به گزارش اکونا پرس،

حجت الاسلام ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که به عراق سفر کرده است، در دیدارهایی با مسئولان این کشور، درباره مسائل و مشترکات و برنامه‌های مشترک فرهنگی با ایشان رایزنی کرد.

ایمانی پور با حضور در وزارت آموزش عالی عراق، با نعیم العبودی وزیر آموزش عالی این کشور گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، العبودی گفت: ما مایل هستیم تا در خصوص رشته‌هایی مثل هوش مصنوعی ،نانو علوم جدید و... با جمهوری اسلامی همکاری کنیم. همچنین از موضوع خواهرخواندگی دانشگاه‌های دو کشور حمایت می‌کنیم.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام ایمانی‌پور تصریح کرد: برای ساخت آینده مشترک لازم است زمینه اجرای پژوهش‌های علمی مشترک فراهم شود.

او حمایت از مراکز دانش بنیان را یکی از راه‌های توسعه علم و فناوری در عراق دانست و پیشنهاد کرد همکاری وزارت آموزش عالی عراق با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران تقویت شود.

ایمانی پور همچنین از همدردی دولت و ملت عراق در حادثه تلخ شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانشان تشکر کرد.

دیدار با عمار حکیم و گفت‌وگو درباره اشتراکات فرهنگی و اربعین

 

همچنین در دیدار دیگری که حجت الاسلام ایمانی‌پور با سیدعمار حکیم با رئیس جریان حکمت ملی عراق داشت، از همراهی و همدلی دولت، ملت و مرجعیت عراق در حادثه شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش تشکر کرد و آن را بی‌نظیر دانست.

سید عمار حکیم نیز در این دیدار، شهادت شهید رئیسی را خسارتی بزرگ برای ایران و منطقه دانست و اظهار کرد: همدردی ملت عراق در این حادثه ناشی از عمق روابط فرهنگی دو ملت است. واکنش ملت عراق حتی دشمنان دو ملت را نیز به تعجب واداشت.

حکیم همچنین به اشتراکات فرهنگی دو کشور اشاره کرد و مراسم اربعین حسینی (ع) را یکی از نمودهای بارز این روابط دانست.

وی تأکید کرد: روابط فرهنگی دو کشور باید هر روز تکامل پیدا کند، اما چالش‌های مشترکی نیز وجود دارد که نیازمند همکاری مشترک است. از جمله این چالش‌ها، انحرافات فکری، مواد مخدر، اباحی‌گری و جنگ رسانه‌ای است.

تشکیل کمیته فرهنگی مشترک دو کشور ایران و عراق

همچنین در دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با محمدکاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: در گفت‌وگوهای انجام شده با طرف عراقی، بر تشکیل کمیته فرهنگی مشترک دو کشور برای پیگیری اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه‌ها به توافق رسیدیم.

وی ضمن تشکر از همکاری‌های سفیر محترم با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، تأکید کرد: تمام فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در عراق باید با محوریت رایزنی فرهنگی به انجام رسد.

در ادامه این دیدار، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق بیان کرد: عراق همسایه استراتژیک و عمق راهبردی ایران است.

آل صادق با اشاره به زندگی ۴۰ درصد از جمعیت عراق در کنار جدار مرزی با ایران و وجود ارتباطات فرهنگی بین خانواده‌های دو کشور، ادامه داد: همانگونه که در اقتصاد و سیاست به دنبال کارهای مشترک هستیم، در حوزه هنر نیز باید به سمت تولیدات مشترک پیش برویم.

وی بر افزایش کمیت و کیفیت فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و توجه جدی به میراث فرهنگی مشترک را ضروری دانست.

آل صادق همچنین خواستار پیگیری موضوع ترمیم طاق کسری توسط وزارت میراث فرهنگی و گردشگری شد.

به نقل از ایسنا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد افزود: ۵۰ درصد از گردشگران خارجی در ایران مربوط به کشور عراق است و باید برای مدیریت و افزایش آن برنامه‌ریزی صورت گیرد. تأسیس شرکت‌های مشترک گردشگری و فعالیت هدفمند در حوزه ترجمه کتاب‌های ایرانی به زبان عربی را از جمله راه‌های مدیریت حوزه گردشگری است.