به گزارش اکونا پرس،

واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان «سوبرانا۲» و در ایران به عنوان پاستوکووک نامگذاری شده است.

دکتر علیرضا بیگلری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: پاستوکووک یکی از واکسن های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است.

وی ادامه داد: با توجه به‌ گسترش قابل توجه دسترسی ایرانیان به واکسن کرونا در روزهای اخیر، قطعا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه تزریق واکسن کرونا به کودکان را نیز اعلام می کند.

رییس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: تاکنون، کودکان در اولویت های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته های آینده در این ‌مورد تصمیم گیری می شود.

مجوز مصرف اضطراری سوبرانا۲ در کوبا اخذ شد 

بیگلری اظهار داشت: مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام و مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم دریافت شده است.

وی تاکید کرد که اگر وزارت بهداشت تصمیم به تزریق واکسن به کودکان داشته باشد، می تواند از این واکسن استفاده کند. این واکسن یکی از  قابل دسترس ترین و مطمئن ترین واکسن های موجود است که می توان به کودکان تزریق کرد.

رییس انستیتو پاستور ایران همچنین گفت: نتیجه مطالعات نشان داد که این واکسن در بزرگسالان  باید همراه با دز یادآور تزریق شود اما در کودکان دز سوم نیازی نیست و ۲ دز برای رسیدن به ایمنی مطلوب کافی است.
بیگلری یادآور شد: باتوجه به اینکه کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا انجام شده است، می توان با تایید سازمان غذا و داروی این واکسن را  به کودکان ایران هم تزریق کرد.