به گزارش اکونا پرس،

اسحاق جهانگیری در نشست یک روزه روسای دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهش و فناوری با موضوع هم اندیشی دانشگاه و دولت در شرایط تحریم در دانشگاه الزهرا گفت: روسای جمهور کشورهای مختلف تماس می گیرند که حداقل یک هفته تصمیمات تان را در مورد برجام عقب بیاندازید ولی ما ماه ها فرصت دادیم و وقتی طرف های مقابل پایبند نبودند ما هم بخشی از تعهدات را کنار گذاشتیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آمریکایی‌ها چه در دورانی که در برجام بودند و چه بعد از خروج شان نگذاشتند مردم ایران از دستاورد‌های برجام بهره‌مند شوند.

جهانگیری گفت: سال گذشته که آمریکایی‌ها رسما از برجام خارج شدند، تحریم‌های بسیار سنگین تری نسبت به سال‌های ۹۰ و ۹۱ وضع کردند و با تمام قوا تلاش کردند تا حتی چینی‌ها و روسیه را وادار به تحریم ما کنند و وارد یک جنگ اقتصادی بزرگ با ایران شدند.

 وی عنوان کرد: ما در جنگ روانی یک مقدار فضا را از دست دادیم، ولی روز به روز شرایط ما برای مقابله بهتر شد و ما در این یکسال با همه کشور‌ها بحث کردیم و همه تعهداتمان را انجام دادیم، اما طرف‌های مقابل دیگر که ۵ کشور بزرگ بودند کمترین اقدامات را هم در چارچوب برجام انجام ندادند.

 معاون اول رئیس جمهور همچنین با تأکید بر اینکه یکی از وظایف دانشگاه‌ها افق گشایی برای آینده کشور است خاطرنشان کرد: دانشگاهیان نباید نسبت به مسائل کشور بی تفاوت باشند بلکه باید در بالا بردن حس تعلق، همبستگی و مشارکت نخبگان تلاش کنند.

اسحاق جهانگیری افزود: دانشگاهیان باید در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و نباید تصور کنند که صرفاً نظاره گر هستند و یکی از رسالت‌های آن‌ها افق گشایی نسبت به آینده است.

 وی گفت: اگر در دانشگاهیان بی تفاوتی به ویژه برای سرنوشت مردم شکل بگیرد و خود را از حاکمیت و نظام جدا بدانند این برای کشور خطرناک است. معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: یکی از کار‌های مهم و محوری دانشگاه افزایش مشارکت عمومی است. آقای جهانگیری افزود: تحرک در توسعه علمی، بالا بردن حس تعلق، همبستگی و مشارکت نخبگان و نقش آفرینی در شرایط کنونی از وظایف دانشگاهیان است.