به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، احمد محمودزاده گفت: در مورد عملکرد آموزش و پرورش خصوصاً مدارس کشور با دقت اظهارنظر کنیم و معلم و مدرسه در بسیاری از نقاط دوردست کشور، نظام جمهوری اسلامی را به‌تنهایی نمایندگی می‌کنند و پرچم سه رنگ کشور در آن نقاط برافراشته است و یکی از وظایف رسانه ملی تشریح دقیق این فعالیت‌ها است و این‌که آموزش و پرورش دولتی یا غیردولتی کشور را سیاه نمایی کنیم، کار درستی نیست.

وی بابیان این‌که هر عملکردی، نقدهایی به آن وارد است و این موضوع در مورد همه دستگاه‌های دولتی ازجمله آموزش و پرورش و رسانه ملی هم صادق است، اظهار کرد: آموزش و پرورش وظیفه تعلیم و تربیت ۱۴میلیون دانش‌آموز را بر عهده دارد و با همه مشکلاتی که در زمینه تأمین نیروی انسانی، نگهداشت و رضایت آن‌ها، کمبود فضاهای آموزشی و بودجه دارد، اما بااین‌وجود، افتخارات زیادی برای کشور خلق کرده است و همه تحصیل‌کردگان و دانشمندان ایرانی، از نتایج و خروجی‌های نظام تعلیم و تربیت کشور بوده‌اند و هنگام نقد آموزش و پرورش باید نقدی همه‌جانبه در کنار همه مزایا و معایب و امکانات در دسترس بیان شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی ادامه داد: مؤسسان مدارس غیردولتی زحمت‌های زیادی می‌کشند و بخشی از مؤسسین مدارس غیردولتی به‌صورت عام‌المنفعه و خیری کار می‌کنند، زیرا اداره مدرسه غیردولتی با ظرفیت زیر۱۵۰دانش‌آموز صرفه اقتصادی ندارد که در این حوزه ۶۶درصد مدارس غیردولتی با ظرفیت زیر ۱۰۰دانش‌آموز کار می‌کنند و بسیاری از مؤسسان مدارس غیردولتی تنها به دلیل عشق و علاقه‌ای که دارند، در حال فعالیت هستند.

محمودزاده در مورد نحوه تعیین شهریه مدارس غیردولتی اظهار کرد: در ماده ۱۵تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده‌ شده است تا شهریه مدارس غیردولتی را براساس الگویی تعیین نماید و این کار با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی همه‌ساله صورت می‌گیرد و برای تعیین شهریه چهار ماه کار کارشناسی انجام می‌شود که به‌صورت شفاف و مشخص به مردم و مدارس اعلام می‌شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی افزود: شهریه مدارس براساس؛ عملکرد، فضا، تجهیزات، امکانات، فعالیت‌های آموزشی و پرورشی، تعداد معلمان، کیفیت آموزشی و غیره تعیین می‌شود و بر این اساس در مرحله اول به‌صورت خود اظهاری شهریه توسط مؤسسان اعلام و در شورای نظارت منطقه و استان بررسی می‌شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی ادامه داد: نرخ شهریه در سازمان براساس مقدار حقوق، تورم، اجاره‌بها و غیره بررسی می‌شود. در مورد شهریه دو عدد شهریه ثابت و فوق‌برنامه از سوی سازمان و با تائید سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده اعلام ‌شده است و این مقادیر با توجه به دوره تحصیلی، تعداد معلمان، کادر آموزشی، فضا، تجهیزات و غیره با یکدیگر متفاوت است. شهریه مدارس غیردولتی از ۴تا ۳۵میلیون و۶۰۰هزار تومان و شهریه فوق‌برنامه تا ۳۸درصد مبلغ شهریه اعلام‌ شده است که هزینه شهریه اجباری است اما شهریه فوق‌برنامه اجباری نیست و این شهریه، بر اساس عملکرد مدارس باهم متفاوت است.

وی تأکید کرد: مدارس غیردولتی موظف هستند تا شهریه مشخص‌شده برای آن مدرسه را به‌صورت درج در تابلو مدارس در معرض دید اولیا و عوامل نظارتی قرار دهند، بنابراین همه مدارس شهریه یکسانی ندارند و شهریه فوق‌برنامه تا ۳۸درصد شهریه ثابت مدارس است و مدارس بر اساس عملکردی که در فوق‌برنامه دارند می‌توانند این شهریه را دریافت نمایند و به این صورت نیست که همه مدارس حداکثر ۳۸درصد شهریه ثابت را برای فوق‌برنامه دریافت کنند.

محمودزاده در پایان تصریح کرد: معلمان و کادر آموزشی مدارس زحمات زیادی برای تعلیم و تربیت دانش آموزان می‌کشند و با نقدهای غیرمنصفانه و غیردقیق و نادیده گرفتن این زحمت‌ها باعث آسیب رساندن به آموزش و پرورش کشور خواهد شد.