اتوبان آزادگان_بلوارابوسعید در نزدیکی بازار پرندگان آزادگان، بیابان در اندشتی که تا چشم کار می کند حیوان های عجیب و غریب را می بینید که برای فروش شخصی آورده شده اند؛ از سگ و میمون گرفته تا پرنده های گوناگون که مشتریان برای خرید بسیاری از این حیوانات صف می کشند. درابتدای این پارکینگ ساختمانی دو طبقه که محل فروش قانونی پرندگان زینتی است قرار دارد که دنیای متفاوتی با دنیای بیرون از بازار دارد.

بازار پرندگان تهران در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع و زیر بنای سه هزار متر راه اندازی شده است؛ و در شرق به غرب بزرگراه آزادگان بعد از تقاطع بزرگراه تهران - ساوه واقع شده است. همانطور که گفته شد این بازار در یکی از مسیرهای پرتدد شهر تهران قرار دارد و فروش انواع حیوانات در آن صورت می‌گیرد. این در شرایطی است که انتقادهای فراوانی به خرید و فروش حیوانات خانگی وجود دارد و هیچ نظارت و برخوردی با فروشندگان صورت نمی‌گیرد.

بازار داغ خرید و فروش طوطی‌های لاکچری

با نگاهی به مغازه ها انواع طوطی سانان گران قیمت تا ارزان ترین پرنده های زینتی را می توانید مشاهده کنید. شاید خرید یک جفت فنچ کوچک صد هزار تومانی بسیار اقتصادی تر از خرید یک طوطی آرا (ماکائو) ۱۲۰میلیون تومانی باشد. البته با پرس و جویی قیمت طوطی باراتا ۴۵میلیونی تومان است و کاسکوی دم قرمز ۱۵ میلیون تومان  آن هم کاسکوی آموزش دیده بلکه کاسکویی که برای تکرار کلمات نیاز به آموزش دارد. اما کاسکو ها قیمت های متفاوت دارد و کاسکو خاکستری رنج قیمت متفاوتی دارد و پنج میلیون ارزان تر است که به ۱۰ میلیون تومان میرسد.

بازار-پرندگان-۷

تغییر چهره بازار روزجمعه

در این بازار هر مغازه دار روش خاصی برای جلب مشتری دارد، مثلا یک مغازه دار در انتهای بازار با ماکائو گران قیمت خود به شدت گرم گرفته بود و پرنده زیبای خود را مانند فرزندش در آغوش گرفته بود. فروشنده دیگر حداقل ۳۰عدد طوطی را برای بازدید عموم آزاد گذاشته بود، البته مغازه دار زیاد خوش اخلاق نبود و اجازه لمس پرنده ها را نمی داد. در جای دیگری از بازار مرغ مینایی در قفس بود که به خریداران سلام میکرد و حسابی دل علاقه مندان را می برد، اما جالب بود که قیمت نسبتا مناسب تری نسبت به طوطی های رنگارنگ داشت و به سه میلیون تومان می رسید.

خارج از بازار هم پرندگانی خرید و فروش می شدند؛ با نگاهی به اطراف، پیرمردی دیده می شد که چند عدد عروس هلندی بی حال در قفس برای فروش داشت که هر کدام را حداقل۳۰۰هزار تومان ارزان تر از مغازه داران داخل بازار می فروخت، با نگاه کردن به پرنده های بی نشاط ناخودآگاه ضرب المثل هیچ ارزانی بی حکمت نیست تداعی می شد.

 تمام این توصیفات فقط بخش کوچکی از این بازار گسترده بود. این بازار در روزهای تعطیل بخصوص جمعه ها دیگر بازار پرندگان نیست و بیشتر شبیه باغ وحشی از حیوانات بی پناهی می شود که برای فروش به این مکان آورده شده اند. اگرچه افراد اجازه ورود هیچ حیوانی به غیر از پرنده را به بازار اصلی ندارند ولی این امر مانع از این نمی شود که کسی در حوالی این بازار به خرید و فروش حیوانات دیگر اقدام نکند.

