به گزارش اکونا پرس،اگر قرار باشد به شکلی عادلانه به آنالیز عملکرد مدعیان بزرگ جام ملت‌های آسیا2019 بپردازیم، بدون شک تیم ملی ایران، با کیفیت‌ترین و موفق‌ترین قدرت حاضر در این تورنمنت بوده است، تیمی که بالاخره از تمام قدرت و پتانسیل خود استفاده کرد و ثابت کرد که اگر این کوه مغرور  آتش‌فشانِ نیمه فعال، جنبشی داشته باشد، هیچ‌کس در امان نخواهد بود!

در مرحلۀ گروهی این مسئله که ایران با چه کسی در دور حذفی برخورد خواهد کرد خیلی روی بورس قرار داشت و بر اساس این نوع دیدگاه، التهاب و اضطراب به شکلی منفی در میان جامعۀ فوتبالی انعکاس پیدا کرد تا عملکرد یوزها زیر سایۀ برخی مسائل حاشیه‌ای قرار بگیرد! اما در بهترین زمان،  بهترین واکنش ممکن از سوی دو طرف همیشه درگیر نبردهای روانی ارائه شد تا دیگر کسی نتواند در آتشگاه حواشی، هیزمی را به آتش بسوزاند و تا اطلاع ثانوی، ایران در اولویت قرار بگیرد.

وقتی از ژاپن سخن به میان می‌آوریم، تصوری برایمان به وجود می‌آید که پیش‌ترها نسبت به ابرقدرت‌های جهان داشتیم! با آب و تاب از آنها سخن می‌گوییم و با وام گرفتن از تاریخ و سال‌های گذشته، سامورایی‌ها را همان ابرقدرت برتر روز فوتبال آسیا معرفی می‌کنیم! در صورتی که به هیچ عنوان این مسئله حقیقت ندارد و ژاپن نیز زیر سایۀ ایران نفس می‌کشد و به عنوان ابرقدرت برتر آسیا، همواره ایران را والاتر از خود می‌داند!

رویارویی با ژاپن در مرحلۀ نیمه‌نهایی، قطعاً بدل به زیباترین نبرد جام هفدهم خواهد شد، موریسائو از همین حالا هراسان و وحشت‌زده در اتاق فکر خود سخت مشغول کار کردن روی پروژه ناممکن خود است! این ایران افسارگسیخته و مهار نشدنی را چطور می‌توان برای دقایقی تهدید کرد؟! این سوال بی‌شک یک سوال کاملاً ساده لوحانه است! چرا که موریسائو باید پس از شنیدن نام ایران پای به فرار بگذارد، دیگر رحمی در کار نیست و دیگر خبری از آن تیم صبور نیست! ایران پس از 15 سال به طلسم راه نیافتن به مرحلۀ نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا پایان داده است، این دستاورد بی‌هدف شکل نگرفته و حالا هدف نهایی درست روبروی چشمان یوزهاست، پایان دادن به ناکامی 43 ساله برای قهرمانی در آسیا! پس لطفاً به هنگام شنیدن نام ایران فرار کنید، چرا که روبروی این تیم و این مردان نمی‌شود ایستاد و مجازات مقاومت برابر پسران ایران، چیزی جز یک مرگ دلخراش و دردناک نیست!