به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، رهبران ائتلاف بریکس در پایان نشست خود در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی، عضویت هفت کشور جدید از جمله ایران را تایید کردند. به گفته رئیس جمهور آفریقای جنوبی، پذیرش اعضای جدید در بریکس این گروه «قدرت‌های اقتصادی نوظهور» اولین مرحله از روند توسعه آن است.

سران بریکس یکی از ائتلاف های جهانی است که نقش موثری در توسعه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری در بخش قابل توجهی از جهان دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز در بازگشت از سفر به آفریقای جنوبی به منظور شرکت و سخنرانی در پانزدهمین نشست گروه «بریکس» گفت: «بریکس» یکی از ائتلاف‌های مهم جهانی است که نقش موثری در توسعه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری در بخش قابل توجهی از جهان دارد.

وی درباره روند عضویت ایران در بریکس گفت: موضوع ارتباط با بریکس از سال گذشته و با شرکت بنده در نشست مجازی این گروه به میزبانی چین آغاز و درخواست عضویت ایران در این گروه مطرح شد و پس از وزیر امور خارجه و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی هم با شرکت در جلسات مرتبط موضوع را دنبال کردند و در نهایت هم پیگیری‌هایی که از طریق سران کشورها در این رابطه انجام شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اهمیت ایران به لحاظ موقعیت ژئوپلتیک و کنشگری فعال در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست، بیان کرد: همه این مسائل موجب شد تا عضویت ایران در گروه بریکس مطرح و به اتفاق آرای اعضا تصویب شود. البته به طور طبیعی لازم است ساز و کارهای اجرایی برای بخش‌های مختلف گروه از جمله صندوق بریکس، نیز تمهید و فراهم شود که همکاران وزارت امور خارجه از همان ساعت اول تصویب عضویت ایران، اقدامات خود را در این زمینه آغاز کردند.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتشار مطالبی در صفحات شخصی خود در توییتر به عضویت ایران در گروه «بریکس» واکنش نشان دادند که در زیر می‌خوانید:

احمدنادری عضو هیات رییسه مجلس:

«پیوستن ایران به بریکس و قبل از آن پیمان شانگهای، نشان از شکست سیاست انزوای ایران در طول دهه اخیر و همچنین نشان از بازیگری فعال این بازیگر نوظهور در فضای بین الملل است. جمهوری اسلامی به عنوان یک بازیگر تغییر نظم جهانی، در تعریف نظم جدید موثر است و این یعنی مقاومت به ثمر نشسته است.»

سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس:

«نگاه تک بعدی دولت روحانی به سیاست جهانی، دهه۹۰ را برای ایران به معنای حقیقی کلمه هدر داد اما پیوستن ایران به گروه اقتصادهای نوظهور جهان ⁧بریکس⁩ و نیز الحاق به سازمان شانگهای، طی دو سال نخست دولت آیت الله رئیسی، بیانگر طرحی نو در سیاست خارجی است. راهی که تازه آغاز شده است...»

فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان:

«عضویت ایران در گروه بریکس آغاز «حکمرانی نوین جمعی» برای ائتلاف اقتصادهای نوظهور در سطح جهان، تکمیل کریدور شمال - جنوب و منجر به تشکیل صندوق «ذخیره ارزی بین‌المللی» و تضعیف قدرت  اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جبهه غرب به سرکردگی آمریکا خواهد شد.»

جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی:

«اقتصادهای نوظهور مجموعه بریکس فرصت ارزشمندی برای فعالیت کشورهای در حال توسعه و مخالف با سلطه آمریکاست. عضویت ایران در پیمان‌های ارزشمند و مهم شانگهای و بریکس راهبردی منطبق با منافع ملی و تلاشی قابل تقدیر است. دستگاه دیپلماسی ما موفقیتی قابل احترام کسب نموده، برای منافع ملی متحد باشیم.»

سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی:

«عضویت دائم ایران در بریکس یا همان گروه اقتصادهای نوظهور گامی دیگر در مسیر موفقیت های دیپلماتیک دولت آقای دکتر رئیسی است. حضور قدرتمندانه شخص رئیس جمهور در ⁧اجلاس ژوهانسبورگ نشان می دهد ایران سد فشارهای پیدا و پنهان آمریکا را شکسته و موفق شده بازیگر مهم جهانی شود.»

رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی:

«نکته‌ حائز اهمیت این است که اعضای بریکس به دنبال تأمین انرژی پایدارهستند؛ از این رو ایران کشوری با منابع عظیم می‌تواند یک عضو تامین‌کننده سوخت و انرژی پایدار برای اعضای بریکس باشد.

عضویت ایران در این گروه که جنبه اقتصادی دارد برای ما بسیار ارزشمند است؛ زیرا ایران می‌تواند از طریق عضویت در چنین گروه‌ها و سازمان‌های اقتصادی تحریم‌های آمریکا را دور بزند.»

علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی:

«عضویت ایران در پیمان شانگهای و گروه بریکس نشان داد ژنرال‌های پرمدعای دولت قبل چگونه ۸ سال اقتصاد و سیاست کشور را به برجام و FATF گره زده ومعیشت مردم را گروگان گرفته بودند. در خوشبینانه‌ترین حالت اگر نفوذی نبودند،حداقل زبان دنیا که هیچ، زبان تعامل با متحدان ایران را هم بلد نبودند.»

عزت الله اکبری تالارپشتی رییس کمیسیون صنایع و معادن:

«عضویت دائم ایران درگروه بریکس، پیروزی استراتژیک دیگری است درمقابل تحریمهای جنایت آمیزآمریکا .اکنون، ایران اسلامی درترسیم نظم آینده جهان حضور فعال دارد واین ثمره مقاومت ملت وخون شهدا و حاج قاسم است ودرس عبرتی برای غرب باوران و اصحاب دیپلماسی التماسی.»

بهروز محبی نجم آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

«پیروزی بزرگ ملت عزیز ایران در عرصه جهانی و عضویت ایران سرفراز در یکی از بزرگترین پیمان‌های بین المللی یعنی بریکس را به دولت مردمی دکتر رئیسی و همه مجاهدان عرصه دیپلماسی و ملت مظلوم ایران اسلامی تبریک عرض می‌کنم.
‌۴۷ درصد جمعیت جهان ‌۳۷ درصدGDP دنیا»

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی:

«از ادعای بدون دستاورد غرب‌گراها؛
‌تا دستاوردهای بی ادعای انقلابی‌ها
‌از برجام و پاریس تا شانگهای و بریکس»

علی حدادی عضو کمیسیون شوراها:

«مسیر پیشرفت یعنی رسیدن از تفکری که تلاش داشت ایران را به یک چرخ دنده در نظام سرمایه‌داری و تامین کننده ارزان انرژی برای جهان تبدیل کند؛ به عضویت دائم در پیمان‌های شانگهای و بریکس. یعنی تاثیرگذاری به جای تاثیرپذیری و یعنی افزایش توانایی خود به جای نگاه به دست دیگران...»

آرا شاوردیان عضو کمیسیون عمران:

«عضویت دائم ایران در بریکس، پس از پیمان شانگهای هم جایگاه اقتصادی و سیاسی ایران را تقویت می‌کند و هم نشانه‌ای از تقویت کانون‌های جدید قدرت در جهان و تثبیت نظام چندقطبی است. این فرصت تاریخی و شاید تکرارناپذیری است که کشورها سهم و نقش خود در تعاملات جهانی را بازتعریف کنند.»

محمدرضا احمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

«پیمان‌هایی مثل شانگهای و بریکس به وضوح حاکی از شکل‌گیری نظم نوین جهانی است اما با مولفه‌هایی که ۱۸۰ درجه با خواست ایالات متحده و هم‌پیمانانش در دهه ۹۰ و ۲۰۰۰ تفاوت دارد. این نظمی است که کشورها بر اساس منافع ملی خود آن را شکل داده‌اند نه بر اساس منافع زرسالاران و سرمایه‌داران »