بیمه نامه موتور را می‌توان برای موتور سیکلت به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت هم خریداری کرد و از پوشش‌ها و مزیت‌های آن‌ها بهره‌مند شد. باید بدانید که بیمه موتور مانند: بیمه شخص ثالث خودرو به صورت اجباری بوده و تمام موتور سیکلت‌ها باید آن را تهیه کنند. از طرفی هم با توجه به آمارهای رسمی‌ کشور، بیش از 90 درصد موتورسیکلت‌های کشور این بیمه نامه را خریداری نکرده‌اند. اما پلیس با روئیت موتورسیکلتی که فاقد بیمه نامه موتور باشد، دستور توقیف وسیله نقلیه را صادر کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند.

اما چرا خرید بیمه موتور اجباری است؟ تا انتهای متن همراه ما باشید تا علت اهمیت تهیه بیمه نامه موتور سیکلت را بررسی کنیم.

انواع مختلف بیمه موتورسیکلت

شرکت‌های بیمه‌گر دو نوع بیمه را برای راکبان موتورسیکلت‌ها ارائه می‌دهند:

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت:

ماهیت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت مشابه بیمه شخص ثالث خودرو است. حال می‌خواهیم بدانیم که بیمه ثالث موتور سیکلت چه ریسک‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.بیمه موتور همان بیمه اجباری شخص ثالث است که تمام وسایل نقلیه زمینی مانند: موتور سیکلت باید آن را خریداری کرده باشند. اگر پلیس دستور توقیف موتور سیکلت را صادر کند و بعد از آن برای تهیه بیمه نامه اقدام کنید، مدت زمانی که فاقد بیمه نامه بوده‌اید را به عنوان جریمه باید پرداخت کنید. در حقیقت مشمول جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه خواهید شد. از این رو بهتر است که حتی اگر شرایط خرید بیمه نامه بلند مدت را ندارید، برای اینکه از جریمه و انتقال به پارکینگ جلوگیری کنید، بیمه موتور سه ماهه را خریداری کنید. نکته مهم این است که در بیمه‌های کوتاه مدت و بیمه بلند مدت، تفاوتی در ارائه پوشش‌های بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های مالی و جانی جبران خسارت وجود ندارد.

به طور کلی بهتر است بدانید که بیشتر تصادف‌های داخل شهری مربوط به موتورسوار‌ها است و اگر بیمه نامه موتور را تهیه نکرده باشید، طبق قانون مدنی کشور، مقصر بوده و باید خودتان جبران خسارت کنید.

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور می‌تواند سه پوشش کلی داشته باشد که عبارتند از:

 • خسارت مالی شخص زیان دیده در حادثه
 • خسارت جانی شخص زیان دیده در حادثه
 • خسارت جانی به راننده

نکته مهمی ‌که باید هنگام تهیه پوشش‌های بیمه نامه به آن دقت داشته باشید این است که خرید بیمه نامه با توجه به میزان حق بیمه پرداختی و انتخاب سقف تعهدات از سوی بیمه‌گزار انجام می‌شود. از این رو اهمیت دارد که سقف تعهدات انتخابی شما به عنوان بیمه‌گزار چه مبلغی است که با توجه به آن بیمه‌گر سقف تعهدات خود را مشخص کرده و هنگام بروز خسارت جبران خسارت می‌کند.

2

همه راکبان باید بیمه موتور داشته باشند

به طور کلی در پوشش‌های بیمه موتور و بیمه موتور سه ماهه خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث و خسارت‌های جانی به راننده مقصر و اشخاص ثالث تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت خواهد شد که این حوادث عبارتند از:

 • برخورد و تصادف با هر گونه جسم ثابت و یا متحرک
 • هزینه درمان شخص ثالث در صورت بروز مصدومیت به علت تصادف با موتور سیکلت
 • خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث
 • خسارات وارد شده از محموله یا بار موتور سیکلت به اشخاص ثالث
 • دیه فوت و یا نقص عضو

آیا امکان بیمه موتور بدون گواهینامه وجود دارد؟

در صورت نداشتن گواهینامه موتور بیمه به راننده تعلق می‌گیرد؟ آیا این سوال برای شما هم به وجود آمده است؟ اگر در مورد شرایط بیمه موتور بدون گواهینامه سوال دارید، بهتر است این قسمت را به خوبی مطالعه کنید. داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان تمامی وسایل نقلیه کاملا الزامی است. بنابراین تمامی افراد دارای موتور سیکلت باید به دریافت و خرید بیمه موتور از نوع شخص ثالث اقدام کنند. در صورتی که دارندگان موتور سیکلت فاقد گواهینامه باشند، شرکت‌های بیمه با توجه به شرایط تصادف عملکردهای متفاوتی را در قبال راننده دارند.

در این شرایط شرکت بیمه موظف است خسارات مالی و جانی مربوط به شخص ثالث را به صورت کامل پرداخت کند. سپس با توجه به شرایط راننده مقصر این خسارت را طی اقساطی از او اخذ نماید. در صورت عدم تقصیر راننده موتور، شرکت بیمه می بایست تمامی خسارات مالی و جانی او را جبران نماید و برای دریافت خسارات خود به راننده مقصر مراجعه نماید. به شما موتورسواران عزیز توصیه می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌ها و مزایای بیمه موتور، مطلب بیمه موتور چیست را حتما بخوانید!

