به گزارش اکونا پرس،

به نقل روابط عمومی دیوان عدالت اداری  شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه مورخ ۹۶.۴.۲۷ بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای، موضوع تصویب‌نامه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۹۵.۴.۱ شورا را اصلاح کرده و امتیازاتی را برای اقشاری خاص در این مورد قائل شده بود که با شکایت شاکی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به بحث و بررسی در این مورد پرداخت و با اکثریت آراء به موجب ضرورت رفع تبعیض، رعایت شایسته‌سالاری و نیز ایجاد فضای رقابتی در انتخاب و انتصاب مدیران و همچنین بمنظور رعایت قانون، این اصلاحیه را ابطال کرد.

مولابیگی معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس به روشنگری این اقدام پرداخت و اظهار کرد: دیوان عدالت اداری مرجعی برای رسیدگی به شکایت مردم از آیین نامه، تصمیمات، اقدامات و تصویب نامه‌های دولتی که مغایر با قانون است، می‌باشد.

وی افزود: دیوان عدالت اداری به موجب اصل ۱۷۰ و ۱۷۳ قانون اساسی مرجعی برای تظلم خواهی مردم از این اقدامات و تصمیمات است.

معاون دیوان عدالت اداری تصریح کرد: در مورد این دستورالعمل که انتصاب بانوان و جوانان را با شرایطی در اولویت قرار داده بود، شهروندی ضمن تقدیم شکایت خواستار ابطال آن شد.

مولابیگی بیان داشت: در بحث بکارگیری افراد در مدیریت‌های حرفه‌ای، ‌ماده ۵۳ قانون مدیریت خدمات کشوری حکمی که بیان کرده بر مبنای شایسته گزینی و شایسته سالاری است. این ماده تصریح دارد که انتصاب و ارتقای شغلی کارمندان باید با رعایت شرایط تحصیلی و تجربی لازم و پس از احراز شایستگی و عملکرد موفق در مشاغل قبلی آنان صورت گیرد.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری با بیان اینکه شرایطی مثل جنسیت و سن و امثالهم جز شرایط انتصاب در این قانون پیش بینی نشده است، گفت: اگر بانویی شرایط ارتقای شغلی را دارد و شایستگی انتصاب را در یک مدیریت حرفه‌ای را داشته باشد، باید این ارتقا به او اعطا شود.

این حقوقدان ادامه داد: رای دیوان عدالت ناظر به این موضوع است که اگر شرایط خاصی برای احراز این شایستگی وجود دارد از جمله شرط سنی و سابقه شغلی، باید برای همه یکسان باشد و بدون تبعیض اعمال شود و اینکه شرط سنی را به نفع یک گروهی لحاظ کنیم درست نیست و مخالف بند نهم اصل سوم قانون اساسی که تبعبیض ناروا ممنوع اعلام کرده، است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: آنچه در دیوان عدالت اداری مورد رای قرار گرفته کاملا مطابق قانون است و باید انتصاب در پست‌های مدیریت‌ حرفه‌ای بر مبنای احراز شایستگی باشد.

مولابیگی افزود: اصول حقوقی هم بیانگر این موضوع است که خدمت عمومی توسط شایستگان ارائه شود و اگر سن و جنسیت ملاک بود قانونگذار آن را تصریح می‌کرد.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری تاکید کرد: هیچ تبعیضی بین مرد و زن در این موضوع وجود ندارد و ملاک شایستگی و احراز صلایحت ها و عملکرد موفق گذشته و شرایط تحصیلی است.

وی یادآور شد: هیات عمومی دیوان عدالت اداری به موجب ضرورت رفع تبعیض، رعایت شایسته‌سالاری و نیز ایجاد فضای رقابتی در انتخاب و انتصاب مدیران و همچنین بمنظور رعایت قانون، این اصلاحیه را ابطال کرده است.

مولابیگی در پایان خاطرنشان کرد: به لحاظ قانونی آنچه مبنای انتصاب در پست مدیریتی برای بانوان هست شایستگی آن‌ها است نه جنسیت.