به گزارش اکونا پرس،

ابوالفضل عفت‌نژاد، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی، سرمایه انسانی را مهم‌ترین سرمایه هر سازمان و موتور محرکه تحول در سازمان‌ها معرفی کرد و برقراری فوق‌العاده ویژه کادر درمان، حل مشکلات آزمون استخدامی این سازمان در سال 1399، تحقق مطالبه مجلس، دولت و ایثارگران در زمینه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران، بازنگری و اصلاح شرایط بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور پرستاران، بهیاران و سایر مشمولان شاغل در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی، برنامه‌ریزی برای برگزاری چهار مرحله آزمون استخدامی ملی و محلی در سال 1401 و نیز تجمیع کشوری بیمه تکمیلی کارکنان سازمان را از مهم‌ترین اقدامات پیگیری و اجرا شده در دوره مدیریت جدید برای ارتقای سرمایه انسانی سازمان معرفی کرد.

برقراری فوق‌العاده ویژه 50درصد کادر درمان
عفت‌نژاد، برقراری 50 درصد فوق‌العاده ویژه کادر درمان را یکی از دستاوردهای مهم حوزه منابع انسانی توصیف کرد و در این زمینه گفت: در اجرای فرمایشات حکیمانه رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار در سال 1399 و تأکید ایشان بر لزوم توجه و رسیدگی به درخواست‌ها و مطالبات این گروه پرتلاش؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فوق‌العاده ویژه به میزان ۵۰ درصد را از ابتدای دی ماه 1399 برای پرستاران شاغل در بیمارستان‌های تحت پوشش برقرار کرد؛ اما با گذشت بیش از یک سال و پیگیری مستمر کارکنان بخش درمان سازمان به‌عنوان دومین ارائه‌دهنده خدمات درمانی در کشور، تفاوت فراوان در احکام کارگزینی کارکنان سازمان با وزارت بهداشت، بعضاً سبب خروج نیروهای کادر درمان و عدم توفیق در جذب نیروی جدید و بی‌انگیزگی نیروهای موجود شده بود. با پیگیری صورت گرفته در دوره مدیریتی جدید، موضوع «اصلاح درصد فوق‌العاده ویژه کارکنان کادر درمانی شاغل در مراکز درمانی به میزان 50 درصد» در جلسه مورخ 28 اسفند 1400 هیات محترم امنای سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق‌های تابعه به تصویب رسید و با صدور احکام کارگزینی جدید، برگ زرینی در استیفای حقوق و رضایتمندی این کادر خدوم به تعداد بیش از 24 هزار نفر در دولت مردمی سیزدهم رقم خورد و بحمدا... باعث ارتقای شرایط جذب، افزایش انگیزه و بهبود حفظ و نگهداشت این نیروها شد. با توجه به احکام صادره، در سال 1399 ماهانه میانگین بالای 11 میلیون ریال و در سال 1400 ماهانه میانگین بیش از 14 میلیون ریال، به احکام مشمولان دریافت فوق‌العاده ویژه افزوده شد.
عفت‌نژاد افزود: هرچند در موضوع فوق‌العاده ویژه، سعی سازمان و مدیران بر فراگیری هرچه بیشتر بین همکاران بود، اما با اقتضائات موجود، هیئت محترم امناء، صرفاً با برخورداری کادر درمانی شاغل در مراکز درمانی از این مزایا موافقت کرد و کادر غیردرمانی این مراکز و سایر کارکنان مدیریت‌های درمان و واحدهای بیمه‌ای و ستادی مشمول مصوبه فوق نشدند. امیدواریم با تصمیمات کلان دولت و سران سه قوه درخصوص کارکنان کلیه دستگاه‌های اجرایی، درصد فوق‌العاده ویژه کارکنان سازمان نیز خارج از مصوبه مذکور نیز ترمیم و ارتقاء یابد.