نحوه محاسبه قیمت بیمه ثالث موتور

برای اینکه بتوانید قیمت بیمه نامه موتور سیکلت را محاسبه کنید، نیاز نیست که خودتان به صورت دستی قیمت پایه بیمه نامه را بدست آورید و بعد از آن با توجه به عوامل دیگر بررسی لازم را انجام دهید. البته که بهتر است بدانید نرخ محاسبه حق بیمه نامه یک کار ساده نیست و نیاز به تخصص دارد. از این رو بیمه دات کام(https://bimeh.com)  که یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه است، شرایط استعلام قیمت بیمه نامه را به صورت آنلاین برای همه افراد فراهم کرده است. این کارگزاری بیمه در تلاش است که همه بیمه‌گزار‌ها بتوانند با دریافت خدمات ارزنده، بهترین بیمه نامه را با توجه به سقف تعهدات و قیمت مناسب تهیه کنند. البته بهتر است بدانید که عوامل مختلفی در محاسبه نرخ بیمه موتور وجود دارد که نیاز به بررسی دقیق خواهد داشت. این عوامل به شرح زیر هستند:

 • نوع موتورسیکلت: موتور سیکلت‌ها با توجه به نوع کاربری که دارند به دسته بندی موتور سیکلت برقی، موتورسیکلت گازی دو چرخ و سه چرخ تقسیم می‌شوند که هر یک از این کاربری‌ها، نرخ بیمه نامه متفاوتی دارند.
 • سال تولید موتور: همه افراد می‌دانند که هرچه سال ساخت یا مدل موتور سیکلت پایین‌تر و قدیمی‌تر باشد، نرخ بیمه بیشتری باید پرداخت شود. علت آن هم ریسک بالای استفاده از موتور سیکلت خواهد بود. پس موتور سیکلتی که مدل سال 95 است، نسبت به موتور سیکلت مدل سال 1400 باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند.
 • تعداد سیلندر: تعداد سیلندر موتور یکی دیگر از عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه موتور خواهد بود که هرچه تعداد سیلند بیشتر باشد، قدرت و نرخ بیمه نامه نیز بیشتر خواهد شد.

تمام عوامل گفته شده به طور مستقیم بر قیمت بیمه موتور و بیمه موتور سه ماهه تاثیر خواهند گذاشت. البته که شرکت‌های بیمه‌ای برای کاهش قیمت بیمه نامه هم یکسری تخفیفات را در نظر می‌گیرند تا استقبال از تهیه بیمه نامه موتور بیشتر شود.

3

بیمه موتور خسارات مالی وارد شده به اموال دیگران را جبران می کند

انتخاب سقف تعهدات در بیمه موتور

همانطور که توضیح داده شد، شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های رخ داده تحت پوشش بیمه نامه موتور موظف به پرداخت خسارت خواهند بود. از طرفی هم بیمه‌گر نمی‌تواند از یک مبلغی بیشتر را به عنوان سقف تعهدات خود در نظر گیرد. در حقیقت در ابتدای هر سال قوه قضاییه میزان دیه را برای سال جاری مشخص می‌کند و شرکت‌های بیمه موظف هستند تمام خسارت‌های قابل جبران را بر حسب دیه اعلام شده جبران خسارت کنند.

از این رو در سال 1401 مبلغ دیه برای ماه‌های حرام و ماه‌های عادی سال به ‌ترتیب معادل مبلغ 800 و 600 میلیون تومان اعلام شده است. همچنین شرکت‌های بیمه نمی‌توانند بیشتر از این مبالغ را به عنوان تعهدات خود در نظر گیرند.

ارزان ترین بیمه موتورسیکلت

قیمت بیمه موتور در سال 1401، حدود 21 درصد نسبت به سال قبل افزایش نرخ داشته است. اگر شما هم به دنبال ارزان‌ ترین بیمه موتور هستید، بنابراین نکات زیر را رعایت کنید:

1. تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث و کاهش مبلغ جریمه دیرکرد بیمه ثالث موتور

2. رعایت قوانین رانندگی و استفاده از تخفیف عدم خسارت تا سقف 70 درصد

بیمه موتورسیکلت اقساطی

قیمت بیمه ثالث موتورسیکلت چندان بالا نیست؛ لذا شرکت‌های بیمه محدودی تمایل به ارائه بیمه موتورسیکلت اقساطی دارند. بیمه موتورسیکلت اقساطی پاسارگاد یکی از آنها است. شما می‌توانید انواع بیمه موتورسیکلت: یک ساله ، کوتاه مدت و بیمه موتور اقساطی را از   https://bimeh.com/thirdpartyMotor  بیمه دات کام به صورت آنلاین خریداری نمایید.

دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت

اگر بیمه نامه موتور سیکلت دارید و در اثر برخورد یا تصادف دچار حادثه‌ای شده‌اید که مجبور به پرداخت خسارت هستید، باید بدانید تنها 5 روز کاری فرصت دارید که به یکی از شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه کرده و درخواست یا اعلام خسارت کنید. بیمه‌گر شما درخواست را بررسی کرده و با تشکیل پرونده، یکسری مدارک را از شما می‌خواهد که بتواند ارزیابی خسارت انجام دهد. این مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه موتور عبارتند از:

 • گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان دیده
 • بیمه نامه معتبر راننده مقصر و فرد زیان
 • اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیان دیده
 • کارت ملی مقصر و زیان دیده
 • اصل فاکتور رسمی ‌‌لوازم با تایید کارشناس بیمه

به طور کلی جبران خسارت از سوی بیمه‌گر به عنوان یک وظیفه و خدمت ضروری است، اما مهم است بدانید که بیمه‌گزار هم در برابر شرکت بیمه تعهدات و وظایفی مانند: اعلام تشدید خطر، رعایت حسن نیت، اعلام نمودن خسارت، عدم اظهارات غیر واقعی و پرداخت به موقع مبلغ بیمه دارد تا بتوان بهترین خدمات را از بیمه موتور یا بیمه موتور سه ماهه دریافت کرد.