این آزمون توسط دانش آموزانی که دوازده سال تحصیلات خود را به پایان رسانده اند انجام می شود. هدف از شرکت در آزمون SAT ترکیه ارزیابی آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه می باشد. طراحی سوالات و نحوه برگزاری آزمون بر عهده شورای راهبری دانشگاه می باشد. با این حال، SAT توسط ETS یا انجمن خدمات ارزیابی آموزشی اداره می شود.

SAT از زمان پیدایش تغییرات زیادی کرده است. این آزمون ابتدا به عنوان آزمون استعداد تحصیلی شناخته شد. سپس به آزمون سنجش مدرسه تغییر نام داد. این تست اکنون به اختصار SAT شناخته می شود.

دانشجویان متقاضی پذیرش از دانشگاه های آمریکا باید در این آزمون شرکت کرده و نتیجه مثبت بگیرند. کسب نمره مثبت در این آزمون در اخذ پذیرش از دانشگاه بسیار موثر است. یکی از شرایط پذیرش در اکثر دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی، نمره مثبت در آزمون SAT ترکی است. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود. برای ورود به مقطع لیسانس در اکثر دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه، باید یک آزمون SAT در زبان ترکی با موفقیت داشته باشید. به عنوان مثال یکی از شرایط پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه خاورمیانه، باغازچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه حاجات تپه، کسب نتیجه مثبت در آزمون SAT ترکیه است.

به غیر از ترکیه، در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، نروژ و ... که دارای دانشگاه های انگلیسی زبان هستند، آزمون SAT برای سنجش آمادگی متقاضیان برای ورود به مقطع کارشناسی برگزار می شود. در واقع می توان گفت که آزمون SAT ترکی پیش نیاز ورود به دانشگاه های زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ترکیه می باشد.

آزمون SAT دو نوع دارد:

  • آزمون عمومی SAT
  • آزمون موضوعی SAT

داوطلبان شرکت کننده در آزمون می توانند در هر یک یا هر دو آزمون شرکت کنند. آزمون عمومی Sat برای ارزیابی داوطلبانی که قصد پذیرش در مراکز آموزشی را دارند برگزار می شود. آزمون دوم، یعنی آزمون SAT Subject، تخصصی تر است و برای متقاضیانی که قصد پذیرش در دانشگاه های معتبر انگلیسی زبان را دارند مناسب است.

برای ثبت نام و شرکت در آزمون SAT ابتدا باید به سایت www.collegeboard.com مراجعه کرده و بصورت آنلاین درخواست دهید. با انتخاب گزینه ثبت نام و ایجاد حساب کاربری می توانید در آزمون ثبت نام کنید. این آزمون در ایران برگزار نمی شود. بنابراین برای شرکت در آزمون باید به محل برگزاری آزمون در کشورهای دیگر مراجعه کنید. کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، امارات و غیره. برگزاری امتحانات SAT منطقی تر است که داوطلبان ایرانی در کشورهای همسایه مانند ترکیه و آذربایجان در این آزمون شرکت کنند.

مرحله های آزمون SAT ترکیه

آزمون SAT از سه بخش تشکیل شده است. این آزمون شامل ریاضی، درک مطلب و تست انشا می باشد. گواهینامه ای که در ازای گذراندن آزمون SAT به متقاضی داده می شود، پنج سال اعتبار دارد. در مقاله بعدی شما را با قسمت های مختلف آزمون SAT آشنا می کنیم. تحقیق و بررسی در مورد نحوه برگزاری آزمون، منابع سوالات و نحوه پاسخگویی به سوالات می تواند به داوطلبان کمک زیادی کند و شانس قبولی آنها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: آزمون یوس ترکیه

نمره آزمون SAT

نمره هر قسمت از آزمون که شامل ریاضی،درک مطلب و انشا است بین 200 تا 800 است بنابراین نمره نهایی هر داوطلب بین 400 تا 1600 خواهد بود. بخش Essay دارای نمره جداگانه بین 1 تا 6 است. هیچ تاثیری بر نمره کسب شده توسط داوطلب شرکت کننده ندارد. با توجه به زمان آزمون SAT می توانید در آزمون شرکت کرده و در آزمون شرکت کنید. دانشگاهی که قصد پذیرش شما را دارد، نتیجه شما را از هیئت امتحانی درخواست خواهد کرد. متقاضی می تواند از کمیته آزمون SAT درخواست کند تا نمره کسب شده از SAT را به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر اعلام کند.

مدارک شناسایی مورد نیاز برای حضور در جلسه امتحان SAT

برای حضور در جلسه آزمون و شرکت در آزمون در تاریخ آزمون باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید. در زیر لیست مدارک هویتی و شرایط لازم برای شرکت در آزمون آمده است:

کارت شناسایی عکس دار معتبر یا کارت دانشجویی که توسط سازمان دولتی و مدرسه ای که آخرین بار در آن تحصیل کرده اید تأیید شده باشد. اعتبار کارت دانشجویی از آذرماه سال جاری در نظر گرفته شده است.

داوطلب باید اصل مدارک را به همراه داشته باشد و هیچ گونه مدارک فتوکپی یا مدارک الکترونیکی پذیرفته نخواهد شد.

نام و نام خانوادگی متقاضی باید به طور کامل و به ترتیب صحیح روی مدارک ارسالی نوشته شود.

عکس روی کارت آزمون باید با عکس مندرج در کارت شناسایی و ظاهر شرکت کننده در زمان آزمون مطابقت داشته باشد. عکس ارسالی به همراه مدارک درخواست باید مربوط به سال گذشته باشد تا با ظاهر فعلی متقاضی مطابقت داشته باشد.

مدارک ارسالی باید به زبان انگلیسی و دارای عکس واضح باشد.

داوطلب باید در زمان امتحان از وضعیت جسمی و روحی خوبی برخوردار باشد.

نمونه کارت شناسایی معتبر برای شرکت در آزمون SAT ترکیه

گواهینامه رانندگی معتبر دولتی تایید شده است.

کارت شناسایی دانشجویی معتبر از مدرسه ای که اخیراً از آن فارغ التحصیل شده اید.

پاسپورت ملی معتبر یا کارت شناسایی جهانی برای ورود به ایالات متحده.

شناسه ارتش یا شناسه ملی.

فرم های شناسایی مهارت ها

فرم شناسه دانشجویی SAT باید توسط مدرسه ای که اخیراً فارغ التحصیل شده اید تکمیل و تأیید شود. در مورد آموزش خصوصی، فرم ID دانشجویی SAT باید محضری باشد.

لیست زیر مدارک پذیرفته شده برای شرکت در آزمون SAT در کشورهای مختلف را نشان می دهد.

غنا، نپال، نیجریه و پاکستان: پاسپورت معتبر

هند: پاسپورت معتبر یا کارت Aadhar

مصر، کره، تایلند، ویتنام: پاسپورت معتبر یا کارت ملی معتبر

زمان و مکان امتحان SAT

آزمون SAT بیش از 7 بار در سال برگزار می شود. تاریخ امتحان ایالات متحده ممکن است با تاریخ امتحان بین المللی متفاوت باشد. به غیر از ایالات متحده آمریکا، این آزمون پر طرفدار در بسیاری از کشورهای دیگر مثل ترکیه نیز انجام می شود.

https://touran.academy