افزودن عناصر زیاد و منحصر به فرد به تصاویر به برجسته بودن آن کمک شایانی خواهد نمود که سبب سرگرم و زیبا شدن عکس میشود. برای اینکار نیاز به ابزار و لوازمی است که در عین سادگی و قیمت مناسب داشتن سبب جذاب تر شدن عکس مخصوصا عکس های پرتره شود. در ادامه به چند راهکار خواهیم پرداخت که به خلاقیت در عکس شما کمک خواهد نمود با ما همراه باشید.

پلکسی گلاس برای عکاسی

یکی از ابزارهای مورد استفاده در زمینه عکاسی، پلکسی گلاس است. وب سایت معروف و بین المللی Plexiglas Shop اطلاعات مفید و جالبی در خصوص این ورق ها ارائه داده است.

در ادامه به سه روش برای استفاده از این ورق و ایجاد خلاقیت ساده در این زمینه خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید به با خود ورق پلکسی گلاس آشنا شده و ویژگی های این ورق را بدانیم

 ورق پلکسی گلاس در واقع محصولی ساخته شده از پلاستیک و پلیمر است که به آن ترموپلاستیک نیز گفته میشود. پلکسی به صورت ورق‌های تخت در ابعاد مختلف تولید شده که ابعاد استاندارد آن در 122*183 در بازار موجود است.

 این ورق‌ها به دلیل جنس تقریبا خشکشان و ممکن است در فشار بالا بشکنند، اما به دلیل مقاوت بالا، این کار به راحتی میسر نخواهد بود. ورق های پلکسی گلاس در مقایسه با شیشه خیلی سخت میشکنند و ظاهری یکسان و حتی بهتر از شیشه دارند.

همچنین پلکسی در رنگ های متنوع و در مدل های متفاوت شفاف ، رنگی ، آینه ای و ترنسپرنت در بازار تولید و عرضه میشوند که مدل شفاف یا ترنسپرنت آن در حوضه عکاسی بیشترین کاربری را خواهد داشت.

ویژگی پلکسی گلاس شفاف و ترنسپارنت

این ورق مشابه با شیشه بوده و جایگزین مناسبی به جای آن می باشد و علاوه بر آن از امکانات و ویژگی هایی برتر بیشتری داشته که نسبت به شیشه از جایگاه بهتری برخوردار می باشد.در ادامه به چند ویژگی آن می پردازیم:

  • این ورق ها با استفاده از لیزر و حکاکی قابلیت تغییر و تبدیل به طرح دلخواه را دارند.
  • ورق های پلکسی گلاس قابلیت خم کاری و برش دارند و میتوان به مدل های مورد نظر تبدیل نمود.
  • به دلیل مقاومت زیاد در برابر ضربه ها مقاومند.
  • در صورت شکستن به تکه های کوچک تبدیل  نمیشوند
  • این ورق به دلیل شفافیت،در برابر نور عملکرد 90 درصدی دارند.
  • در عین اینکه خشکند اما انعطاف پذیرند
  • در برابر تغییرات آب و هوایی از خود انعطاف نشان میدهند.
  • به دلیل وزن پایین و سبک،به راحتی قابلیت جا به جایی و حمل و نقل دارند.
  • امروزه به جای شیشه ها از آن استفاده میتوان کرد.

از کاربری های دیگر آن میتوان به استفاده در صنعت خودرو سازی،سقف کاذب،تزیینات مختلف و دکوراتیو های داخلی،آکواریوم ، ساخت جعبه ها و باکس ها ، پنجره های قدیمی و اُرسی ها ، استند های تبلیغاتی و هزاران وسیله دیگر نیز استفاده نمود.

3 روش استفاده از پلکسی گلاس برای پرتره های خلاقانه

ایده های زیادی برای عکاسی با پلکسی وجود داشته  که ما به اختصار تعدادی از آن ها را (که تجربه شخصی است) با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

روش اول:

Untitled

مواد لازم: پلکسی گلاس – قوطی اسپری – آب – گیلیسیرین

این روش آسانترین مدل برای ایجاد بوکه ( تصویری همانند پرتره با اطراف تار و تصویری واضح) می باشد.برای شروع ابتدا پلکسی را در مقابل لنزبا استفاده از مواد نگدارنده قرار داده سپس گلیسیرین و آب را در یک بطری اسپری به نسبت پنجاه-پنجاه با هم مخلوط کرده و بر روی ورق پلکسی گلاس اسپری نمایید تا ایستایی آن تست شود.

