لذا قبل از بارداری بهتر است از وزن خود کم کنید. اما نکته اینجاست که اگر درمان چاقی شما با عمل جراحی باشد می توان بروز مشکلات دیگری را در صورت رعایت نکردن برخی از نکات انتظار داشت. لذا در نظر گرفتن مراقبت های مخصوص لازم است.

اما نباید از خاطر برد که علی رقم تمام موارد بارداری بعد از عمل بای پس معده، مزیت های زیادی نیز دارد.

مثلا می تواتن به این نکته اشاره کرد که بعد از عمل بای پس معده دکتر سلیمی احتمال بارداری بیشتر می شود.

بر اساس مطالعه ای در سال 2005 ، زنانی که به دلیل اضافه وزن مشکل بچه دار شدن داشتند ، بعد از عمل بای پس معده می توانستند تخمک گذاری نرمال تری داشته باشند و احتمال باردار شدن در آن ها بیشتر بود.

بنابراین افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) احتمال باروری بیشتری بعد از عمل دارند. مطالعه ای در سال 2005 بر روی زنان مبتلا به سندرم نشان داد که مشکلات متابولیک و اختلالات تولید مثل در این زنان پس از جراحی بای پس به طور کامل برطرف شده است.

بار دار شدن 18 ماه بعد از عمل یک نکته احتیاطی

پس از این عمل ، فرد باید اجازه دهد وزن او تثبیت شود و سپس اقدام به بارداری کند.

زیرا بدن بعد از جراحی تغییرات زیادی را تجربه می کند و دچار شرایط دلهره آور و تغییرات تغذیه ای می شود که می تواند مشکلات متعددی را برای جنین در حال رشد ایجاد کند. لذا ، متخصصان توصیه می کنند که زنان تا 18 ماه پس از عمل اقدام به بارداری نکنند تا مادر و جنین دچار سوء تغذیه نگردند.

احتمال بارداری زنان چاق کمتر است زیرا چاقی باعث انباشته شدن چربی اضافی می شود که بر سیستم تولید مثل اثر می گذارد و موجب اختلالات ناباروری در زنان می شود.

بافت چربی تولید استروژن را افزایش می دهد و بنابراین ناحیه اطراف تخمدان پر از چربی است.

زمانی که که استروژن و سایر هورمونهای جنسی افزایش می یابد ، می تواند در تخمک گذاری ، قاعدگی و باروری اختلال ایجاد کند ، پس احتمال بارداری تا میزان زیادی کم میشود.

اما وقتی شاخص توده بدنی را با جراحی بای پس کاهش می دهند ، میزان هورمون های خون را کاهش می یابد و در نتیجه مکانیسم بازخورد هورمونی را تقویت می شود.

به این ترتیب، به خانوم ها کمک می شود تا قاعدگی منظم و تخمک گذاری مناسبی داشته باشند تا احتمال بارداری آنها افزایش یابد.

بسیاری از زنانی که این عمل را انجام می دهند فکر می کنند که دیگر هرگز باردار نمی شوند و بنابراین پس از عمل از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنند ، که ممکن است منجر به بارداری ناخواسته شود. در حالی که باید تا 18 ماه بعد از عمل باید مراقبت

نکته دیگر این است که پس از عمل ، وزن به سرعت کاهش می یابد و هورمون های تولید مثل به سرعت تنظیم می شود ، لذا باروری افراد بسیار بالا است.

پس، چنانچه فرد از داروهای ضد بارداری مناسب بهره نبرد، احتمال باردار شدن او بسیار زیاد است و همچنین اگر پیش از جراحی از داروهای ضد بارداری به خوبی استفاده نکرده باشد ، احتمال باردار شدن او بیشتر خواهد شد.

تعداد زیادی  از داروهایی که پزشک پس از جراحی تجویز می کند ، مانند انواع آنتی بیوتیک ها ، اثرات قرص های ضد بارداری را برای جلوگیری از عفونت کاهش می دهد.

همچنین ، به دلیل تغییراتی که در حجم معده و دستگاه گوارش بعد از عمل بای پس معده ایجاد می شود ، روند جذب غذا و داروها دچار دگرگونی شده و ممکن است داروهای ضد بارداری به دلیل متابولیسم آنها در دستگاه گوارش اثر خود را از دست بدهد.

شایان ذکر است که بیمار بعد از عمل بای پس فعالیت جنسی بیشتری را تجربه می کند و بنابراین پزشکان از بیماران می خواهند تا 18 ماه پس از عمل از داروهای ضد بارداری مناسب استفاده کنند.

Untitled1

قبل از بارداری

وقتی وزن زن بعد از یک سال ثابت شد ، اگر قصد باردار شدن دارد ، باید به متخصص مراجعه کند تا سوابق پزشکی را بررسی کرده و آزمایشات لازم صورت پذیرد.

این زنان همچنین می بایشت با پزشک خود مشورت کرده و تصمیم خود را برای باردار شدن به آنها اطلاع دهند. احتمالاً جراح پس از بررسی آزمایشات مربوطه ، فرد را به متخصص تغذیه ارجاع می دهد تا هرگونه کمبود تغذیه ای را تشخیص و برطرف نماید.

پس از جراحی ، اکثر مواد مغذی که در بدن کاهش می یابد ، آهن ، ویتامین 12 ، کلسیم و ویتامین D هستند که با مشورت با متخصص تغذیه و تجویز داروها می توان آنها را از بین برد.

یک نکته

افزایش وزن در دوران بارداری برای رشد جنین لازم است و باید به گونه ای باشد که هم نیازهای جنین به خوبی برآورده شود و هم خطرات زایمان را افزایش ندهد.

بنابراین ، باید مشخص شود که این زنان چقدر می توانند در دوران بارداری وزن اضافه کنند.

بسیاری از زنان در دوران بارداری قادر به افزایش وزن نیستند ، در این صورت باید به طور منظم اطلاعات سونوگرافی در مورد رشد و سلامت جنین داشته باشند.

فلذا با کنترل وزن خود می توانید به فرد کمک کنید تا در دوران بارداری وضعیت طبیعی وزن داشته باشد.

بنابراین ، بیمار باید با یک متخصص تغذیه مشورت کند تا از کمبودهای تغذیه ای که از طریق آزمایش های مختلف به دست می آید، مطلع شود. پزشک همچنین دستورالعمل هایی را برای کم کردن مشکلاتی که در دوران بارداری با آن روبرو می شوند ، می دهد.

برای مثال می توان گفت که برای حالت تهوع ، پزشک معمولاً توصیه می کند که فرد یک وعده غذایی کوچک را بیشتر بخورد و این وعده ها باید حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشد ، به طوری که کمترین میزان تهوع برای آنها ایجاد شود.

آنها همچنین باید اسید فولیک را قبل از بارداری بخورند تا باعث نقص لوله عصبی جنین نشوند ، زیرا تحقیقات نشان داده است که نوزادان متولد شده از زنان چاق بیشتر مستعد نقص لوله عصبی هستند.

منبع: سایت جراح چاقی دکتر مهدی سلیمی

Untitled2