حل مشکلات آزمون استخدامی سال 1399
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی، با اشاره به مشکلات برجا مانده از آزمون استخدامی سال 1399 که در دوره مدیریت قبلی سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار شد و اعتراضات گسترده شرکت‌کنندگان در این آزمون را در پی داشت، از حل این مشکل در دوره جدید مدیریت حوزه منابع انسانی سازمان خبر داد و گفت: آزمون استخدامی سازمان تأمین‌اجتماعی برای جذب بیش از 3600  نفر در مورخ 21‌‌ شهریور 1399 توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت سراسری برگزار شد که از بین حدود 80 هزار داوطلب صرفاً بالغ بر 280 نفر، حائز نصاب کتبی آزمون (بالای 50 درصد) شدند. با تغییر حد نصاب کتبی (به 50 درصد نفر اول) و اقدامات بعدی (نصاب نهایی 55 درصد) در دوره مدیریتی گذشته، قریب به 1600 نفر از داوطلبین پذیرفته و بقیه مردود اعلام شده بودند که خالی ماندن حدود دو سوم ظرفیت پذیرش و رد شدن تعداد زیادی از داوطلبان، هم برای سازمان مشکلاتی ایجاد کرده بود و هم نارضایتی‌هایی را در بین شرکت‌کنندگان در این آزمون موجب شده بود. با توجه به کمبود نیروی انسانی و همچنین تداوم شیوع بیماری کرونا؛ با تصمیم لازم در دوره جدید مدیریتی، نصاب نهایی حذف و امکان جذب قریب یک هزار نفر دیگر از داوطلبان فراهم شد که این اقدام، باعث حل مشکلات ایجادشده و ایجاد رضایتمندی در داوطلبین و واحدهای سازمانی و مختومه شدن پرونده آزمون مذکور شد.

تبدیل وضعیت استخدامی و پرداخت مطالبات 8 ساله ایثارگران

وی تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران شاغل در سازمان تأمین‌اجتماعی را یکی از اقدامات اساسی حوزه منابع انسانی سازمان اعلام کرد و گفت: در ابتدای دوره مسئولیت تیم مدیریت جدید، با گذشت نیمی از سال 1400 هنوز تکلیف بند «د» تبصره 20 قانون بودجه از سوی مدیریت قبلی سازمان اجرا نشده بود، که با اتخاذ تصمیم جهادی از سوی مدیریت ارشد سازمان و تلاش‌ همکاران این حوزه، اقدامات و فرآیندهای لازم در زمینه تبدیل وضعیت استخدامی بالغ بر 2 هزار  نفر از نیروهای غیررسمی ایثارگر شاغل در واحدهای مختلف سازمان تأمین‌اجتماعی به رسمی قطعی انجام شد و این مطالبه مجلس، دولت و ایثارگران معزز تحقق یافت.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی، با اشاره به پیگیری برخی دیگر از مطالبات برزمین مانده مربوط به قوانین حوزه ایثارگران، افزود: با گذشت بیش از 8 سال از آغاز اجرای قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در سال 1392 و بیش از 4 سال از آغاز اجرای قانون برنامه ششم توسعه در سال 1396، برخی موارد و بندهای این قانون ازجمله موضوع معافیت پرداخت حق بیمه جانبازان و فرزندان شهدا، فوق‌العاده ایثارگری جانبازان و فرزندان شهدا، معافیت پرداخت حق بیمه رزمندگان دارای حداقل بیست و چهار ماه سابقه حضور در جبهه و اعطای امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و نیز اعمال سقف درصد فوق‌العاده بدی و آب و هوا و مناطق کمتر توسعه‌یافته به کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی جنگ تحمیلی، اجرایی و پرداخت نشده بود که در دوره مدیریتی جدید مورد اقدام قرار گرفت. این اقدامات منجر به کاهش شکایات و دعاوی کارکنان در دیوان عدالت اداری و کمیسیون ماده 16 بنیاد شهید و امور ایثارگران به میزان تقریبی 8 هزار پرونده و افزایش اعتماد عمومی و ارتقای انگیزه کارکنان و ایثارگران معزز شده است. در گذشته پرداخت این مطالبات منوط به شکایت در مراجع قضایی و اخذ رای علیه سازمان بود که این امر ناپسند موجب گله‌مندی کارکنان شده بود و با اخذ مصوبات موردنیاز و اصلاح ضوابط داخلی، دیگر نیازی به شکایت کارکنان نیست.

