به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در نشست خبری این هفته خود با بیان این که در حملات رژیم صهیونیستی تاکنون ۸۰۰۰ نفر از شهروندان فلسطینی به شهادت رسیده‌اند، گفت: از این تعداد بیش از  ۳۰۰۰ نفر آنها از کودکان بوده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: داستان جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم اما مقتدر فلسطین داستان دیروز و امروز نیست و رنج ۷۵ ساله‌ای است که به مردم فلسطین تحمیل شده است.

کنعانی همچنین با اشاره به سخنرانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در ارتباط با فلسطین گفت: سخنرانی ایشان کاملا حقوقی، مستدل و مبتنی بر اصول شناخته شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست مطبوعاتی ادامه داد: ما تاکید داریم که در مورد آنچه که در غزه در حال رخ دادن است باید تحقیق شود. باید در مورد جنایت‌ها و نسل‌کشی صهیونیست‌ها در غزه یک کمیته حقوقی بین‌الملل تشکیل شود و این کمیته، این جنایت‌ها را به سازمان ملل گزارش کند و جنایتکاران را به محاکم بین‌المللی بکشاند.

کنعانی با اشاره به وضعیت فجیع انسانی غزه و محاصره کامل این منطقه توسط رژیم صهیونسیتی گفت: تا این لحظه شرایط در مرز رفح به گونه‌ای است که امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه به راحتی امکان‌پذیر نیست و صهیونیست‌ها تمام درخواست‌های منطقه‌ای و کشورهای اسلامی برای گشایش بی قید و شرط را رفح رد کرده‌اند.
وی افزود: تاکنون میزان کمکی که به دست  مردم غزه رسیده است، بسیار کم بوده و کمتر از ۱۰۰ کامیون توانسته از این مرز عبور کند. بسیاری از کمک‌ها در مصر  دپو شده است و امکان ارسال کمک‌ها مهیا نشده است.

کنعانی افزود: مقامات کشورهای مختلف برای ارسال کمک به غزه در تماس با مقامات مصری هستند و هر لحظه که امکان ارسال کمک‌ها فراهم شود ، ایران آمادگی دارد که کمک‌های خود را در سریعترین زمان ممکن به مصر ارسال کند تا این کمک‌ها به دست مردم غزه برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد  ادامه ادعاهای مقامات غربی و آمریکا علیه ایران مبنی بر این که ایران در عملیات طوفان الاقصی جریان مقاومت فلسطین نقش داشته است و آنها به دستور ایران این کار را انجام داده‌اند در حالی که ایران بارها اعلام کرده است که این عملیات توسط جریان مقاومت فلسطین طراحی و اجرا شده است و تهران به جریان مقاومت و حماس دستوری نمی‌دهد و اظهارات اخیر بایدن و هریس خطاب به ایران که تاکید کرده‌اند که ایران بس کند، گفت: من نیز خطاب به آنها می‌گویم بس کنید.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با پیشنهاد ایران مبنی بر برگزاری رفراندوم در فلسطین در بین ساکنان اصلی فلسطین و پیگیری هر چه بیشتر این طرح و پیشنهاد در سازمان‌های بین‌المللی از سوی تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران بر احقاق کامل حقوق مردم فلسطین تاکید دارد. ما معتقدیم مقاومت برای رفع اشغالگری حق مشروع مردم فلسطین است.

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای با نگاه یکجانبه و در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی وصله‌های غیر قابل قبولی را به مقاومت مردم فلسطین می‌چسبانند و علیه مقاومت مردم فلسطین ادعاهای نادرستی را مطرح می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به راهکار سیاسی ایران در ارتباط با موضوع فلسطین، گفت: راهکار سیاسی ما برگزاری رفراندوم با مشارکت همه ساکنان حقیقی فلسطین اعم از مسیحیان، یهودیان و مسلمانان است که آنها بتوانند از طریق رفراندوم با نظارت سازمان ملل سرنوشت خود را رقم بزنند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تهران این طرح سیاسی خود را در سازمان ملل مطرح و به ثبت رسانده است، گفت: این راهکار سیاسی، عادلانه، منصفانه و بر اساس اصول بین‌الملل است و می‌تواند پایان‌بخش اشغالگری فلسطین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر اخیر علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه به روسیه و دیدارهایش با مقامات این کشور و همچنین یکی از رهبران سیاسی حماس تصریح کرد: سفر آقای باقری به مسکو از قبل برنامه‌ریزی شده بود و بنا به دعوت طرف روسی و در چارچوب مشورت‌های مستمر سیاسی بین دو کشور انجام شد.

وی ادامه داد: در این سفر طرفین (مقامات ایران و روسیه) در ارتباط با مسائل دو جانبه مذاکرات رفع تحریم‌ها، تحولات قفقاز جنوبی و نشست اخیر وزیران امور خارجه ۳+۳ در تهران رایزنی کردند. آنها همچنین در ارتباط با تحولات جاری در منطقه نیز رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشتند.

وی افزود: با توجه به حضور و سفر نماینده سیاسی حماس در مسکو در جریان سفر آقای باقری به روسیه در چارچوب گفت‌وگوها و تبادل نظرهایی که با طرف‌های مختلف داریم گفت‌وگویی نیز بین آقای باقری و این مقام حماس صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ارزیابی ایران از اجرای توافقنامه امنیتی بین تهران و بغداد و اظهارات مقامات عراق در این زمینه گفت: همانطور که می‌دانید بازه زمانی اجرای این توافق ۲۸ شهریور ماه بود. بعد از این بازه زمانی مقامات عراقی گزارش‌هایی را در ارتباط با روند اجرای این توافق امنیتی ارائه کردند و مبتنی بر این توافق کمیته مشترکی برای بررسی میزان اجرایی شدن این توافقنامه بین دو طرف شکل گرفت تا بازدیدهای میدانی از روند اجرا صورت بگیرد. در قالب کمیته مورد اشاره گفت‌وگوها و بررسی‌ها بین دو کشور ادامه دارد. ما هنوز ارزیابی کاملی نداریم که توافق مورد اشاره کامل اجرا شده یا نه؟ خواسته ما اجرای کامل این توافقنامه است و اجرای کامل آن باید مورد راستی آزمایی قرار بگیرد.

