به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛«شینا انصاری» شب گذشته در آیین رونمایی مجازی نشریه الکترونیکی محیط زیستی چناربان با اشاره به اینکه محتوای این نشریه توسط خود کودکان تولید می شود، گفت: در اداره کل محیط زیست موضوعات و مسائل عدیده ای پیگیری می شود مانند آلودگی ها، بازچرخانی آب، توسعه انرژی های تجدیدپذیر و همچنین رصد موضوعات مختلف محیط زیستی در مجموعه شهرداری تهران. اما یکی از مهمترین موضوعات بحث آموزش و ارتقا فرهنگ محیط زیستی است. البته که در این خصوص  نهادها و سازمان های مختلف دخیل هستند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار ادامه داد: در رابطه با فرهنگ سازی اگر بخواهیم آموزش ها هدفمند باشند لازم است تا از سنین کودکی شروع کنیم. کودکان دیدگاه و ایده های بسیار خوبی دارند که نوع نگاه آن ها بسیار اثربخش خواهد بود.

وی افزود: در این میان عبارت " شهروند کودک" مطرح می شود که اغلب از نگاه تصمیم گیران مورد غفلت قرار می گیرد. ما باید کودکان را نیز بعنوان شهروندان بپذیریم چراکه آن ها نیز حق زندگی و اظهار نظر دارند.

انصاری اظهار کرد: در شهرداری تهران علاوه بر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، اداره کل آموزش های شهروندی نیز در حیطه آموزش و فرهنگسازی فعالیت دارد که تا به حال اقدامات خوبی در زمینه آموزش از سوی آن ها صورت گرفته از جمله نمایشگاه  نقاشی تحت عنوان " تهران از نگاه کودکان" که در سال های اخیر به صورت مستمر در حال برگزاری است. 

وی با تاکید بر اینکه شهری که می سازیم باید برای کودکان نیز قابل استفاده باشد، گفت: در مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در زمینه "شهر دوستدار کودک " آمده که اگر بخواهیم شهری دوستدار کودک بسازیم باید از جنبه های مختلف و با مولفه های گوناگون از جمله از منظر محیط زیستی نیز برای کودکان قابل استفاده باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه سعی بر این است تا شهر را با کودکان و برای کودکان بسازیم، تاکیدکرد: مساله ای که بسیار در این زمینه حائز اهمیت است " آموزش" است ، اینکه این آموزش ها از سنین کودکی شروع شود تا در وجود آن ها به باور و ارزش تبدیل شود.

انصاری با اشاره به اینکه آموزش ها باید مستمر و مداوم باشد، تصریح کرد: نشریه الکترونیکی چناربان از ابزارهای مختلف مانند داستان، گفت و گو، ویدئو و غیره که توسط کودکان انجام می شود، بهره می گیرد که همین امر باعث می شود که این رده سنی علاوه بر اینکه با مفاهیم محیط زیستی آشنا می شوند، آموزش نیز ببینند. امیدواریم این نشریه بتواند با جذب مخاطبان بیشتر، قدم های خود را استوارتر بردارد.