به گزارش اکونا پرس،
دکتر عباس صداقت سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن ابراز مسرت از احساس مسؤولیت هموطنان نوع دوست و اهداکنندگان همیشه همراه سازمان انتقال خون ایران گفت: در 7 ماهه نخست سال جاری، حدود 4 میلیون واحد محصولات و فرآورده های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور فرآوری و تأمین شد که بدین ترتیب، شبکه ملی خونرسانی کشور در این شاخص رشدی حدود 11.76 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسب نموده است".
دکتر صداقت افزود: استان های خراسان شمالی، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و همدان به ترتیب با بیش از 37 درصد، نزدیک به 31 درصد ، نزدیک به 26 درصد و بیش از 25 درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان های کشور در 7 ماهه ابتدای سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران همچنین اعلام کرد: در استان تهران نیز شاهد رشد 22 درصدی شاخص اهدای خون در 7 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده ایم. "شاخص اهدای خون بانوان" در کشور در 7 ماهه نخست سال جاری همچنان بصورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبأ حدود 4.5 درصد بود.
بنا براین گزارش بانوان استان های لرستان و کردستان با بیش از 9 درصد و خراسان شمالی با نزدیک به 8 درصد اهدای خون ، بیشترین مشارکت را طی این مدت نسبت به سایر استانها از خود نشان داده اند. دکتر صداقت همچنین اعلام کرد: در 7 ماه اول سالجاری حدود 206 هزار نفر از اهداکنندگان خون، "اهداکننده ی بار اول" بوده اند که حدود 16 درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می گردند.
بر همین اساس در همین بازه زمانی حدود 84 درصد از اهداکنندگان را، اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده اند.
وی در پایان تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران امید دارد با توجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تأمین ذخایر خون و فرآورده های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران عزیز کشورمان، سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان گرامی استمرار یابد و در طول یک سال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد.
گفتنی است اهداکنندگانی که در طی 12 ماه، بتوانند سابقه اهدای موفق خون را حداقل 2 بار و یا بیشتر ثبت کنند، به عنوان اهداکننده مستمر محسوب شده و کارت ویژه مربوطه را دریافت می کنند.