به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد عبادی‌زاده» در نشست مدیران تعاون سراسر کشور که در استان هرمزگان برگزار شد، یکی از تبلورهای دولت مردمی را توسعه تعاونی‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: مردم در قالب تعاونی‌ها در امور کشور مشارکت می‌کنند و دولت سیزدهم با تمرکز بر تعاونی‌ها می‌تواند مشارکت مردم در توسعه اقتصادی را جلب کند.

وی با تأکید بر اهمیت تعاونی‌های روستایی گفت: روستا محور توسعه محسوب می‌شود و اگر اقتصاد روستا به حرکت درآید، اقتصاد جامعه شهری را نیز پیشرفت می‌دهد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده تصریح کرد: امروزه تمرکز بر تعاونی‌های روستایی، می‌تواند جامعه روستایی کشور را به جامعه مولد تبدیل کند.

وی، ضمن تأکید بر تقویت و استمرار نظارت بر تعاونی‌ها، عنوان کرد: اگر حوزه نظارت بر تعاونی‌ها مورد غفلت قرار گیرد، فعالیت این مجموعه‌ها رو به افول می‌رود و به مرور کارکرد خود را از دست می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ابراز کرد: تعاونی‌ها در قانون اساسی در عرض بخش خصوصی و دولتی قرار دارد و نباید سعی کنند که خود را به دولت متصل کنند و همواره از دولت حمایت دریافت کنند چرا که تعاونی‌ها باید مجموعه ظرفیت و منابع خُرد مردم که به تنهایی منجر به فعالیت نمی‌شود را تجمیع نموده و یک حرکت مولد و پرشتاب را در بخش‌های مختلف از جمله تولید، تجارت و ... را آغاز کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده با بیان اینکه تعاونی‌ها باید متناسب با ظرفیت‌های اقلیمی و منطقه‌ای خود را نشان دهند، بیان کرد: استان هرمزگان دارای ظرفیت بی‌نظیر دریایی است که حضور فعال تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف اقتصاد دریامحور می‌تواند توسعه پایدار را رقم بزند و نقش این مجموعه را در اقتصاد دریا‌محور افزایش دهد.

«مهدی مسکنی» معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت: ۱۳۰ نقطه محروم در کشور وجود دارد که این مناطق اقتصاد این کشور را پیش می‌برند که افتخار کشور هستند و همه سختی‌ها برای این قشر مهم جامعه است.

وی افزود: باید تسهیلات برای مردم مناطق محروم کشور افزایش چندبرابری داشته باشد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قریب به ۱۵۰۰ تعاونی در این فرآیند احیا قرار دارد که در حال حاضر ۵۴۲ تعاونی وارد چرخه فعالیت شده‌اند.

مسکنی مهم‌ترین علت غیرفعال‌شدن تعاونی‌ها در سراسر کشور را مسائل مالی، حقوقی عنوان کرد و گفت: اکنون از ۲۴۲ هزار تعاونی ثبت‌شده در کشور، حدود ۱۴۱ هزار تعاونی فعال است.

وی تأکید کرد: البته بسیاری از تعاونی‌های غیرفعال در بخش مسکن است که مأموریت آن‌ها به پایان رسیده است.

معاون امور تعاون از راه‌اندازی و تشکیل ستاد ملی اقتصاد دریا با محوریت تعاون با همکاری استانداری هرمزگان و استانداران استان‌های ساحلی کشور با هدف بررسی مشکلات تعاونی‌ها در استان‌های ساحلی خبر داد.

مسکنی از اختصاص سهم ۲۵ درصدی تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ به بخش تعاون خبر داد و گفت: از مجموع ۱۰۲ هزار میلیارد تومان تبصره ۱۶، سهم بخش تعاونی ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: از محل چهار نوع تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ از جمله مشاغل خانگی و مشاغل روستایی، امکان پرداخت تسهیلات به تعاونگران وجود دارد.