پامرانین ۵۰میلیونی خریدار دارد؟

بر خلاف بازارچه پرندگان که شما اجازه خرید و فروش پرنده و حیوانات غیر مجاز را ندارید ،در بیرون محوطه و اطراف پارکینگ و حتی کنار گذرگاه اتوبان آزادگان حیواناتی را برای فروش مشاهده می کنید که شاید قبل تر در برنامه های راز بقا دیده بودید، از انواع میمون ،سنجاب،،سگ ،گربه و خارپشت گرفته تا گونه های مختلف خرگوش،همستر ،لاکپشت، شاهین ،عقاب و... که به صورت غیر مجاز به فروش می رسند.

بازار-پرندگان-۹

کمی پایین تر زن و مرد جوانی در قفس های جداگانه انواع سگ های نگهبان و زینتی را برای فروش آورده بودند. از نژاد و قیمت سگ های پرسیده شد که فروشنده وقت زیادی برای توضیح قیمت و نژاد سگ ها گذاشت، از شیتزو ۶ میلیونی و پیکینیز ۸ میلیونی گرفته تا ژرمن شپرد ۲۵میلیونی و پامرانین  ۵۰میلیونی که فقط ۱ کیلو وزن داشت! سگ پرتقالی  رنگ خرسی که طرفداران زیادی دارد و برای خرید این دو سگ صف کشیده بودند.

فروشندگان ادعا می کنند تمامی سگ ها سالم اند، شناسنامه دارند و واکسن فصلی شان تزریق شده است. اما ظاهر حیوانات سن و سالی که فروشنده می گفت نشان نمی داد و تقریباسگ های بالغ به جای توله سگ فروخته میشد، انگار که کلاهبرداری در این بازار به امری عادی تبدیل شده است.

دلالی سگ به بهانه مهاجرت

زن و مرد جوانی ادعا می کردند به‌علت مهاجرت مجبور به فروش سگ ها شده اند؛ حالا این سوال پیش می آید که چرا کسی باید چند نژاد مختلف سگ را باهم در منزل نگه دارد که بخواهد بعدا بفروشد؟ فروشندگانی بودند که با چرب زبانی به بهانه های مختلف سگ های خود را می فروختند و برای کسی این سوال پیش نمی آمد که حیوانات خانگی این زن و شوهر تمامی ندارد؟!

میمون پنج میلیون تومانی

در کنار گذرگاه اتوبان آزادگان جمعیت نسبتا زیادی جلب توجه کرد، با نزدیکتر شدن به جمعیت، بچه میمونی در قفس برای فروش آورده شده بود و ۵ میلیون تومان قیمت داشت. از ظاهر حیوان زبان بسته مشخص بود که ساعت ها آب و غذایی نخورده است.

بازار-پرندگان-۱۱

کمی آن طرف تر مردی که یک قفس بزرگ پشت نیسان آبی خود درست کرده بود و انواع کبوتر را برای فروش آورده بود ومدعی بود فردی را می شناسد که می تواند قرقی، شاهین و عقاب را به قیمت گزافی به مشتریان بفروشد.

در کل محیط نا امن ، بهداشت ضعیف و همچنین بی توجهی به حقوق حیوانات و زیر پا گذاشتن قوانین محیط زیست، عواملی هستند که با چند دقیقه گشت وگذار در حوالی بازار پرندگان قابل مشاهده است. همچنین وجود بازار سیاه خرید و فروش گونه های حیوانات در حال انقراض و پرنده های کم یاب، چهره این بازار را به کلی سیاه کرده است. بازاری که در آن افراد، حیوانات مریض خود را به جای کلینیک های دامپزشکی برای فروش به این مکان می آورند.

 

بازار-پرنده-۵

بازار-پرندگان-۵

بازار-پرندگان-۶

بازار-پرندگان-۸

بازار-پرندگان-۱۰

 

بازار-پرندگان-۴