به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری شورای اسلامی شهر تهران بررسی یک فوریت لایحه اصلاحیه « نحوه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران » در دستور قرار گرفت.

در ابتدای بررسی این امر مهدی چمران گفت: برای دریافت پروانه ساختمانی بیشترین مراجعه  در زمستان می شود لذا تمدید این تخفیف برای همین است.

در ادامه صارمی معاون شهر سازی شهرداری تهران گفت : بر اساس بررسی های انجام شده تهران سالانه 80 تا 90 هزار واحد مسکونی نیاز دارد این در حالی است که پروانه های صادره در 4 سال گذشته رو به کاهش داشته است. بدین صورت که در سال 97بالغ بر پروالنه 7200 ، در سال  98 بالغ بر  5900 پروانه ، در سال  99 بالغ بر  4700 و در سال 1400 تاکنون بالغ بر 3847 پروانه از تاریخ یکم فروردین تا 24 آبان ماه هر سال صادر شده است. 

وی ادامه داد این در حالی است که اگر بر اساس تعداد واحد مسکونی بخواهیم بگوییم چه تعداد پروانه صادر شده در سال97 ، 49هزار پروانه و در سال جاری 30 هزار پروانه صادر شده است. 

صارمی افزود: می طلبد سیاست ها و رویکرد های مدیریت شهری در جهت مانع زدایی و سیاست های تشویقی برای رونق ساخت و ساز باشد. 

صارمی در ادامه گفت: با این حال اعمال این سیاست تشویقی در جهت تخفیف عوارض شهر سازی در مناطق پایین شهر تاثیری نداشته اما در مناطق بالا شهری طی روزهای منتهی به اتمام مهلت مصوبه مراجعات بسیار گسترده تر شد. 

معاون شهر سازی شهرداری تهران گفت: عواملی زیادی در عدم صدور پروانه تاثیر دارد ولی بیش از 50 تا 60 درصد این عوامل در مجموعه داخلی شهرداری است به طوریکه مجموعه شهرداری برای صدور پروانه روان نیست. بنابراین باید شورای شهر به عنوان اخرین حلقه مردم سالاری و تمرین دموکراسی نسبت به وضع این سیاست ها اقدام کند تا مردم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

در ادامه ناصر امانی، گفت:این سیاست بیشتر به نفع انبوه سازان و کسانی شده که باید عوارض فراوان پرداخت کنند. در حالی که در بافت های فرسوده و مناطق پایین شهر همچنان شاهد قفل بودن ساخت و ساز هستیم. 

در ادامه جبیب کاشانی نیز گفت: قرار ما این بود که برای کمک به مردم و برای اینکه تحرکی در شهر به وجود بیاید و پروژه های شهری عملیاتی شود این اقدام را انجام دهیم و در عین حال مشکلات مردم نیز برطرف شود. 

 کاشانی افزود: ما فرصتی را  داریم ایجاد می کنیم که شهروندان به جایی که بروند و در کشور های همسایه و شهرستان های اطراف سرمایه گذاری کنند برگردند و در شهر خودشان این کار را صورت دهند لذا شاید تبلیغات وسیعی روی این مصوبه خوب صورت نگرفته و یا زمان آن کم بوده به هر صورت باید از این مصوبه حمایت کرد. 

کاشانی در ادامه افزود: از جهتی باید رویه های جاری در شهرداری تغییر کند ما سال 82 آمدیم و بر روی برخی از این رویه خط بطلان کشیدیم اینکه اگر کسی می آید و برای پرداخت عوارض درخواست تقسیط می کند از مابقی آن دیر کرد و جریمه دریافت نشود خیلی ها مخالفت کردند و اما همان سال بودجه 80 میلیاردی شهرداری هم به یمن و برکت این حرکت اسلامی و شرعی محقق شد. 

وی ادامه داد: اما متاسفانه این رویه دوباره در شهرداری جاری وساری شده است و درخواست من این است که حداقل در شورایی که ما هستیم این رویه تغییر کند. 

در ادامه پرویز سروری نیز پیشنهاد داد که اگر می شود تا پایان سال شهروندانی که دیون به شهرداری دارند در صورت پرداخت مشمول بخشودگی دیر کرد و یا عدم پرداخت جریمه شوند. تا با این کار هم کمک به مردم شود و هم بودجه شهرداری وضعیت بهتری داشته باشد و هم ساخت و ساز رونق بگیرد.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در واکنش به گزارش معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در جریان بررسی یک فوریت «لایحه اصلاحیه نحوه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران» گفت: مشخص است که شهرداری بررسی دقیقی انجام نداده که بداند با مصوبه تخفیف عوارض چند نفر برای پرداخت عوارضشان به شهرداری مراجعه کردند و اعداد دریافتی چقدر بوده است. همانطور که معاون شهرسازی نیز گفت، در مناطق جنوبی این مصوبه مورد استقبال قرار نگرفته است. 

 

او ادامه داد: زمانی که می‌گویم که یک مصوبه باید پیوست عدالت داشته باشد، در موضوعاتی اینچنینی خودش را نشان می‌دهد. ساکنان مناطق کم‌برخوردار که نمی‌توانند از این تخفیف 25 درصدی استفاده‌ای کنند، در نتیجه سودش را انبوه‌سازان شمال شهر می‌برند که این تخفیف 25 درصدی برایشان سود میلیاردی دارد. در نتیجه تمدید این تخفیف به این شکل کار تبعیض‌آمیزی است.

 

در پایان پس از رای گیری یک فوریت لایحه مذکور تصویب و برای بررسی بیشتر به کمیسیونها ارجاع شد.