در صورت بیش از حد بودن مقدار گلیسیرین ،مخلوط از اسپری بیرون میزند یا قطره ها به هم نخواهند چسبید و از روی پلکسی گلاس خواهد ریخت.حتما قبل از شروع اسپری صبر پیشه کنید تا محلول کامل آماده شود زیرا حتی با وجود گلیسیرین نیز امکان ریختن آن وجود دارد.

برای گرفتن این مدل عکس از سه لامپ Solix  ال ای دی استفاده شده که یکی از آن ها در مرکز با مدل زاویه دار به سمت پایین است و  دو لامپ دیگر در پشت سوژه و خارج از قاب قرار گرفته اند و ترکیب این سه همانند چراغ برای روشن کردن مخلوط گلیسیرین و آب عمل میکند.

با قرار گیری مدل در جای درست،سایه بر روی پلکسی انداخته و هر یک از قطره های جلوی صورت او برای برداشتن هر کدام از لبه های حاشیه حذف میگردد.

نکته سریع: بسته به مقدار نزدیکی پلکسی گلاس به لنز می توانید اندازه بوکه را تغییر دهید. هرچه به ورق نزدیکتر باشید ، بوکه با بزرگتر در دوربین ظاهر می شود.

Untitled1

 

روش دوم

مواد لازم: پلکسی گلاس - پاک کننده حاوی الکل

برای این روش قصدمان استفاده از شیشه شکسته و تقلید از آن بود که سبب شد آشنایی با اثر الکل با پلکسی گلاس شد! بله الکل پلکسی گلاس را تجزیه میکند و در صورت خم شدن باعث شکستگی میکرو میشود.سپس مخلوط را روی پلکسی اسپری نموده و با استفاده از یک پارچه ، پاک کننده را به طرف ظرف بمالید (حتما قبل از ترک خوردن اجازه دهید دو دقیقه بماند)

نکته سریع: عکسبرداری با زاویه رو به پایین باعث می شود تا نور اصلی شما در پلکسی گلاس منعکس نشود.

روش سوم:

Untitled2

مواد لازم: پلکسی گلاس – ژل شفاف – رژ لب

در آخرین روش ، ژل شفاف آلوئه اورا را روی پلکسی گلاس ریختیم( شما می توانید از هر ژل شفافی که در اطراف خانه دارید مانند ضدعفونی کننده دست ، صابون ، ژله نفتی یا ژل آلوئه اورا استفاده کنید) آلوئه ورا به دلیل ضخامت کافی گزینه خوبی بود زیرا چون برای زیبایی عکس نیاز به استفاده از رژ لب بود بایستی به آن آسیبی نمی رساند

با استفاده از یک زمینه رنگی خاکستری ساده ، بافت ، هایلایت ها و سایه های آلوئه میتوان این پرتره زیبا را به نمایش گذاشت که برای نورپردازی ، با استفاده از یک لامپ ساده عکاسی میتوان آن را آسان نمود.

نکته سریع: هنگام عکاسی حتماً لباس مشکی بپوشید تا از بازتاب در پلکسی گلاس جلوگیری کنید.

خب تا به اینجا به طور مفصل در خصوص این محصول صحبت کردیم. اما احتمالا این سوال برای شما پیش آمده باشد که مرجع خرید پلکسی گلاس در ایران کجاست؟ اصلا این محصول در کشور یافت می شود؟ با تحقیقی که در این زمینه کرده ایم می توانیم بگوییم که بهترین و بزرگترین مرجع خرید ورق پلکسی گلاس در ایران شرکت پامنار به نشانی آدرس https://pamenar.co/product-category/plexi-sheet/ می باشد که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت داشته و می توانید قیمت روز پلکسی را از آنجا به صورت آنلاین بگیرد و هم درخواست مشاوره رایگان داشته باشید.

 

بدون شک پلکسی گلاس می تواند یک وسیله جذاب برای خلق عکس های بسیار زیبا و جذاب باشد! نظر شما چیست؟