به گزارش اکونا پرس،

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه  در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت  با تاکید بر تنش زدایی بین کشورهای اسلامی، گفت: بلوک‌های قدرت شرق و غرب تا سال 1989 میلادی بخش عمده بودجه خود را صرف جنگ سرد کردند و همین باعث شد که اقتصاد در معرض فروپاشی قرار گیرد لذا بوش‌پدر با گورباچف به گفتگو و در نهایت به رفع اختلاف و تنش پرداختند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از آن زمان یعنی بعد از جنگ سرد بلوک‌های قدرت چپ و راست حدود 36 کشور دنیا آغاز به فروش اسلحه کردند، خریداران اسلحه عمدتا کشورهای اسلامی هستند.

وی افزود: فروش اسلحه به این کشورها ادامه پیدا کرد تا بازیگرانی که بحران ایجاد کردند، سود ببرند و کشورهایی مانند ایران و عربستان و دیگر کشورهای اسلامی هم مشغول هزینه‌های نظامی باشند و دیگران اعم از قدرت‌های گذشته و حال سیاست‌های خود را توسعه دهند.

فلاحت‌پیشه در ادامه یادآور شد: بسیاری از نیروهای آمریکایی هم که در کشورهایی مختلف مامور  جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها هستند، حقوق و حق ماموریت خود را از محل منابعی دریافت می‌کنند که این کشورها تحت عنوان افزایش ریسک همکاری با ایران عایدشان می‌شود.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: خزانه آمریکا حق ماموریت و حقوق این نیروهای آمریکایی را پرداخت نمی‌کند و حقوق آنها از تحمیل شرایط بد اقتصادی به ایران تامین می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است: به راحتی نباید از کنار این موضوعات گذشت بنابراین تنش‌زدایی تاثیرگذار است، البته خوشبختانه فضای حاکم بر مناسبات ایران فضای دیپلماتیک است و فضای چالشی نیست، حفظ این فضا مقدمه رفع تحریم‌ها است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازگشت از تحریم به راهبرد غالب در میان دموکرات‌های آمریکا و حتی یکی از راهبردهای جمهوری خواهان تبدیل شده است،گفت: آنها تاکید دارند که باید به ایران امتیازاتی داد بنابراین برگشت از تحریم‌ها و حرکت به سمت تنش‌زدایی لازم است.