به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر این که ایران در توقیف کشتی اسرائیلی‌ها توسط یمنی‌ها دست داشته است، گفت: این اتهام‌زنی‌ها باطل و ناشی از شرایط بغرنجی است که که رژیم صهیونیستی با آن دست به گریبان است.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ما بارها اعلام کرده‌ایم گروه‌های مقاومت در منطقه نماینده کشورها و ملت‌های خود هستند و براساس منافع کشورها و ملت‌های خود تصمیم می‌گیرند، بررسی می‌کنند و به صورت خودجوش اقدام می‌کنند، گفت: اینگونه اظهارنظرها در راستای فرافکنی و شرایط بغرنجی است که صهیونیست‌ها با آن روبرو هستند و آنها نمی‌توانند بپذیرند که شکست راهبردی، سنگین و چند بعدی از سوی جریان مقاومت در فلسطین متحمل شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد اتهامات آمریکا به ایران مبنی بر این که تهران به وسیله نیروهای نیابتی خود به دنبال افزایش تنش در منطقه است و هشدارهای واشنگتن در این زمینه به تهران گفت: همانطور که بارها گفته‌ایم  نیروهای مقاومت در منطقه، تحت امر  ایران نیستند که  از ایران دستور  بگیرند، آنها نماینده کشورها و ملت‌های خود هستند و بر اساس منافع  ملت‌ها وک شورهای خود به صورت خودجوش اقدام و عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: بر عکس آمریکا که به هم پیمانان خود امر و نهی می‌کند، ایران نیروهای تحت امر و یا تحت وکالت خود ندارد و گروه‌های مقاومت در  منطقه، نماینده ملتهای خود هستند و  آنها بر اساس منافع خود عمل می‌کنند و اقدامات آنها بخشی از واکنش‌ها به جنایات رژیم صهیونیستی است  که تحت حمایت آمریکا در حال نسل‌کشی و انجام جنایت جنگی در غزه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر یک نماینده کنگره آمریکا مبنی براین که پول‌های ایران در قطر بلوکه شده است و ما می‌خواهیم در کنگره آمریکا مصوبه‌ای را در مورد ممنوعیت برداشت از این پول توسط تهران تصویب کنیم، گفت: متاسفانه کنگره آمریکا و بسیاری از نمایندگان آن با موضع‌گیری‌ها و رفتارهای خود نشان داده‌اند که پیش از اینکه نماینده مردم آمریکا باشند، حافظ منافع رژیم صهیونیستی هستند و منافع کشور و ملت آمریکا را زیر پای منافع رژیم صهیونیستی قربانی کرده‌ و می‌کنند.

کنعانی تاکید کرد: ما برای این‌گونه اظهار نظرها ارزش و اعتباری قائل نیستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی دیگری در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور آمریکا از رئیس‌جمهور چین خواسته است که پکن به تهران فشار آورد تا با استفاده از گروه‌های نیابتی خود در منطقه باعث افزایش تنش در منطقه نشود، گفت: این‌که رئیس‌جمهور آمریکا از رئیس‌جمهور چین چه درخواستی در مورد ایران داشته است من از آن مطلع نیستم.
وی ادامه داد: اگر فرض بگیریم که چنین درخواستی انجام شده است، آمریکایی‌ها به جای درخواست از دیگران برای انجام دادن یا انجام ندادن امر و کاری، بهتر است که به مسئولیت بین‌المللی‌شان در مورد ایجاد صلح عمل کنند و از ایستادن در  کنار رژیم صهیونیستی برای انجام جنایت‌های جنگی خودداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات یک دیپلمات ارشد آمریکا که گفته هر کریدوری که در قفقاز  با توسل به زور و مشارکت ایران ایجاد شود با پاسخ قاطع واشنگتن مواجه خواهد شد و قطعاً کریدور زنگزور از خاک ارمنستان عبور می‌کند، گفت: آمریکایی‌ها بزرگتر از دهان خود صحبت می‌کنند.
وی با بیان این که همکاری‌های کشورهای منطقه با یکدیگر و مسائل منطقه ربطی به آمریکایی‌ها ندارد، گفت: همکاری‌های ایران با کشورهای منطقه  از جمله آذربایحان‌ در  چارچوب منافع دو کشور انجام می‌شود. آمریکایی‌ها از  مداخله در امور روابط دوستانه ایران با کشورهای منطقه دست بردارند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر طرح استیضاح وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی گفت: هیات رییسه مجلس، ثبت چنین استیصاحی را تایید نکرده است.

وی ادامه داد: تعامل بین مجلس و دستگاه دیپلماسی، تعامل خوب و سازنده‌ای است و مشورت‌ها در مورد موضوعات مختلف بین مجلس و وزارت امور خارجه در جریان است .

