به گزارش اکونا پرس،

سید حسین صفوی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که چه عاملی موجب افزایش واردات واکسن کرونا شده است، افزود: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا مسأله جدیدی در دنیا بود، مسائل مربوط به آن از جمله واکسن کرونا هم موضوع خاص و ویژه‌ای بود که توسط دولت‌های جهان پیگیری می‌شد.

وی ادامه داد: در کشور ما هم تلاش‌های زیادی انجام شد تا به موقع، واکسن مورد نیاز مردم تأمین شود.

آقای سید حسین صفوی از تلاش‌های همه دست اندرکاران تهیه واکسن تشکر کرد و گفت: مهمترین علت اینکه تأمین واکسن افزایش و وسعت پیدا کرده، سازماندهی بهتر برای هماهنگی میان بخش‌های مختلف نقش آفرین در تأمین واکسن است.

رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه برای تأمین واکسن، مذاکره و دیپلماسی مورد نیاز است افزود: وزارت خارجه در این خصوص از ابتدا تلاش‌های زیادی انجام داد و اکنون هم تلاش هایشان مضاعف شده است.

آقای سید حسین صفوی ادامه داد: همچنین تأمین ارز از سوی بانک مرکزی و صدور تأییدیه‌ها توسط وزارت بهداشت و بررسی مستندات مورد نیاز و گمرکات و سازمان برنامه و بودجه هم از دیگر عوامل تاثیرگذار در تامین واکسن بوده است.

وی با بیان اینکه اینکه موضوع واکسن در سطوح عالی پیگیری می‌شود گفت: شخص وزیر بهداشت، جلسات زیادی را برای تأمین واکسن برگزار می‌کند و همچنین آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور هر هفته دو جلسه را برای این منظور تشکیل می‌دهد و همه دست اندرکاران مربوط در این جلسه حضور دارند و رئیس جمهور هم پیگیر مسائل مربوط به تأمین واکسن است.

آقای صفوی افزود: پیش از این، حجم واردات واکسن در هفته حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون دُز بود که اکنون این رقم به ۵ میلیون دُز در هفته و در برخی هفته ها، تا ۱۰ میلیون دُز رسیده است.

وی اضافه کرد: بخشی از این واکسن‌ها مربوط به توافقات قبلی است و اکنون هم تلاش‌های زیادی در حال انجام است تا این حجم افزایش یابد.

رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توافق اولیه برای مهر این بود که ۳۰ میلیون دُز واکسن وارد شود، اما اکنون با توجه به پیگیری‌های انجام شده توانستیم این حجم را افزایش دهیم و امیدواریم در ماه آینده بیش از ۷۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

آقای سید حسین صفوی با بیان اینکه ثبت سفارش برای تأمین واکسن به روز است، افزود: پس از انجام توافقات، پرداخت انجام و محموله حمل می‌شود و عموماً در مورد قرارداد‌های واکسن این گونه نیست که از قبل پرداخت‌ها انجام شده باشد.

بیش از ۲۰ میلیون دُز، موجودی کنونی واکسن کرونا

رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: اکنون بیش از ۲۰ میلیون دُز موجودی واکسن کرونا در کشور داریم که در حال تزریق است.

آقای سید حسین صفوی افزایش تولید واکسن کرونا را در جهان از علل افزایش واردات واکسن کرونا برشمرد و افزود: همچنین پس از تولید داخلی واکسن کرونا و عرضه آن به بازار مصرف، پیشنهادات بیشتری از خارج از کشور برای ورود واکسن داشتیم.

وی اضافه کرد: ایجاد زیرساخت تولید واکسن در کشور، ​سرمایه گذاری بلند مدت است.

آقای صفوی افزود: هیچ گونه پیش خریدی از هیچ شرکت تولید کننده انجام نشده، زیرا منابع لازم را در اختیار نداشتیم؛ بنابراین همه خرید‌های کنونی از تولید کننده داخلی واکسن را به ازای هر محموله‌ای که دریافت می‌کنیم تسویه می‌کنیم که این تسویه هم به علت محدودیت منابع، به طور کامل انجام نشده است و شاید تاکنون فقط حدود ۴۰ درصد قیمت آن پرداخت شده است.

رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اعلام کرده بودند که حدود یک میلیارد دلار ارز به شرکت تولیدکننده واکسن داده شده که کاملاً اشتباه است؛ کل ارزی که برای واکسن تامین شده است به علاوه تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز، تاکنون به یک میلیارد دلار نرسیده است.

آقای سید حسین صفوی افزود: تاکنون بیش از پنج میلیون دُز از واکسن‌های تولید داخل را دریافت و استفاده کرده ایم و در هفته‌های آینده، فاز بعدی خط تولید نیز راه اندازی می‌شود و تیراژ تولید افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی بیان کرد: از محل تولید داخل، حدود ۸۰۰ هزار دُز واکسن را در هفته دریافت می‌کنیم و این رقم رو به افزایش است.

رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن سهمیه ایران از محل ساز و کار کوواکس، بیشتر از شش میلیون دُز وارد کشور شده است و حدود سه میلیون دُز هم در هفته آینده وارد کشور می‌شود.

آقای صفوی با تاکید بر اینکه در اسرع وقت، ارز مورد نیاز واکسن کرونا تامین می‌شود، افزود: تاکنون, ۶۳ میلیون دُز تامین شده است و در این هفته هفت میلیون دُز دیگر وارد کشور خواهد شد و این روند ادامه خواهد یافت.

رئیس بیمارستان شریعتی هم با حضور در این برنامه گفت: از دو هفته پیش، تعداد بیماران سرپایی و بستری کاهش پیدا کرد و به دنبال آن آمار فوتی‌ها نیز کاهش داشته است.

آقای دکتر سعید رضا مهرپور با اشاره به اینکه موج پنجم کرونا طولانی شد، افزود: موج‌های قبلی حدود یک تا یک ماه و نیم طول می‌کشید، اما موج پنج، تقریباً دو ماه و نیم طول کشید و از همه موج‌های دیگر بالاتر رفت و شرایط بسیار سخت و دشواری را در بیمارستان‌ها ​پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به حجم زیاد فداکاری کادر درمان و پشتیبانی در بیمارستان‌ها ادامه داد: اکنون تعداد مراجعه کنندگان بسیار کمتر شده است و بخش‌های بیمارستان‌ها در حال بازگشت به روال قبل هستند.

آقای مهرپور اضافه کرد: بیش از نصف بیمارستان شریعتی به بیماری کرونااختصاص داده شده بود و تعداد بستری شدگان کرونایی در برخی موارد به بیش از ۲۵۰ نفر رسیده بود.

رئیس بیمارستان شریعتی با اشاره به اینکه با حجم کنونی واکسیناسیون، اگر موج دیگری هم در پیش باشد مانند موج‌های قبلی نیست، افزود: باید آمادگی کامل را داشته باشیم، زیرا شاید در آبان و آذر هم درگیری‌ها زیاد شود.

آقای مهرپور افزود: مشاهدات نشان داد که کسانی که دو دُز واکسن را زده بودند و دو هفته از دُز دوم آن‌ها گذشته بود، مرگ و میر در آن‌ها کمتر بود.

رئیس بیمارستان شریعتی با تاکید بر اینکه مرگ و میر در کسانی که واکسینه نشده بودند بیشتر بود، از مردم خواست که واکسن بزنند و آن را یک مسئولیت اجتماعی دانست.

آقای مهرپور با اشاره به اینکه تاکنون درمان ثابت شده‌ای برای بیماری کرونا وجود ندارد، گفت: برای فلج اطفال و آبله هم درمان ثابت شده‌ای نداریم، اما با واکسیناسیون توانستیم آن‌ها را کنترل کنیم؛ بنابراین زدن واکسن کرونا بسیار مهم است، زیرا به میزان زیادی از مرگ و میر جلوگیری می‌کند.

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: حدود ۹۰ درصد فرهنگیان، دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و بسیاری از آن‌ها تا پایان این هفته، دُز دوم واکسن خود را دریافت می‌کنند.

آقای محمدمحسن بیگی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ میلیون دانش آموز از پیش دبستانی تا پایان متوسط دوم در کشور داریم، گفت: قرار بر این است که واکسیناسیون این دانش آموزان از سنین بالاتر، آغاز شود و به تدریج به پایه‌های پایین‌تر برسد.

وی افزود: اگر این واکسیناسیون انجام شود مقدمه‌ای برای بازگشایی حضوری مدارس است.

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی ها، فارغ از اینکه افراد واکسن دریافت کنند، قرار بر این بود که در ماه مهر در شهر‌های بزرگ، مراکز استان‌ها و مراکزی که تراکم بالایی دارند آموزش‌ها به صورت مجازی باشد، غیر از مدارس روستایی و عشایری که جمعیت مدارس معمولاً کمتر از ۵۰ نفر است و قرار بود از اول مهر، حضوری برگزار شود.

وی ادامه داد: اگر تا پایان مهر واکسیناسیون دانش آموزان انجام شود، از اوایل یا اواسط آبان می‌توان برای مدارس مراکز شهر‌ها برنامه ریزی کرد تا به تدریج و با نوبت بندی، حضوری شود.

آقای بیگی گفت: ابلاغ شده است که حتی با وجود واکسیناسیون، شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و نوبت بندی و کاهش تراکم همچنان باید رعایت شود.