وی خاطر نشان کرد که تاکنون درباره تعداد زائران اعزامی صحبتی نشده و در حال حاضر عراق هیچ گونه دستورالعملی مبنی بر زیارت اربعین را به صورت رسمی صادر نکرده است، ولی با این وجود ایران آمادگی اعزام هر تعداد زائر را در صورت مشخص شدن تعداد زائران از سوی عراق خواهد داشت. 

آیا اربعین 1400 کربلا باز است؟

 قطعا کربلا برگزاری مراسم اربعین 1400 برای مردم بومی عراق باز خواهد بود، اما پذیرش زائر برای سفر به عراق منوط به اجازه و صدور دستوالعمل های کشور عراق می باشد.

 در جلسه ای که در چند روز گذشته در مورد اربعین برگزار شد، صحبت الله رحمانی در باره اعزام زائران ایرانی به کربلا اظهار کرد که چنان چه برنامه اعزام زائران به سوی عراق مشخص شود ویزای آن ها به صورت رایگان خواهد بود، ولی در مورد تعداد اعضا افزود: به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قطعا نسبت به سال های گذشته با تعداد کم تری زائر مراسم اربعین برگزار می شود و تاکیید کرد که تا مشخص نشدن تصمیم دولت عراق، زائران به سوی مرزها حرکت نکنند. زیرا امسال پیاده روی اربعین تنها در مسیر نجف تا کربلا خواهد بود و در ایران و شهرهای مرزی هیچ گونه پیاده روی صورت نخواهد گرفت، زیرا ممکن است افراد با حرکت به سوی شهرهای مختلف ویروس کرونا را گسترش داده و از شهری به شهر دیگر منتقل کنند که این حق الناس بوده و حفظ جان مردم در اربعین در اولویت خواهد بود.

رحمانی ادامه داد: اگر چه هر ساله 15 روز قبل از شروع مراسم اربعین موکب های عزاداری در مسیر مستقر می شوند ولی تاکنون به خاطر این که از سوی عراق هیچ اطلاعیه ای داده نشده این موکب ها نیز برقرار نشده اند. در مورد نوع اعزام زائران نیز یاد آور شد که تمامی برنامه ریزی ها برای سفر به عراق به صورت هوایی انجام شده است، ولی از آن جا که اربعین یک سفر زیارتی برای عموم مردم بوده و هزینه های سفر هوایی بسیار بالا می باشد و تنها قشر خاصی توانایی تهیه بلیط های هوایی را دارند، بنابراین منتظر هستیم تا عراق مجوز سفرهای زمینی را بدهد تا ناوگان حمل و نقل جاده ای را برای اعزام زائران آماده کنیم. 

وی افزود: اگر قرار به سفرهای زمینی و اعزام زائران باشد می توانیم در کم تر از دو روز برای 500 هزار نفر ویزا صادر کنیم و در این خصوص مشکلی نخواهیم داشت. 

Untitled1

شرایط سفر اربعین1400 

 سازمان حج و زیارت با توجه به این که تا کنون خبری مبنی بر اعزام زائران برای زیارت اربعین از سوی عراق منتشر نشده است، خاطر نشان کرد: ما همواره منتظر ارائه دستور العمل های پذیرش زائران از سوی عراق هستیم و اعلام کرد با توجه به حذف روادید میان ایران و عراق، زائران برای خروج از کشور باید در سامانه سماح ثبت نام کرده و یا اگر دسترسی به این سایت ندارند می بایست با مراجعه به دفاتر زیارتی ثبت نام خود را در این سایت تکمیل کنند. 

همچنین خاطر نشان کرد، فعالیت این سامانه از اول شهریور ماه شروع می شود و فرآیند آن به شرح زیر خواهد بود: 

متقاضیان سفر زیارتی اربعین پس از ثبت اطلاعات مطابق با مدارک هویتی در سامانه سماح و انتخاب نزدیک ترین دفتر خدمات زیارتی به محل سکونت خود باید همراه با گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس ٤*٣ پشت زمینه سفید و ترجیحاً شبیه عکس گذرنامه به آن جا مراجعه کرده و ثبت نام خود را تکمیل کنند. همچنین باید توجه داشته باشند گذرنامه متقاضیان باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. 

همچنین بر اساس اطلاعیه ای از کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین، با موافقت ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و ستاد مرکزی اربعین مقرر شده است، پیش ثبت نام متقاضیان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و صرفا از بین افرادی که فاقد بیماری های زمینه ای بوده و هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند صورت پذیرد.  همچنین متقاضیان باید نتیجه آزمایش منفی تست PCR  را به مدت ۷۲ ساعت قبل از اعزام به سازمان مربوطه ارائه دهند.