کنعانی ادامه داد: در دیدارهایی که بین مقامات دو کشور انجام شده است مقامات عراقی تاکید کردند که ما خود را متعهد به اجرای کامل این توافقنامه می‌دانیم. ما به حسن نیت مقامات عراقی اعتماد داریم و همانطور که اشاره کردم بر اساس ساز و کار مورد اشاره موضوع کامل اجرای این توافق باید مورد پیگیری قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد نظر مشورتی دیوان بین‌المللی دادگستری در ارتباط با این موضوع که آیا اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه اشغالگری و جنایات جنگی و آیا ایران نظر خود را در این ارتباط به این دیوان که بنابر درخواست سازمان ملل در حال تهیه این گزارش است ارائه داده است یا نه؟ گفت: در مورد این موضوع اطلاعات ریز ندارم که آیا ایران نظر مشورتی و حقوقی خود را بیان کرده یا نه؟ ولی اصل این است که باید مجامع بین‌المللی و ساز و کارهای حقوقی شناخته شده به وظیفه خود در ارتباط با تحقیق و بررسی جنایت‌های جنگی صهیونیست‌ها در غزه عمل و در این ارتباط گزارش تهیه کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با احتمال برگزاری نشست مجدد سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با غزه و حضور ایران در این نشست گفت: در سایه تداوم بحران در منطقه، تحرکاا دیپلماتیک ایران نیز ادامه دارد و با جدیت ما به تحرکات خود در قالب و عرصه‌های مختلف از جمله تعامل با سازمان همکاری اسلامی ادامه می‌دهیم. با توجه به تحولات فلسطین و اهمیت این موضوع ما اثرگذاری احتمالی مجدد اجلاس سازمان همکاری اسلامی در سطح وزیران امور خارجه و حتی در سطح روسا حمایت می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به رایزنی‌ها و پیگیری‌های دیپلماتیک وزیر امور خارجه و رئیس جمهور در مدت اخیر در ارتباط با تحولات فلسطین و با تاکید بر اینکه این رایزنی‌ها با جدیت در حال پیگیری است، گفت: امیدواریم سازمان همکاری اسلامی در قالب نشست‌های فوق‌العاده و طرح‌ها و ابتکاراتی که قابل اجرا باشد به تلاش‌های خود در زمینه دفاع از حقوق مردم فلسطین ادامه دهد و همانطور که اشاره کردم تلاش‌های دیپلماتیک ایران نیز در این زمینه ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر هیاتی از افغانستان به تهران در آینده نزدیک، گفت: بین ایران و افغانستان در چارچوب روابط دو جانبه تبادل هیات انجام می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بر اساس برخی از اخبار منتشر شده برخی از مراکز اسلامی در کشورهای غربی و اروپایی در ارتباط با فعالیت‌های خود دچار محدودیت شده‌اند و از سوی کشورهای میزبان با محدودیت‌ها و سخت گیری‌هایی برای فعالیت روبرو هستند، گفت: در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی مراکز اسلامی مختلفی رسما به صورت قانونی به ثبت رسیده و بر اساس قوانین آن کشورها در حال فعالیت هستند. مراکزی که فعالیت آنها فرهنگی است و اتفاقا در برخی از مراسم و تجمعات آنها افرادی از ادیان مختلف نیز در آنجا حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه فعالیت این مراکز در چارچوب تقویت ارتباطات فرهنگی بین ملت‌های مختلف انجام می‌شود، گفت: فعالیت آنها ثمربخش و ناظر بر تنوع و تکثر فرهنگی است و همانطور که گفتم در چارچوب قوانین کشوری که در آن حضور دارند فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در ارتباط با برخی از محدودیت‌ها و مشکلات ایجاد شده در مورد فعالیت این مراکز نگاه ایران این است که باید اجازه داده شود که این مراکز در فضای قانونی که در آن کشورها وجود دارد به فعالیت‌های خود ادامه دهند، گفت: مسئولان این مراکز در گفت‌وگو و رایزنی با مقامات کشورهایی که در آن حضور دارند در حال پیگیری این محدودیت‌ها و مشکلات و تلاش برای رفع آنها هستند. ما از مشکلاتی که به وجود آمده بی اطلاع نیستیم و همانطور که اشاره کردم مسئولان این مراکز در حال پیگیری برای رفع محدودیت‌ها و مشکلات ایجاد شده هستند.

کنعانی گفت: برخی از این مراکز مورد تعرض کسانی قرار گرفته است که قائل به فعالیت‌های صلح آمیز و چند فرهنگی نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بر اساس گزارش منتشر شده ایران همچنان در لیست سیاه FATF قرار دارد، گفت: ما در داخل کشور ساز و کارهای مالی برای تدوین و ایجاد شفافیت‌های مد نظر ساز و کارهای بین‌المللی داریم و معتقد هستیم که شفاف‌ترین ساز و کارهای مالی را در ساز و کارهای بانکی خود مورد استفاده قرار می‌دهیم و از آن برخورداریم.

کنعانی تصریح کرد: موضوع FATF ساز و کار خود را دارد. متولیان خود را در داخل کشور دارد و آنها در مورد این موضوع اطلاع رسانی کرده‌اند و در صورت لزوم بار دیگر اطلاع رسانی خواهند کرد.