در ادامه این مطلب با ۲۰ نکته مهم در زمینه‌ی آپارتمان نشینی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند تا قبل از خرید آپارتمان‌ مسکونی با قوانین سکونت و آپارتمان نشینی به طور کامل آشنا شوید.

در این مطلب با موارد زیر آشنا می‌شوید:

تعریف آپارتمان و قسمت‌های اختصاصی و مشترک

اداره امور ساختمان

اختیارات و وضایف مدیران

هزینه آپارتمان‌ها

وضایف دفاتر اسناد رسمی

تعمیرات آپاررتمان‌ها

۲۰ توصیه مهم آپارتمان نشینی

تعریف آپارتمان:

در قانون از آپارتمان تعریفی به عمل نیامده است ولی در اصطلاح می‌توان گفت: آپارتمان عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و پیشه استفاده می‌شود.

مالکیت در آپارتمان‌ها شامل دو قسمت است:

  1. مالکیت اختصاصی
  2. مالکیت مشترک

قسمت اختصاصی:

به بخشی از ملک گفته می‌شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مثل بالکن.

قسمت مشترک:

قسمت‌هایی از ساختمان است که کلیه مالکین حق استفاده از آن را دارند که شمل این امکانات می‌باشد:

زمین زیر بنا ( خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد). تاسیسات سمت ‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشویی خانه، تابلوهای برق، کنترها، تلفن، اسکلت ساختمان، تاسیسات مربوط به راه پله، شیر‌های آتش نشانی، پشت بام و تاسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث گردیده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان، باغ‌ها و پارک‌ها که جنبه استفاده عمومی دارند و در سند اختصاصی قید نگردیده‌اند.

پله‌های ورودی به پشت بام و پله‌های ایمنی، دره ها و پنجره‌ها، راهروها و پاگردها که در قسمت‌های غیر اختصاصی باشند. دیوارهای حد فاصل بین قسمت‌های اختصاصی چنانچه جزو اسکلت ساختمان نباشند، بین آن قسمت‌ها مشترک هستند.

اداره امور ساختمانی

در صورتی‌که تعداد مالکین آپارتمان‌ها از سه نفر بیشتر باشد مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود و در اولین جلسه مدیر یا هیئت مدیره را انتخاب می‌کند. مدیر می‌تواند از اعضای ساختمان باشد یا از خارج انتخاب شود. برای رسمیت مجمع عمومی، حضور بیش از نصف مالکین آپارتمان­ها ضروری است و در صورت عدم حصول اکثریت، در جلسه سوم با رنگ اکثریت حاضر در جلسه تصمیمات به تصویب می‌رسد و برای اتخاذ شده توسط حاضرین در جلسه، از سوی مدیر به ساکنین غایب اطلاع داده می‌شود.

اختیارات و وظایف مدیران

مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در در واقع تصمیم­های مجمع عمومی را به اجرا در می­آورد. مدیر برای مدت دو سال انتخاب می­شود.البته ممکن است مجمع برای سال­های بعد هم او را انتخاب کند.

مجمع عمومی علاوه بر انتخاب هیئت مدیره یک خزانه‌دار را نیز انتخاب می­کند که نسبت به تنظیم هزینه و درآمد و گزارش به مجمع اقدام نماید. هیئت مدیره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش سوزی بیمه کند و هزینه بیمه را بین شرکا تقسیم نماید در صورت عدم بیمه و وقوع آتش سوزی هیئت مدیره و سود جبران خسارت­هاست. چنانچه تعداد واحدها بیش از ۱۰ آپارتمان باشد انتخاب یک دربان برای مجموعه ضروری است.

هزینه‌ آپارتمان‌ها

مالکین آپارتمان­ها موظفند هزینه­های مشترک و مستمری را که برای قسمت­های مشترک ساختمان ضروری است مانند آب برق گازوئیل و گاز و ... پرداخت نمایند. هزینه­های قابل پرداخت و بستگی به مساحت ارتباطی ندارد مانند هزینه تأسیس، سرایدار، درب آن، دستمزد هیئت مدیره و ...

