به گزارش اکونا پرس،

چند فصلی از روزهایی که بازیکنان زیر 23 سال لیگ فقط برای پرکردن لیست تیم‌ها و خالی نماندن نیمکت استفاده می‌شدند گذشته است. در این چند سال اخیر بازیکنان جوان زیادی پدیده لیگ شده‌اند و نه تنها بازیکنانی برای تعویض و وقت‌گذرانی نبوده‌اند که برگ برنده مربیان‌شان را در بسیاری از لحظات و بازی‌های حساس رو کرده‌اند. در این فصل هم بازیکنان جوان توانسته‌اند عملکرد خوبی داشته باشند و در میان برترین‌های لیگ بین باتجربه‌ها و اسم ورسم‌دارها جایی برای خود باز کنند.

اللهیار صیادمنش: دقایق حضورش در ترکیب استقلال به 500 دقیقه هم نرسیده، با این حال یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان آبی در نیم فصل اول بوده است. او در 456 دقیقه 2 گل زده و یک پاس گل داده و یک پنالتی گرفته است. آماری که خیلی از بازیکنان گرانقیمت استقلال هم نتوانستند ثبت کنند و در حد مهاجم 17 ساله شان به استقلال کمک کنند.

مهدی قائدی: عملکرد او را می‌توان بهتر از صیادمنش دانست. بازیکنی که 222 دقیقه بازی کرد و یک گل زد و یک گل ساخت. شاید اگر مسائل حاشیه‌ای در میان نبود او می‌توانست با آماری شگفت‌انگیزتر عنوان بهترین بازیکن 23 سال لیگ را از آن خود کند. اتفاقی که نیفتاد و مشخص نیست که مسائل خارج از میدان تا چه حد این اجازه را به بازیکن با استعداد آبی‌ها خواهد داد.

محمد خرم حسینی: یک گل و یک پاس گل در حدود 850 دقیقه حضور در میدان. یکی از نکات ویژه بازی او حضور پرتعداد در درگیری‌ها و البته برنده شدن در نبردهاست. او در تیمش در گرفتن خطا و البته ارتکاب خطا رتبه اول را در اختیار دارد و در دریبل موفق هم دوم است که نشان از تکنیک بالای این بازیکن جوان دارد.

حسین مهربان: برای یک بازیکن جوان حضور در تیم‌های یحیی گل‌محمدی یک شانس بزرگ است. حسین مهربان هم از این شانس به خوبی استفاده کرده است. او 922 دقیقه برای یحیی بازی کرده و سه گل به ثمررسانده است. مهربان در زمینه شوت به چارچوب و تبدیل شوت به گل دومین بازیکن تیمش است.

محمدرضا سلیمانی: یکی از جالب‌ترین آمارهای لیگ برتر مربوط به مهاجم جوان سایپاست. بازیکنی که  در 247 دقیقه، 3گل زده است و نکته جالب‌تر این که همه گل‌های او برای سایپا باعث کسب امتیاز شده است. او تنها در دو بازی بیش از 45 دقیقه در میدان حضور داشته که در هر دو بازی گل زده است. در میان جوانان تیم دایی، سلیمانی توانسته عملکرد ویژه‌ای داشته باشد.

جعفر سلمانی: 357 دقیقه و 2 گل. بازیکن جوان آبادانی‌ها که اولین گلش را در اولین بازی این تیم زد و آبادانی‌ها را از شکست نجات داد. او هم در زمان‌های کمی که بازی کرده توانسته استعداد بالایش را به رخ بکشد.

رضا جبیره: او هم یکی دیگر از جوانان بااستعداد صنعت نفت است. بازیکن 21 ساله‌ای که زیاد نام او را در این فصل شنیده‌ایم. آمار او مشابه سلمانی است. 2 گل از 7 شوت. البته جبیره حدود 200 دقیقه بیشتر از سلمانی فرصت بازی داشته و یک پاس گل هم داده است. 

مجید علیاری: بازیکن 22 ساله پارس جنوبی بعد از محمد نوری با تجربه بهترین گلزن بوشهری‌هاست. او سه گل زده و حدود 650 دقیقه هم بازی کرده است. او در هر بازی بیش از سه شوت به سمت دروازه حریفان انجام داده و یکی از نکات بارز بازی او برتری‌اش در نبردهای هوایی است.

محمد کریمی: کشف امیرقلعه‌نویی در سپاهان که با قرار گرفتن در صدر جدول پاسورها حسابی همه را غافلگیر کرده است. کریمی البته از مقطعی به نیمکت منتقل شد و مانند ابتدای فصل بازیکن فیکس سپاهان نیست.

سعید آقایی: آقایی آنقدر باتجربه است که حضورش در میان بازیکنان زیر 23 سال لیگ کمی سخت است. بازیکن ملی‌پوش سپاهانی‌ها که با حضور قلعه‌نویی به روزهای خوبش بازگشته با 1 گل و 4 پاس گل یکی از بهترین‌های تیمش بوده است. او برخلاف بقیه هم سن و سال‌هایش تقریبا بازیکن فیکس سپاهان هست و بالای 1100 دقیقه برای زردپوشان اصفهانی به میدان رفته است.

این لیست براساس آمار گل‌ها و پاس‌گل‌ها تهیه شده و به همین دلیل بازیکنان فاز دفاعی نمی‌توانستند در آن قرار بگیرند. این در حالی است که بازیکنانی مانند رضا اسدی و منادی از سایپا و گوهری از پارس جنوبی از پدیده‌های اصلی لیگ بوده‌اند. بازیکنانی که به واسطه پست بازی شان یعنی هافبک دفاعی و دروازه‌بان گلی نزده‌اند و به همین دلیل نامشان در این لیست قرار نگرفته است. اسدی بر اساس نمرات سایت 90، پنجمین بازیکن برتر لیگ است. منادی و گوهری هم از برترین دروازه‌بانان بود.