
 • توری فرنگی

  ·         توری گابیون، انواع و کاربردهای آن

به این توری نام گابیون داده شده است؛ به دلیل اینکه طراحی آن معمولا به شکل محفظه‌ای فلزی انجام می‌شود. داخل این محفظه را از سنگ یا سنگ ریزهایی پر می‌کنند. اصولا گابیون اصلی که در تولید های فلزی برای ما ارجحیت دارد، نوعی است که به‌عنوان سیل‌بند بکار میرود. توری گابیون به توری سنگ نیز شهرت دارد.

گابیون سیل‌بند دارای سایز چشمه‌ 10*8 بوده و ضخامت مفتولی که گابیون سیل‌بند از آن تهیه می‌شود، 3 میلی متر است. این توری در کنار سدها، مسیر رودخانه‌ها و محیط‌هایی شبیه به این برای جلوگیری از سر ریز شدن آب کاربرد دارد. از گابیون در سدسازی برای جلوگیری از ریزش آب به محیط اطراف سد کمک می گیرند.

کاربرد توری گابیون در سدسازی و کنار رودخانه ها

البته امروزه توری گابیون کاربردهای وسیع‌تری نیز پیدا کرده است. جهت زیباسازی دکوراسیون های داخلی منازل نیز از توری گابیون استفاده می‌کنند. داخل محفظه های آن را با سنگ های صاف و صیقلی یا سنگ های تزئینی پر می‌کنند.

همچنین از توری گابیون در حیاط منازل برای ساخت باربیکیو یا باغچه‌ای کوچک و جذاب می توان استفاده کرد. این توری نیز به دلیل اینکه از مفتول گالوانیزه تهیه می‌شود، دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد، به حیاط شما زیبایی خاصی‌ می‌بخشد؛ زیرا بعد از گذشت زمانی در لابه لای سنگ ریزها گیاهان به راحتی رشد کرده و محیطی آرامش‌بخش را ایجاد می‌کنند.

پس به طور خلاصه کاربردهای گابیون عبارتند از:

 1. به‌عنوان سیل بند؛
 2. در سدسازی؛
 3. در مسیر رودخانه؛
 4. برای زییاسازی محیط خانه و حیاط؛
 5. برای محافظت از جاده.

·         توری مرغی، انواع و کاربردهای آن

این توری یکی از پرکاربردترین توری‌های فلزی‌ است. در کلِ دنیا برای ساخت و سازهای زیادی از آن استفاده می‌شود. در ایران معمولا نوع بسیار مرغوب آن تولید می‌شود. انواع توری مرغی نیز متفاوت بوده و به دو روش گالوانیزه گرم و سرد تولید می‌شود.

توری مرغی که به روش گرم تولید می‌شود، محکم تر است. همانطور که در بالا اشاره کردیم، در روش تولید توری فلزی گالوانیزه با فرمت گرم روکشی از روی را بر سطح آن قرار می‌دهند. روی استفاده‌شده لایه‌ محافظی بسیار عالی در مقابل آب، حرارت و... ‌ ایجاد می کند.

انواع توری مرغی

انواع توری مرغی از نظر اندازه چشمه (ابعاد)

توری مرغی دارای چشمه‌های شش ضلعی نظم‌یافته‌ای است. این روزنه‌ها یا چشمه‌ها در ابعاد 4/3 اینچ یا 2/1 اینچ تولید می‌شود. در ایران نوع 4/3 اینچ آن کاربردی‌تر و پرطرفدارتر‌ است.

توری مرغی و کاربردهای آن

انواع توری مرغی از لحاظ عرض رول

براساس عرض رول این توری دارای عرض‌های 180، 150، 120، 90، 60 در بازار موجود است. در هنگام خرید توری مرغی برای انتخاب عرض مناسب، متراژ مورد استفاده‌تان را در نظر بگیرید؛ زیرا عاملی مهم در هنگام خرید است.

طول رول توری مرغی ایرانی معمولا 45 متر است؛ اما بهتر است بدانید طول هر رول از نوع چینی آن 20 متر است.

·         توری مش یا مش جوشی؛ انواع و کاربردهای آن

توری مش جوشی از جوش دادن میلگردها به یکدیگر تولید می‌شود. گاهی برای تولید مش جوشی از مفتول سیاه نیز استفاده می‌کنند. مفتول سیاه خام را با دستگاه و فرآیند کشش آمادۀ تولید توری مش می‌کنند. این فرایند در کارگاه های تولید توری مش یا در کارگاه های کشش مفتول انجام می‌شود.

در تولید این توری میلگردها به روش عمودی و افقی در کنار یکدیگر قرار میگیرند؛ سپس آن ها را به هم جوش میدهند. این توری ساختاری مشبک دارد. از هر نوع میلگرد چه آجدار و چه ساده برای تولید مش جوشی استفاده می‌شود.

سایز میلگرد استفاده‌شده برای توری مش معمولا اگر ساده باشند، 6 و 8 و اگر آجدار باشند، 8، 10، 12 است. این محصول در بازار در دو حالت رولی و برگی به فروش‌ می‌رسد.

انواع مش جوشی با توجه به ضخامت میلگردها به دو نوع مش جوشی ریز و مش جوشی درشت تقسیم می‌شود.

کاربرد مش جوشی

 1. از این توری در ساخت و ساز و کف سازی استفاده می‌شود.
 2. جهت استحکام فونداسیون و پی ریزی ساختمان از این توری مسنحکم استفاده می‌شود.

·         توری فرنگی؛ انواع و کاربردهای آن

توری فرنگی یک نوع توری گالوانیزه با چشمه های شش ضلعی‌ است. ظاهر این توری به توری مرغی و گابیون شباهت بسیای دارد.

توری فرنگی در رول های با طول 20 متر تولید می‌شود. این توری با عرض های 180، 150، 120 سانتی متر‌ در بازار عرضه می شود.

کاربرد توری فرنگی

 1. استفاده در صنایع کشاورزی؛
 2. استفاده جهت مرزبندی؛
 3. حصارکشی در ساختمان ها، برج های بزرگ، ترمینال‌ها و فرودگاه های مسافربری برای حفاظت از ساختمان و فضا؛
 4. گزینه ای عالی برای محافظت از انسان در برابر حشرات موزی؛

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از این توری ها و خرید آن ها با توجه به نیازتان می توانید به سایت راه ساخت (rahsakht.ir) مراجعه کنید.