به گزارش اکونا پرس،

به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی در سیصدمین جلسه شورا گفت: ما  در شورا مصوبه ای داشتیم که شهرداری را ملزم کردیم موضوع انتقال حق  توسعه را به شورا بیاورند تا  در کمیسیون ها بررسی شود تا در نهایت  تبدیل به مصوبه و آیین نامه مشخص شود، تا  این حرکت بسیار مهم را با متانت و آیین نامه مشخصی پیش ببریم و مشکلی پیش نیاید اما  متاسفانه به جای اینکه این موضوع را به شورا بیاورند  به کمیسیون ماده 5 بردند.

هاشمی در ادامه افزود: من در کمیسیون ماده 5 به این موضوع اعتراض داشتم که این موضوع ابتدا باید در شورای شهر و بعد شورای عالی شهر سازی مطرح شود بعد کمیسیون ماده 5 اما متاسفانه این اقدام را صورت دادند.

وی افزود: روز گذشته کمیسیون ماده 5 تشکیل می شود و من نیز در جلسه حضور داشتم اما  جلسه حتی به عدد هم نرسید و من به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردم اما در کمال تعجب این موضوع را در جلسه مطرح کردند و گویا بدون حضور اعضا هم مطرح کردند و مصوبه ای هم در این خصوص صادر نمودند. البته آقای سالاری به عنوان کمک من در جلسه حضور داشتند اما بدون حق رای.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: از نظر من این مصوبه غیر قانونی است . ما اگر می خواهیم موضوع انتقال حق توسعه را به صورت درست اجرا کنیم باید طوری اجرا شود که مشکلی برای شهرداری از نظر منابع و هزینه ها ایجاد نشود.

محسن هاشمی در ادامه افزود: در موضوع انتقال حق توسعه ابتدا بحث میراث فرهنگی مطرح بود یعنی جاهایی که به دلیل محدودیت های میراث فرهنگی نمی توانند پلاک خود را بسازند  اما  آقای سالاری بحث باغات را نیز به آن اضافه کردند که  این می تواند هزینه های شهر را افزایش دهد  یعنی اگر کسی نتواند باغش را بسازد حقی از ضایع شده در نتیجه می تواند این حق را بفروشد.در این موضوع شورا دور خورد و مصوبه ای که داده شد کاملا غیر قانونی بود.

محسن هاشمی در ادامه افزود: این اقدام مصداق بارز خط کشیدن بر صورت شورا بود.