به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، نمایشگاه «شکوه ایران باستان» صبح پنجشنبه (۲۱ دی ماه ۱۴۰۲) با حضور علی دارابی ـ قائم ‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و لی چون ـ قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری و رییس میراث فرهنگی چین ـ، بختیار ـ سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین ـ و وانگ ـ مدیر کاخ موزه پکن ـ افتتاح شد.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که مصوبه نمایش این ۲۱۱ شیء تاریخی در چین را به مدت شش ماه از هیأت وزیران گرفته است، هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی شایسته تاریخ و تمدن شکوهمند ایران و نیز ترغیب و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران و با توجه به تأثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر جذب گردشگران خارجی اعلام کرده است.

در نمایشگاه «شکوه ایران باستان»، آثاری از موزه ملی ایران از عصر آهن تا دوره صفوی، یعنی بیش از ۳ هزار سال فرهنگ و هنر ایران به نمایش گذاشته شده است. جام زرین مارلیک با نقش اسب شاخدار، آجر لعابدار قلایچی با نقش جانور، پارچ دسته‌دار نقره‌ای همدان، تکوک زرین همدان به شکل سر شیر، جلو تنه شیر تخت جمشید از جنس لاجورد، سرمجسمه تخت جمشید از خمیر آبی، نیم تنه انسانی گچی از فارس حاجی آباد، کاسه شیشه‌ای ساسانی از دیلمان گیلان، بشقاب نقره‌ای ساسانی و بشقاب پایه‌دار نقره‌ای ساسانی با نقش سوار کار از جمله این آثار هستند.

به گفته هادی میرزایی ـ‌ مدیر اداره‌کل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، تمام هزینه‌های مربوط به این نمایشگاه از آماده‌سازی اشیاء تا بسته‌بندی، حمل و نقل و اعزام امنای اموال فرهنگی ـ تاریخی موزه ملی ایران و نمایندگان ایران برای حضور در افتتاحیه نمایشگاه با چین بوده است. همچنین دولت چین برای این آثار به ایران «تضمین صیانت از اموال» داده است.

بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار است این ۲۱۱ شیء تاریخی به همراه ۵ شیء بازآفرینی‌شده (مولاژ) تا ۲۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ در کاخ موزه پکن (َشهر ممنوعه) به نمایش گذاشته شود. گفته شده است نمایشگاه  در ادامه با تأیید و مصوبه دولت، این آثار در موزه‌های شانگهای، گوانجو، شنجن، شیان و ارومچی نیز به نمایش گذاشته می‌شود.