به گزارش اکونا پرس،

علی ربیعی امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در جمع خبرنگاران ربیعی گفت: سفر محمد جواد ظریف ارتباطی به گروه ۷ نداشت و این سفر به درخواست فرانسوی ها انجام شده است.
وی اظهار داشت: هیچ تمایلی هم برای ملاقات با هیچ مقام آمریکایی نبوده است، ما دخالت و نقشی در مذاکرات فرانسه و آمریکا و گروه ۷ نداریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت متوجه فشارها بر مردم بوده و در جلسات دولت، آلام و دردهای مردم در کانون بحث‌ها قرار داشت، تاکید کرد: هیچ جلسه دولتی نبود که بخشی از مشکلات و رنج‌ها و مشکلات مردم در آن مورد بحث قرار نگیرد.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته دولت گفت: هفته دولت امسال، آغازی نیرومند برای ورود به مرحله جدید و ۲۴ ماه آینده است که در پیشرو داریم. ما در کنار مردم ۱۸ ماه سختی را پشت سر گذاشتیم. ترامپ پدیده نامتعارف و نامیمون برای صلح و امنیت جهانی است و فشار بی حد و حصری را برای تسلیم کردن ایران انجام داده است.

وی ادامه داد: او با اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها بر ملت ایران، اقدامات خود را به محض دستیابی به ریاست جمهوری آغاز کرد. آمریکایی‌ها خیال می کردند ایران از درون فرو خواهد پاشید. ایران بزرگ کوچک می‌شود و بر اثر این فشارها، بی‌ثباتی ارز و تنش در بازار پیش آمد اما مردم در کنار دولت و دولت در کنار مردم ایستادند.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما همه تلاش خود را برای کم کردن آثار تحریم و بی اثر کردن آن با مقاومت به کار می گیریم اما به هیچ وجه در عرصه جهانی نمی پذیریم که تحریم برای ما یک تقدیر است و ما باید زیست تحریمی داشته باشیم و کسانی که چنین تحریم های ظالمانه ای ایجاد کردند باید به عقب بازگردند.
ربیعی ادامه داد: ما از این کنش فعال هیچگاه دست نخواهیم کشید. گویی به ما گفته شود بخشی از کشور اشغال شده است و ما باید آثار اشغال را کم کنیم، این قابل قبول نیست  و ما اصلا نمی پذیریم که آمریکا اجازه ادامه این تحریم ها را دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با صحبت ها اخیر دریابان علی شمخانی مبنی بر اشتباه بودن برجام گفت: جناب شمخانی در گفت وگو اخیر خود تاکید کرده است که به عنوان یک شهروند ایرانی نظرش را می گوید و این نظر دولت نیست؛ دولت معتقد است که برجام کار مهمی برای سهل و امنیت جهانی بود.
ربیعی همچنین در رابطه با اعلام لیست بدهکاران دانه درشت بانکی نیز گفت: این بدهکاران در 20 سال گذشته اقدام به اخذ وام کرده و به عناوین مختلف از ایفای تعهدات سر باز زده اند.
وی با بیان اینکه به نظر می رسد مجموع اصل سوء بدهی این بدهکاران بیش از 20 هزار میلیارد تومان باشد، افزود: بانک مرکزی پرونده ها را به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کرده و همزمان در قوه قضاییه نیز موضوع دنبال خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه تورم ناشی از فشارهای اقتصادی، کمبود دارو، کمبود مواد اولیه و فشار روی تولیدگران تلخ‌هایی بود که پس از یک دوران موفق و خوب 55 ماهه دولت بر کام مردم نشست، تصریح کرد: متاسفانه برخی از بی‌مهری‌های داخلی از ناحیه محدودی از مخالفان دولت بر این تلخی‌ها افزود. با این همه با لطف خدا، صبوری و همراهی مردم، رهنمودها و حمایت‌های رهبری توانستیم در همین وضعیت و شرایط بسیار وخیم یک شرایط ثبات را برای مردم ایجاد کنیم.
وی افزود: هرچند شوک‌ها و گرانی‌های ناشی از تحریم‌ها آثار و علائمی بر جامعه تا مدت‌ها برجا خواهد گذاشت اما علائمی از بهبود وضعیت امروز هویدا شده و این علائم مثبت با یک تاخیر زمانی کوتاه در زندگی مردم آثار مثبت خود را خواهد گذاشت.
سخنگوی دولت با بیان اینکه در دوران ثبیت بعد از شوک‌ها و فشارهای اولیه هستیم، خاطرنشان کرد: امسال در هفته دولت با یک برنامه 24 ماهه و با یک تعهدی برای آینده بهتر برای همه و کم کردن فشارهای تحریم و مبارزه با این تحریم‌ها، دوران دو ساله خود را آغاز می‌کند.

ربیعی درخصوص اینکه سفیر چین در ایران گفته برای بازطراحی راکتور اراک تلاش دارد این امر چه زمانی عملیاتی می شود، گفت: این توافق در چهارچوب های برنامه برجامی صورت گرفته و ما مدام خواهان این بودیم که این با سرعت بیشتری انجام شود. البته  زمان آن زمانی است که بر اساس پروژه‌های یک زمان واقعی پروژه می برد. ما خواهان این بودیم که زمان فشار آمریکا همواره کاهش پیدا کند و همواره ادامه پیدا کند.
وی گفت: زمان اتمام این پروژه مربوط به متغیرهای زیادی است که الان نمی توانم در این زمینه صحبت کرد. ما استقبال و سپاسگزاری می‌کنیم از کشور چین که به تعهدات خود در زمینه بازطراحی راکتور اراک اقدامات خود را آغاز کرده است.

سخنگوی دولت درباره سفر ظریف به بیاریتز فرانسه که یک جریان سیاسی خاص این سفر را نابجا خوانده است و آن را برنتابیده و آن را ترامپ عنوان کرده و موضع دولت گفت:‌ من به روشنی مواضع خود را در این زمینه گفتم، نه ما در زمین ترامپ بازی می کنیم بلکه می خواهیم وادار کنیم که آنها در موضوعی که ما احقاق حق خودمان می دانیم بیایند و بنشینند.
وی افزود: اتفاقا ما در این زمینه واکنشی عمل نکردیم و کنشگر فعال بودیم و قضاوت رسانه های خارجی حداقل از برخی رسانه های داخلی منصفانه تر در این زمینه است
سخنگوی دولت بیان کرد: رسانه های خارجی شهادت داده اند که ایران در این زمینه برگ برنده با ایران است و چهارچوب های منطقی بحث را دنبال می کند و هر آنچه که در تعهد بوده را دنبال می کند، به هر حال آزادی است و دوستان می توانند دیدگاه‌های خودشان را در این زمینه بیان کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت کشتی آدریان و اینکه آیا مقصد بعدی این کشتی سواحل قطر خواهد بود اظهار کرد: مقصد کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند و برای این موضوع نیز با ما هماهنگی انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: از سیاست‌های غلطی که آمریکا دنبال می‌کند این است که به صورت مداوم کشتی را در رصد خود قرار داده و کشورها را در این زمینه تهدید می‌کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اینکه کشتی کجا برود مربوط به صاحب کشتی است.