به گزارش اکونا پرس،

گروه‌بندی فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا در حالی در مالزی برگزار شد که برخلاف استقلال و پرسپولیس، دو تیم دیگر ایرانی یعنی ذوب‌آهن و سایپا در صورت صعود از مرحله پلی‌آف، کار راحت‌تری نسبت به سرخابی‌ها در مرحله گروهی خواهند داشت و از شانس بالایی برای صعود به دور یک هشتم نهایی برخوردار هستند.

ذوب‌آهن که فصل گذشته به‌عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر رسید، به دلیل قهرمانی پرسپولیس و استقلال در جام حذفی، به مرحله پلی‌آف رفت و مستقیما در دور گروهی قرار نگرفت و این شرایط موجب شد تا تیم اصفهانی برای راهیابی به مرحله گروهی ابتدا به مصاف برنده دیدار تیم‌های «الوحدات اردن- الکویت کویت» رفته و در صورت پیروزی از سد الغرافه قطر عبور کند.

پس از فصل ۲۰۱۵ که ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا حاضر نبود، آنها در سه سال اخیر با قرعه‌های دشواری در دور گروهی مواجه شدند و حداقل دو تیم در این مرحله جزو برترین‌های کشورهای رقیب بودند که حتی در سال ۲۰۱۷ موجب عدم صعودشان به دور یک هشتم نهایی شد.

ذوب‌آهن که در لیگ برتر شرایط خوبی ندارد و در رده چهاردهم جدول قرار گرفته، امیدوار است با هدایت علیرضا منصوریان به روزهای خوب خود بازگردد و نه تنها در رقابت‌های داخلی موفق شود، بلکه در لیگ قهرمانان آسیا نیز با پیروزی در دو دیدار پلی‌آف به مرحله گروهی برسد.

شاگردان منصوریان روز ، بیست و سوم بهمن ماه ۹۷ در ورزشگاه فولادشهر میزبان برنده دیدار تیم‌های «الوحدات اردن- الکویت کویت» هستند و در صورت پیروزی یک هفته بعد در قطر به مصاف تیم الغرافه که ستاره‌هایی مثل وسلی اسنایدر، مهدی طارمی و ... در آن عضویت دارند، خواهد رفت.

ذوب‌آهن کار چندان راحتی در زمین الغرافه قطر نخواهد داشت ولی پیروزی در این دیدار آنها را به مرحله گروهی می‌رساند و با توجه به قرعه‌کشی امروز فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا، با رقبایی مواجه می‌کند که شکست دادن آنها و صدرنشینی در این گروه دور از دسترس نیست.

شاگردان منصوریان در صورت صعود از مرحله پلی‌آف، در گروه A فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا با تیم‌های الوصل امارات، الزوراء عراق و پلی‌آف دوم که احتمالا تیم صعود کننده از آن النصر عربستان باشد، مواجه خواهند شد؛ حریفانی که مهره‌های سرشناسی نسبت به دیگر باشگاه‌های این کشور ندارند.

الوصل امارات در فصل گذشته با قرار گرفتن در رده سوم جدول به کار خود پایان داد و امسال هم در ۹ مسابقه لیگ این کشور سه پیروزی، یک تساوی و پنج شکست داشته که این نتایج موجب شده همانند ذوب‌آهن در رده یازدهم جدول قرار گرفته باشد.

کایو، ستاره برزیلی خط حمله الوصل امارات و بهترین گلزن این تیم است که ذوبی‌ها در صورت صعود کار دشواری برای مهار او خواهند داشت.

فابیو لیما و کایو کاندو، دو ستاره برزیلی الوصل هستند که فصل گذشته سومین و چهارمین گلزن برتر لیگ امارات شدند و امسال هم وینیسیوس ده‌لیما، هافبک سابق گرمیو و هموطن آنها نیز به الوصل اضافه شده است؛ ضمن اینکه هدایت این تیم را گوستاوو کوئینترو آرژانتینی که البته در تیم ملی بولیوی عضویت داشته، برعهده دارد.

الزوراء عراق که با پایان محرومیت این کشور از سوی AFC مجددا به لیگ قهرمانان آسیا بازگشته، دیگر تیم گروه A است که ذوبی‌ها در صورت پیروزی با آن مواجه خواهند شد؛ الزوراء بغداد فصل گذشته در سوپر لیگ عراق به قهرمانی رسید و امسال هم در هفت مسابقه اخیرش چهار پیروزی، دو تساوی و یک باخت داشته تا با ۱۴ امتیاز در رده چهارم جدول قرار بگیرد.

دیگر حریفی که شاگردان منصوریان احتمالا با آن مواجه می‌شوند، مثل ذوبی‌ها در بازی پلی‌آف مشخص می‌شود؛ در دیگر پلی‌آف این رقابت‌ها برنده دیدار «عجمک ازبکستان- استقلال تاجیکستان» باید در عربستان به مصاف تیم النصر برود که احتمالا تیم سعودی به راحتی برابر یکی از دو تیم به برتری رسیده و تکلیف دیگر تیم گروه A را مشخص می‌کند.

در صورت صعود النصر عربستان به مرحله حذفی، ذوبی‌ها یک میزبانی را از دست می‌دهند و باید در زمین بی‌طرف دیدارهای رفت و برگشت مقابل نماینده سعودی‌ها را برگزار کنند که این مسئله کارشان را دشوار خواهد کرد.

النصر عربستان با بهره‌مندی از احمد موسی، بازیکن سابق لستر سیتی و زسکا مسکو که جذب او 30 میلیون یورو برای آنها هزینه داشته، به دنبال موفقیت در لیگ قهرمانان است.

النصر در صورت رسیدن به مرحله حذفی، سخت‌ترین رقیب ذوب‌آهن خواهد بود؛ این تیم عربستانی در فصل گذشته لیگ حرفه‌ای در جایگاه سوم قرار گرفت و امسال هم در ۹ مسابقه اخیرش هفت پیروزی، یک تساوی و تنها یک شکست داشته تا پشت سر الهلال، در رده دوم جدول ایستاده باشد.

احمد موسی، ستاره ملی پوش نیجریه‌ای که در هر سه مسابقه جام جهانی ۲۰۱۸ نیز به میدان رفت و با نمایش فوق‌العاده در آخرین بازی مرحله گروهی دو گل برابر ایسلند به ثمر رساند، مهم‌ترین بازیکن النصر عربستان محسوب می‌شود.

یحیی الشهری، دیگر ستاره تیم النصر عربستان است؛ ملی پوشی که در جام جهانی حاضر بود و دو بازی برابر تیم‌های ملی روسیه و مصر انجام داد و در این فصل هم دو گل به ثمر رسانده است.

در زیر نگاهی به تاریخ بازی‌های ذوب‌آهن اصفهان در صورت صعود از مرحله پلی‌آف و حضور در مرحله گروهی فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا می‌اندازیم:

* دوشنبه ۱۳ اسفند

(ذوب‌آهن) - الزوراء عراق

* دوشنبه ۲۰ اسفند

(النصر عربستان) - (ذوب‌آهن)

* دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸

الوصل امارات - (ذوب‌آهن)

* سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸

(ذوب‌آهن) - الوصل امارات

* سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸

الزوراء عراق - (ذوب‌آهن)

* سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت

(ذوب‌آهن) - (النصر عربستان)