به گزارش اکونا پرس،

دکتر بهرام عین اللهی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما افزود: حدود ۳ تا ۴ هفته بعد از دُز دوم ایمنی لازم ایجاد می‌شود یعنی فردی که دُز اول را تزریق می‌کند و یک ماه بعد از آن دُز دوم را تزریق می‌کند تقریباً دو ماه بعد از اولین تزریق به ایمنی لازم می‌رسد.

وی گفت: وضعیت ما از نظر واکسیناسیون بهتر شده است و امروز به ۹۴ میلیون دُز تزریق می‌رسیم و امیدواریم تا آخر این ماه بتوانیم تزریق دُز دوم را برای ۸۰ درصد جمعیت به اتمام برسانیم.

وزیر بهداشت افزود: در شهر‌هایی که اکنون قرمز شده اند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کمتر بوده، اما خوشبختانه تا الان شهر‌های قرمز ما جزو شهر‌های کم جمعیت هستند و ما براساس نسبت جمعیت به بستری‌ها وضعیت شهر را اعلام می‌کنیم.

دکتر عین اللهی گفت: با توجه به سرد شدن هوا و بسته شدن پنجره‌ها مردم باید بیشتر رعایت کنند تا شاهد تکرار گرفتاری‌های موج پنجم نباشیم، عادی انگاری‌ها زیاد شده و مردم گمان می‌کنند کرونا تمام شده است در حالی که خطر همچنان وجود دارد و حتی آن‌هایی که واکسن زده اند هم مبتلا می‌شوند، اما واکسیناسیون می‌تواند از وخامت حال بیماران و مرگ و میر بکاهد.

وی افزود: موج جدید کرونا در جهان آغاز شده است و ما شاهد افزایش مبتلایان و فوتی‌ها در کشور‌هایی مثل امریکا، روسیه و ترکیه هستیم.