پرداخت هزینه آپارتمان توسط مالک یا مستأجر آن، بستگی به قرارداد تنظیم شده بین آن­ها دارد. چنانچه مالک طبق قرارداد از پرداخت هزینه خودداری نماید، مستأجر می­تواند آن را از اجاره بها کسب کند. جناج مستأجر از پرداخت هزینه خودداری نماید، هیئت مدیره حق دارد برای دریافت آن به مالک مراجعه کند.هیئت مدیره می­تواند برای تامین هزینه مبلغی را از صاحبان آپارتمان­ها به عنوان تنخواه گردان اخذ نماید.مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم­های مجمع عمومی را به اجرا در می­آورد.

تعمیرات آپارتمان‌ها

چنانچه سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود. چنانچه اقلیتی از صاحبان واحدها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند، مالکین موافق تجدید بنا می­بایست با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آن­ها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شود.در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌ای خودداری کردند اگر مدیره با مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحدها، نسبت به این کار اقدام می­نماید.

Untitled1

 

۲۰ توصیه مهم آپارتمان نشینی

ساکنان قسمت­های اختصاصی مجتمع­ها موظفند در جهت رعایت حسن همجواری، بعضی بایدها و نبایدها را مورد توجه قرار دهند و به آن­ها عمل نمایند. هرچند این موارد در قانون پیش‌بینی نشده است ولی رعایت آنها توسط آپارتمان نشین­­ها موجب می­گردد که از بروز اختلاف و تنش­های گوناگون جلوگیری شود. بنابراین برای آگاهی بیشتر شهروندان موارد زیر توصیه می­گردد:

( قبل از خرید آپارتمان‌ مسکونی به این موارد توجه کنید)

۱. ایجاد سر و صدای غیر متعارف از ساعت ۱ تا ۴ بعد از ظهر و ۹ شب تا ۹ صبح روز بعد ممنوع می­باشد. صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل پخش موسیقی نیز در ساعت فوق می­باید فقط در داخل آپارتمان محل استقرار آن­ها قابل شنیدن باشد.

۲. هر گونه کاری به خصوص کارهای ساختمانی که ایجاد صدای ناهنجار می­نماید، باید با هماهنگی مدیریت ساختمان فقط در ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه و همچنین ۱۵ و ۳۰ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه روزهای غیر تعطیل انجام پذیرد.

۳. پارکت­های چوبی و کف­پوش­های پلاستیکی را فقط می­توان پلیش نمود و نباید آن­ها را با سنگ و سرامیک و دیگرش پوشش­هایی که صدا را تشدید می­نمایند، تعویض کرد.

۴.  هر گونه تغییر در نما، سردر یا بالکن­های اختصاصی ممنوع است مگر با توافق اکثریت مالکین.

۵. تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه به اسکلت ساختمان می­شود به هیچ وجه مجاز نمی باشد.

۶. سایر تعمیرات و تغییرات داخلی آپارتمان­ها و بخش­های اختصاصی مانند انبار می­باید با اجازه کتبی مالک و تایید مدیریت ساختمان در حد معقول انجام شود

یازده ساکنین هر واحد مسئول جبران خسارت وارد شده در اثر گرفتگی لوله­های فاضلاب، سررفتن آب وان یا سینک می­باشند.

۷. سایه بان، نرده حفاظ، بند ( برای آویزان نمودن لباس ) که از بیرون ساختمان قابل رویت باشند، کولر و وسایل دیگری نباید در بالکن­ها نصب یا آویزان گردند مگر با اجازه کتبی مدیریت و برحسب ضرورت.

۸. نصب هرگونه آنتن قابل رویت روی نما یا در بالکن ساختمان بدون اجازه مدیریت ساختمان قدغن می­باشد.

۹. هیچ گونه وسایل شخصی نباید بیرون از پنجره در پاگردهای عمومی، پاسیو، جلوی درب ورودی آپارتمان، در محوطه و پارکینگ قرار داده شود. به خصوص ساکنین طبقه همکف که معمولاً فقط راه به پاسیو دارند.

۱۰. از گذاشتن مواد آتش‌زا، ماشین‌لباسشویی و دیگر تجهیزات، قفس‌پرنده و هرگونه جسم خطرناک که باعث ایجاد سر و صدا است خودداری شود اگرچه این بخش تنها از طریق آپارتمان همکف قابل دسترسی باشد.حفظ و نگهداری آن بر عهده مالک قسمت­های اختصاصی آن واحد می­باشد ولی استفاده از آن نباید موجب سلب آسایش دیگران گردد.

