به گزارش اکونا پرس،

سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در گفت‎گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: مجرمان سایبری با نصب برنامه‌های رسید ساز جعلی بر روی تلفن‌های هوشمند و یا تبلت در معاملات و خرید و فروش کالاها، بدون واریز هیچ گونه وجهی فقط با نشان دادن رسید واریز از شهروندان و کسبه، کلاهبرداری می‌کنند.

وی افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته افراد کالای خود را در قبال رسیدی جعلی به خریداران در سایت‌های واسطه گر اینترنتی تحویل داده و خریداران با مراجعه به آدرس اعلامی با ظاهری آراسته و موجه اقدام به خرید و در نهایت پرداخت وجه از طریق نرم افزار‌های بانکی می‌کنند.

سرهنگ رجبی تصریح کرد: پس از انجام تراکنش حساب در صفحه گوشی تلفن همراه خود و نمایش آن به خریدار، کالا را تحویل گرفته و مکان را ترک می‌کنند.

وی به شهروندان توصیه کرد: برای پیشگیری از وقوع جرایمی نظیر رسید ساز جعلی مراقب ترفند‌های مجرمان باشید و بدون اطلاع از موجودی حساب خود و اطمینان از پرداخت وجه کالا، خدماتی را تحویل ندهید.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تاکید کرد: ریشه بسیاری از کلاهبرداری‌ها، ایجاد حس ولع برای سود بیشتر در فروشنده یا خریدار است؛ بنابراین هنگام خرید و فروش هرکالایی مراقب ترفند مجرمان باشید تا در دام کلاهبرداران سایبری گرفتار نشوید.