اصلاح شرایط بازنشستگی کادر درمان
وی یکی از مسائل جدی در حوزه کارکنان سازمان تأمین‌اجتماعی را تغییر شرایط بازنشستگی شاغلین در مشاغل سخت و زیان‌آور بخش درمان (پرستاران، بهیاران و ...) در سال 1399 اعلام کرد و در این مورد، افزود: با تغییر این شرایط، سنوات خدمت سخت و زیان‌آور این گروه از شاغلان از 20 سال به 25 سال افزایش یافته بود که این موضوع، موجب مطالباتی شده بود. با پیشنهاد ارائه شده به هیئت محترم امناء، درخواست شد که این شاغلان با داشتن 20 سال سنوات خدمت در مشاغل سخت و زیان‌آور و 5 سال سنوات خدمت مرتبط (مجموعاً 25 سال) و با احتساب 5 سال سنوات ارفاقی بازنشسته شوند که با تصویب هیئت محترم امناء، این اقدام منجر به تحقق مطالبه این عزیزان شد.
عفت‌نژاد، همچنین اعلام کرد که با هدف ارتقای پویایی و بهسازی منابع انسانی، جوانگرایی و استفاده از ظرفیت جوان آماده اشتغال کشور؛ بازنشستگی کارکنان دارای شرایط، مورد اهتمام ویژه قرار گرفت و منجر به بازنشستگی حدود 2500 نفر از همکاران در پایان سال 1400 شد.

برگزاری آزمون‌‌های استخدامی ملی و محلی
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی از برنامه‌ریزی برای برگزاری چهار مرحله آزمون  استخدامی محلی و ملی در سال 1401 خبر داد و افزود: با ارتقای سطح، توسعه و ایجاد 76 مرکز درمانی جدید در برخی شهرها؛ نیازسنجی برای تأمین نیروی موردنیاز این مراکز انجام و آزمون محلی جذب شرکتی (کار و تامین) در مشاغل غیرکارشناسی توسط دانشگاه پیام نور به تعداد 312 نفر در تاریخ 21 تیر سال جاری و آزمون محلی استخدام پیمانی در مشاغل کارشناسی توسط جهاد دانشگاهی به تعداد  725 نفر در تاریخ 23 تیر برگزار شد که در آزمون استخدام پیمانی تعداد 13 هزار و 104 نفر داوطلب ثبت‌نام کرده و با هم به رقابت پرداختند.
وی در موردآزمون‌های استخدامی ملی افزود: به‌منظور جبران افت ناشی از خروج  و بازنشستگی کارکنان در سال‌های 1399 و 1400، نیازسنجی و برنامه‌ریزی نیروی انسانی انجام شد که مقرر شده برای بکارگیری مجموعاً 4496 نفر در تاریخ 15 مهر ماه سال جاری در دو بخش استخدام پیمانی 3376  نفر (1145 نفر در واحدهای بیمه‌ای و 2231 نفر در واحدهای درمانی) در مشاغل کارشناسی و جذب شرکتی (کار و تامین) 1120 نفر (258 نفر در واحدهای بیمه‌ای و 862 نفر در واحدهای درمانی) در مشاغل غیرکارشناسی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شود. نکته حائز اهمیت و ویژه در آزمون‌های استخدامی، لحاظ کردن امتیاز بومی(40 درصد امتیاز بومی شهرستان) و همچنین قانون اصلاح سن (سابقه اشتغال در دستگاه‌های اجرایی وشرکت‌های تابعه) و جوانی جمعیت و حمایت از خانواده (امتیاز سنی و افزایش نمره کتبی آزمون) است. همچنین به استناد دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری، افزودن مدت خدمت نظام وظیفه به حداکثر سن داوطلبان در دفترچه آزمون استخدامی ابطال شده است. علاوه بر این برای اخذ مجوز لحاظ کردن امتیاز کرونا برای عزیزانی که در دوران کرونا با مراکز درمانی سازمان همکاری داشتند، پیگیری‌هایی از ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان امور اداری و استخدامی کشور داشتیم که متأسفانه این موضوع به تایید نهایی و صدور مجوز مراجع قانونی نرسید.

تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی علی‌الخصوص پزشکان
عفت‌نژاد از دیگر اقدامات پیگیری شده در حوزه منابع انسانی در دوره مدیریت جدید را تبدیل وضعیت نیروها و پزشکان قراردادی اعلام کرد و گفت: با هدف نگهداشت بهینه نیروی انسانی مجرب سازمان و مستفاد از تبصره‌های مصوب ضوابط بودجه سالیان گذشته، ضابطه پیشنهادی تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی کارشناسی و پزشکان با سابقه شش سال همکاری با سازمان و لحاظ تسهیلاتی برای کاهش این مدت همچون تخصص پزشکی، خدمت در مناطق محروم و همچنین تسهیلات افزایش سقف سنی براساس سابقه خدمت در دستگاه‌های اجرایی و تاهل و تعداد فرزندان و ... تدوین و به هیأت‌مدیره محترم سازمان ارائه شد که خوشبختانه در هیأت‌مدیره به تصویب رسید. این ضابطه برای تصویب به هیأت‌امنای محترم ارسال شده که امیدواریم تصویب آن، موجب حفظ و نگهداشت این نیروهای خدوم و ارتقای خدمت‌دهی به مردم عزیز کشورمان شود.

بازنگری و توسعه خدمات اداری و رفاهی کارکنان
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی، از صدور احکام افزایش حقوق کارکنان در سال 1401 با اعمال ضریب افزایش حقوق مانند شاغلان دولتی و معادل ده درصد حسب الزامات قانونی خبر داد و با اشاره به اینکه افزایش ده درصدی ضریب افزایش حقوق و در کنار آن گسترش و بسط اقلام مشمول مالیات، عملاً افزایش دریافتی کارکنان در سال جاری را به کمتر از 10درصد خواهد رساند، ابراز  امیدواری کرد دولت و مجلس محترم  با نگاه بهبود معیشت کارکنان، تصمیمات تکمیلی اتخاذ کنند.
وی همچنین اعمال مدارک تحصیلی پذیرفته نشده کارکنان از سنوات قبل و نیز اصلاح نحوه احتساب تجربه کارکنان را از دیگر اقدامات حوزه منابع انسانی اعلام کرد.
عفت‌نژاد، با اشاره به تجمیع کشوری خدمات بیمه تکمیلی کارکنان سازمان گفت: با توجه به مصوبات هیأت‌محترم مدیره سازمان مبنی بر تجمیع بیمه‌های تکمیلی درمان به صورت کشوری، کمیته تجمیع بیمه‌ها تشکیل و  نسبت به استعلام نرخ از 32 شرکت بیمه اقدام شد که تعداد 13 شرکت نسبت به ارسال پاکات اعلام نرخ اقدام کردند که همگی آنها به مذاکره دعوت شدند. شرکت‌های حاضر در جلسات درخصوص مواردی همچون «نسبت توانگری شرکت بیمه، داشتن شعبه در تمامی استان‌ها، تعداد بیمه‌شدگان درمان تکمیلی، تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد با شرکت، تعداد مراکز آنلاین و صدور معرفی‌نامه، توانائی ارائه خدمات و پشتیبانی قرارداد کشوری و زمان پرداخت خسارت» مورد ارزیابی قرار گرفتندکه در نهایت از بین آنها شرکت بیمه سرمد به دلیل پایین‌ترین نرخ پیشنهادی، سطح یک توانگری در سال 1400، دارا بودن بیشترین تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد، وجود شعبه در تمامی استان‌ها و پذیرش شرایط اختصاصی، دارای شرایط مناسب‌تری نسبت به سایر شرکت‌ها تشخیص داده شد.