به گزارش اکونا پرس،

مهدی شکوری در ارتباط اینترنتی با برنامه روی خط خبر شبکه خبر اظهار داشت: این دستورالعمل با هدف تسهیل و رضایتمندی هر چه بیشتر بیمه شدگان در شرایط اقتصادی و ایجاد معیشت بهتر برای خانواده ها و رفع دغدغه آنان اتخاذ شده است.
وی افزود: در گذشته، چنانچه بیمه شده ای به مرخصی زایمان می رفت، از آن مدت، می توانست مبالغی را به صورت علی الحساب هر دو یا سه ماه دریافت و بعضا به پایان مهلت استراحت موکول کند.
وی ادامه داد: این مورد، بر اساس تقاضای بیمه شده انجام می گرفت و بیمه شدگان درخواست خود را اعلام می کردند و واحدهای اجرایی سازمان در آن مقطع، دستمزد ایام بارداری را پرداخت می کردند.
شکوری گفت: در تصمیم جدید، این تکلیف برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شده است که ماهانه در وجه بیمه شدگان مشمول، پرداخت صورت گیرد و نیازی به درخواست نباشد.
وی با بیان اینکه این دستورالعمل به واحدهای اجرایی سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شده است، گفت: نرم افزاری که به صورت علی الحساب پرداخت می شد در شرف نهایی شدن است و به محض تکمیل آن، زمینه اجرا به طور کامل فراهم می شود و اطلاع رسانی گسترده انجام خواهد گرفت.
شکوری با اشاره به اینکه تمامی خدماتی که برای این بخشها انجام می شود به صورت غیر حضوری است، گفت: بیمه شدگان به منظور استفاده از این خدمت، بایستی با مراجعه به سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی: es.tamin.ir مدارک خود را بارگذاری کنند.
وی ادامه داد: مدارک مرتبط بیمه شدگان برای دریافت دستمزد ایام بارداری شامل؛ گواهی ولادت فرزند، شناسنامه مادر و گواهی پزشک یا بیمارستانی که زایمان در آن انجام شده است، می باشد.
مدیر کل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی افزود: سیستم به صورت هوشمند، مدارک بارگذاری شده بیمه شده را کنترل و احراز شرایط می کند و بعد از محاسبه مبلغ، غرامت دستمزد ایام بارداری را به شماره حسابی که بیمه شده اعلام کرده است به صورت ماهانه واریز می کند.
وی با بیان اینکه بانوان عزیز مجاز هستند قبل از زایمان، به مدت 3 ماه زودتر به مرخصی بروند، ادامه داد: همچنین برخی از مادران به لحاظ بیماری های خاصی که برایشان عارض می شود، ممکن است سلامت خود و فرزندشان در خطر باشد از اینرو به منظور پیشگیری از این اتفاق، فارغ از 9 ماهی که در قانون تجویز شده است، می توانند بدون محدودیت، هر مدتی که نیاز به استراحت پزشکی دارند به مرخصی بروند.
وی افزود: سازمان تامین اجتماعی برای این افراد، جدا از آن 9 ماه، پرداخت غرامت ایام بارداری در دوران بیماری را نیز پرداخت خواهد کرد.
شکوری با بیان اینکه انجام تعهدات مرخصی زایمان 9 ماهه برای سازمان تامین اجتماعی به صورت اجبار است، گفت: این مدت برای بیمه شدگان به صورت اختیاری است و بیمه شده در صورت تمایل می تواند 6 ماه را انتخاب کند.
وی گفت: غرامت دستمزد، جبران بخشی از مزد است و سازمان تامین اجتماعی طبق قانون و تکلیفی که دارد، دو سوم حقوق و مزایایی که کارفرما برای بیمه شده در نظر گرفته است را پرداخت می کند.
مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در خصوص شرایط احراز بیمه شدگان برای دریافت ماهانه دستمزد ایام بارداری گفت: بیمه شده بایستی حتما قبل از زایمان به مدت 60 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و در زمان زایمان نیز، ارتباط بیمه ای اش با کارفرما قطع نشده باشد.
وی اظهار داشت: ساز و کار نظارتی این بخشنامه، به صورت کاملا هوشمند و سیستماتیک انجام می شود.
شکوری گفت: در سال 99، تعداد 72 هزار بیمه شده زن از غرامت ایام بارداری استفاده کردند و مبلغ 440 میلیارد تومان بابت آن پرداخت شد.
وی افزود: همچنین طی 4 ماه اخیر امسال، بالغ بر 22 هزار سند غرامت برای بیمه شدگان صادر شده است که بالغ بر 250 میلیارد تومان بار مالی داشته است.