کنعانی با بیان این که در مورد فلسطین اهتمام مشترکی بین مجلس و وزارت امور خارجه وجود دارد و روز گذشته وزیر امور خارجه با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با نمایندگان در مورد آخرین تحولات فلسطین رایزنی و گفت‌وگو کرد، اظهار کرد: همکاری میان وزارت امور خارجه و مجلس سازنده ، مکمل و هم افزا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخی به سوالی در  مورد آخرین اخبار از مذاکرات رفع تحریم‌ها با توجه به این که به نظر می‌رسد موضوع تحولات غزه بر تعدادی از مسائل بین‌الملل از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها سایه افکنده است، گفت: تحول جدیدی در این ارتباط نداریم .
وی گفت: مسیر در این زمینه باز است.

کنعانی با بیان این که وقفه و فراز و فرودها در ارتباط با گفت‌وگوهای با واسطه نتیجه شرایط است، گفت: همان طور که اشاره کردم مسیر در این زمینه باز است و گفت‌وگوهای با واسطه می‌تواند در زمان مورد توافق انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران همچنین در ارتباط با رایزنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و فرانسه در جریان سفر اخیر امیرعبدالهیان به ژنو، گفت: در این دیدار در مورد برخی از موضوعات دو جانبه و همچنین موضوع فلسطین رایزنی و گفت‌وگو شد.

وی ادامه داد: دیدگاه‌های دو کشور در برخی از زمینه‌ها متفاوت و مختلف است و در برخی از زمینه‌ها مشترک است ولی ما انجام این گفت‌وگوها را مفید و در چارچوب اراده دو کشور برای حفظ مسیرهای ارتباطی در سطوح مختلف می‌دانیم.

وی همچنین در مورد بیانیه وزارت خارجه فرانسه در مورد این دیدار و اینکه در این دیدار فرانسه به ایران در مورد گسترش جنگ در منطقه هشدار داده است، گفت: همانطور که اشاره کردم در این دیدار در مورد موضوعات مختلف منطقه از جمله مسئله فلسطین صحبت شد و طبیعی است که دیدگاه‌های ما در مورد مسئله فلسطین و تحولات اخیر با هم یکسان و منطبق نیست.

وی همچنین با بیان اینکه البته در مورد موضوعاتی در این حوزه از جمله لزوم توقف جنگ و تمرکز بر راهکارهای سیاسی جهت حل این بحران اتفاق نظر داشتیم و این موضوعات می‌تواند زمینه‌ساز گسترش همکاری‌ها بین دو کشور باشد، گفت: اما اینکه مسئولیت تحولات اخیر و وضعیت اخیر بر عهده چه کسی است از نظر ما مشخص است. ما بر این موضوع تاکید داریم که مسئولیت گسترش جنگ در منطقه در درجه اول متوجه رژیم صهیونیستی و در درجه دوم متوجه کسانی است که از نسل‌کشی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند. مسئولیت دولت‌ها در این زمینه مشخص است و ملت‌ها به خوبی می‌دانند که مسئولیت نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه متوجه چه کسانی است؟

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اقدامات جریان مقاومت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی از جمله اقدام انصارالله یمن در توقیف کشتی اسرائیلی در روز گذشته و برخی از تحلیل‌ها مبنی بر اینکه این اقدامات در آینده از سوی جریان مقاومت با همکاری ایران گسترش پیدا می‌کند، گفت: همانطور که بارها گفته‌ایم عملیات‌هایی که جریان‌های مقاومت در منطقه انجام می‌دهند مستقلانه است و در چارچوب منافع و بررسی‌هایی که انجام می‌دهند اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر مقاومت در منطقه اقدام جدیدی انجام دهد به خود مقاومت برمی‌گردد و ما از طرف مقاومت صحبت نمی‌کنیم، گفت: همانطور که اشاره کردم مقاومت در فلسطین و در منطقه نشان داده است که منافع و شرایط را درک می‌کند و آنچه را که نیاز ببیند انجام می‌دهد. ایران نیز هر آنچه که نیاز ببیند را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما پیش از این در مورد گسترش درگیری‌ها در منطقه هشدار داده بودیم، گفت: طبیعی است که با افزایش جنایت‌های رژیم صهیونیستی در منطقه ابعاد جنگ و درگیری‌ها نیز گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه ما از طرف کسی صحبت نمی‌کنیم بلکه بر اساس واقعیت‌های موجود بر روی زمین صحبت می‌کنیم و نسبت به گسترش درگیری‌ها هشدار می‌دهیم، گفت: آنهایی که باد می‌کارند طوفان درو می‌کنند. کسانی که اکنون اقدام به نسل کشی و جنایت‌های جنگی می‌کنند و از این جنایت‌ها حمایت و دفاع می‌کنند باید پاسخگوی این اقدامات و مسئولیتی که متوجه آنها می‌شود باشند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از کشورها در راستای تحریم ورزشی ایران اقدام به صدور روادید برای ورزشکاران ایرانی جهت شرکت در مسابقات بین‌المللی می‌کنند و ما این موضوع را اخیرا از سوی آمریکا و برخی از کشورهای غربی شاهد بوده‌ایم خطاب به خبرنگار پرسش کننده، گفت: ما با تحریم ورزشی مواجه نیستیم و میزان مدال آفرینی ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی قابل توجه و جزو افتخارات ایران بوده است. من موضوع تحریم ورزشی ایران و چنین مسائلی را تایید نمی‌کنم و همکاری‌های ورزشی ما در قالب تیم‌های ورزشی و باشگاهی با کشورهای مختلف در حال انجام است و شاهد حضور ورزشکاران‌مان در مسابقه‌های مختلف ورزشی بین‌المللی هستیم.