۱۱. از مصرف آب خارج از حد معمول می­باید خودداری شود. در غیر این در صورت نصب کنتور روی ورودی آب آپارتمان توصیه می‌شود.

۱۲. استفاده همزمان از اتو، ماشین لباسشویی، جوجه سرخ کن برقی و دیگر وسایل الکتریکی با مصرف بالا موجب داغ شدن سیم­ها گردیده خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهد. بنابراین استفاده از این وسایل به طور همزمان باید خودداری گردد. مدیران ساختمان می­باید کنترل فیوزهای داخلی آپارتمان و وضعیت تابلوهای برق داخل واحدها را حداقل یک بار در سال مورد بازدید قرار دهند. بارها مشاهده گردیده که فیوزهای داخلی دستکاری شده‌اند. در نتیجه هنگام افزایش بار الکتریکی جریان برق قطع نمی‌شود و آتش سوزی، جان و مال کلیه ساکنین در در معرض خطر قرار می‌دهد.

۱۳. مسدود نمودن راه دیگر ساکنان ممنوع است. همچنین می­توان مانع استفاده از قسمت­های مشترک توسط سایر ساکنین شد مگر آنکه رفت و آمد یا استفاده از آن قسمت مستلزم عبور از ملک اختصاصی باشد.

۱۴. هیچ گونه وسایل شخصی نباید بیرون از پنجره در پاگردهای عمومی، پاسیو، جلوی درب ورودی آپارتمان و در محوطه پارکینگ قرار داده شود.

Untitled3

۱۵. نگهداری سگ، کبوتر، قناری، خرگوش و به طور کلی حیوانات در قسمت‌های مشترک مانند پاسیو، حال، بالکن، تراس و محوطه ممنوع است.

۱۶. مواد آتش‌زا نباید در داخل آپارتمان نگهداری شود بلکه با اجازه و اطلاع مدیریت می­باید در انبار قرار گیرند.

۱۷. انبار آپارتمان مختص وسایل شخصی ساکنین است. استفاده تجاری و اجاره آن به دیگران ممنوع می­باشد مگر با اجازه ساکنین مجتمع و با اطلاع مدیریت.

۱۸. هرگونه دستکاری تجهیزات مشترک بدون اطلاع مدیریت ساختمان ممنوع می‌باشد.

۱۹. در مجتمع‌های فاقد نگهبان باز و بسته کردن درب ورودی محوطه باز ساختمان توسط آیفون می­باید به وسیله افراد بالغ، پس از شناسایی انجام پذیرد. گاهی دیده می‌شود بچه‌ها دکمه آیفون را حتی پس از ورود، دوباره فشار می‌دهند و در نتیجه در باز می­ماند.

۲۰. نگهداری سگ، کبوتر، قناری، خرگوش و به طور کلی حیوانات در قسمت‌های مشترک مانند پاسیو، حال، بالکن، تراس و محوطه ممنوع است اگرچه استفاده از آن مختص یک یا چند واحد باشد.

نتیجه گیری :

با روند شهرسازی و زندگی شهری بیشتر ملک های مسکونی تبدیل به آپارتمان و برج‌های چند طبقه شده.

سکونت در این مجتمع‌های مسکونی و زندگی با همسایگان به دلایل متفاوت فرهنگ خاصی را می‌طلبد. که عدم آشنایی و رعایت آن‌ها موجب بروز کدورت‌ها و اختلاف‌های فراوان بین ساکنین می‌گردد. برای جلوگیری از این اختلاف‌ها و آشنایی با فرهنگ آپارتمان نشینی موارد گفته شده در مطلب بالا می‌تواند برای شما مفید واقع شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که موارد گفته شده قانون ثبتی و کلی برای همه‌ی آپارتمان ها نیست. هر آپارتمان مسکونی می تواند شرایط مخصوص به خودش را داشته باشد. اما نکات گفته شده کلیت موضوع می‌باشد.

قبل از خرید و یا اجاره واحد مسکونی مروری به موارد گفته شده داشته باشید. برای خرید و یا اجاره انواع ملک می توانید به وب سایت تخصصی شابش shabesh.com مراجعه کنید. شابش وب سایت تخصصی درج آگهی املاک است که به شما این امکان را می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان هوشمندانه ملک خود را پیدا کنید.