به گزارش اکونا پرس،

به نقل از  مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهدی مسکنی در آئین گرامیداشت روز جهانی تعاون با بیان اینکه بخش مردمی تعاون  کشور در حال رشد است، بیان کرد: براساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات راهبردی تعداد شرکت‌های تعاونی فعال در حال بهره‌برداری و در دست اجرا با ۲.۵ درصد افزایش از بیش از ۹۶ هزار تعاونی در پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۹۹ هزار تعاونی در پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۱ رسیده است.

وی افزود: تعداد شاغلین شرکت‌های تعاونی فعال در حال بهره‌برداری و در دست اجرا با ۳.۵ درصد افزایش از یک میلیون و ۷۹۲ هزار و ۷۶۴ نفر در پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۸۵۵ هزار و ۸۷۰ نفر در پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۱ رسیده است.

مسکنی تأکید کرد: این آمار و ارقام نشان‌دهنده عزم جدی و اعتماد مردم برای ورود به بخش تعاون است.

معاون امور تعاون گفت: در دوره‌های مختلف حلقه مفقوده توسعه بخش تعاون، نبود باور به نقش و جایگاه تعاون در اقتصاد کشور بوده است.

مسکنی خاطرنشان کرد: تنها مسیر رشد و توسعه بخش تعاون، اعتقاد به مردمی‌سازی و مردم‌سپاری امور به دست آحاد مردم جامعه است.

وی تصریح کرد: بهترین و شایسته‌ترین مدل در کشور برای اجرای اصل ۴۴ و واگذاری‌ها، مدل مردمی تعاون است.

مسکنی عضویت اتاق تعاون ایران در هیات مدیره اتحادیه بین‌المللی تعاون (ICA) را شروع یک اتفاق بزرگ دانست و افزود: با اتحاد و انسجام بخش دولتی و مردمی تعاون، می‌توان بخش تعاون ایران را به بازیگر تعیین‌کننده در عرصه دیپلماسی اقتصادی تبدیل کرد.

بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران نیز در همایش گرامیداشت روز جهانی تعاون اظهار کرد: ایجاد ارتباط با دنیا و توسعه روابط خارجی کشور با هدف توسعه اقتصادی و تجاری در اتاق تعاون ایران دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه سیاست دولت سیزدهم مبتنی بر افزایش ارتباطات بین‌المللی به ویژه با کشورهای همسایه است، افزود: اتاق تعاون ایران نیز در راستای سیاست‌های کلی کشور درصدد توسعه ارتباطات اقتصادی خود با سایر کشورهاست.

عبداللهی با اشاره به مزیت‌های عضویت در هیات مدیره ‌ICA تصریح کرد: حضور اتاق تعاون در مجامع بین‌المللی در شرایطی که کشور دچار تحریم‌های ظالمانه است می‌تواند نقش کشور را در عرصه دیپلماسی اقتصادی تثبیت کند.

در این همایش تفاهم‌نامه همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس و اتاق تعاون ایران به امضا رسید.

دکتر زاهدی‌وفا از «بهمن عبداللهی» رئیس اتاق تعاون ایران نیز به دلیل انتخاب در هیئت مدیره اتحادیه بین‌المللی تعاون (ICA) تقدیر کرد.

همایش گرامیداشت روز جهانی تعاون با حضور دکتر «محمد‌هادی زاهدی‌وفا» سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «مهدی مسکنی» معاون امور تعاون، «بهمن عبداللهی» رئیس اتاق تعاون ایران، «بابک نگاهداری» رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، «مهدی عیسی زاده» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.