وی در همین رابطه گفت: اتفاقی که رخ داده این بوده که بعضا برخی از کشورها بر خلاف اخلاق ورزشی و شعاری که می‌دهند یعنی اینکه سیاست در ورزش مداخله‌ای ندارد، سیاست را در ورزش مداخله داده‌اند و اقدام به انجام برخی از اقدامات مثل صادر نکردن روادید و یا دیر صادر کردن روادید برای ورزشکاران ایرانی کرده‌اند.

وی ادامه داد: آنها از حضور ورزشکاران ما می‌ترسند و این اقدامات آنها بر خلاف اخلاق ورزشی است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و  همچنین سکوت این سازمان در قبال تهدید هسته‌ای رژیم صهیونسیتی گفت: فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مبتنی بر همکاری‌ها با آژانس تحت نظارت این سازمان است و فعالیت‌های ما در چارچوب موافقتنامه پادمان و ان.پی.تی است. همکاری‌های فنی و تخصصی ایران با این نهاد بین‌المللی  در چارچوب‌های خود ادامه دارد و این همکاری‌ها مستمر است.

وی تصریح کرد : طرح مباحثی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد و ما این مواضع را مواضع فنی و سازنده تلقی نمی‌کنیم.

کنعانی با تاکید بر این که مجامع بین‌المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با توانایی‌های هسته‌ای غیرقانونی رژیم صهیونیستی که تحت نظارت هیچ پادمانی نیست، مسئولیت دارند، خاطرنشان کرد: این رژیم نشان داده است که  هیچ خط قرمزی را رعایت نمی‌کند. تهدید یک وزیر کابینه این رژیم برای استفاده از بمب اتم علیه مردم غزه هیچ تردیدی را باقی نگذاشته که این رژیم هم دارای سلاح هسته‌ای  است و هم در استفاده از تسلیحات ممنوعه، هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در همین ارتباط افزود: این همه مستندسازیصورت گرفته که این رژیم در ایام اخیر از انواع و اقسام سلاح‌های ممنوعه از جمله بمب‌های فسفری و آتش زا علیه مردم غزه و غیرنظامیان استفاده کرده است. امیدواریم شورای امنیت سازمان ملل متحد  و دیگر مجامع بین‌المللی  به این موضوع توجه کنند.  آژانس انرژی اتمی هم به وظایف خود درباره تجهیزات، تسلیحات و فعالیت‌های ممنوعه و دور از کنترل این رژیم توجه لازم را داشته باشد.

وی همچنین در این نشست در پاسخ به سوال دیگری درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: ما به تداوم همکاری‌ها با آژانس پایبند هستیم و ایران در زمینه انجام تعهدات و مسئولیت‌های خود در ارتباط با آژانس هیچ گاه کوتاهی نکرده و در مقابل، آژانس هم باید به مسئولیت‌های خود عمل کند.

وی تاکید کرد:  همکاری ایران و آژانس مستمر است و وقفه‌ای در این خصوص ایجاد نشده و این همکاری‌ها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه  امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره سفر  اخیر« سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه به تهران  و رایزنی‌های او با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار کرد : با توجه به عضویت رسمی ایران در گروه بریکس از ژانویه ۲۰۲۴ و آغاز ریاست دوره‌ای روسیه  بر بریکس در سال جدید میلادی و اینکه ریابکوف نماینده روسیه در بریکس است، این سفر در چارچوب مشورت‌های دوره‌ای بین دو کشور از جمله در چارچوب همکاری‌های دو کشور در قالب گروه بریکس انجام شد.

وی تاکید کرد : در جریان این سفر  برخی دیگر از موضوعات مورد علاقه مورد گفت‌وگو قرار گرفت که شامل موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بود و تحولات فلسطین و غزه در چارچوب مشورت‌های دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.