به گزارش اکونا پرس،

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خود با خبرنگاران با گرامیداشت ایام محرم و سوگواری اباعبدالله الحسین گفت: امروز تام حسین پس از قرن‌ها زنده است و به خاطر روحیه ظلم ستیزی و آزادگی او بوده که نامش حسین جاودانه شده است. 

وی‌ افزود: عاشورا درس ایستادگی است و این درس را باید در برابر زور خارجی الگو قرار بدهیم و در داخل هم باید این در عاشورا را سرلوحه کار خود قرار دهیم. 

سخنگوی دولت با اشاره به مذاکرات مقام‌های دولتی با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه و اتحادیه اروپاگفت: این اقدامات در قالب نامه رییس‌جمهور و بیاینه شورای عالی امینت ملی صورت گرفته است.

ربیعی تاکید کرد: در صورت عمل به تعهدات اروپا ایران نیز به تعهدات خود در برجام برمی‌گردد، در چند هفته گذشته مذاکره جدی بین دو رییس جمهور (روحانی و مکرون) صورت گرفت. خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده است. الان بحث‌های فنی برای تعدات اروپا در حال پیگیری است. 

وی‌گفت: سفر آقای عراقچی به پاریس در ادامه اجرایی کردن شیوه عمل تعهدات طرف‌های  اروپایی است، باید نفت ایران خریداری شود و پول آن نیز به ایران برسد و این موضوع مذاکره ما است.

ربیعی  گفت: یکی از مباحث جدی ما با مکرون و اتحادیه اروپا بوده است،  در صورت پایبندی آنان جمهوری اسلامی به برجام باز خواهد گشت؛ ما تعهد در مقابل تعهد را در دست گرفتیم، خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه ها به هم نزدیک شده است.

وی ادامه داد: سفر دکتر ظریف به مسکو هم در همین راستا است در زمینه تعهدات تجاری با روسیه به گفت‌وگو خواهیم نشست  ؛  علاوه بر حوزه های اقتصادی در مورد فعالیت های جدید سیاسی نیز صحبت خواهیم کرد؛ جناب آقای ماهاتیر محمد به ایران خواهند آمد خوشبختانه ژاپنی ها هم تمایلات را برای کار در سطح بهتری را دنبال کردند.

سخنگوی تصریح کرد: نه تنها منزوی نشدیم، خوشبختانه وضعیت رو به جلو هم داشته و حرکت می کنیم؛ کماکان استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم. هرچه به تعهدات کامل برجامی نزدیک شویم، ما هم به آنچه تعهد داشتیم نزدیک می شویم.

وی تاکید کرد: با استنباد به مفاد برجام کاهش تعهدات خود به برجام را اعلام کردیم، تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم. برای بازگشت طرف برجامی به تعهدات خود، این سیاست را اتخاذ کردیم. اروپا قادر به اجرای تعهداتش نباشد منطقی نیست ما باشیم. تا روز جمعه فرصت ما برای گام سوم است. اینکه به سمت گام سوم حرکت نکنیم به واکنش طرف اروپایی ربط دارد. مشروط به میزان رضایت ایران از رفتار اروپا حتی میزان بازنگری در سایر موارد هم وجود دارد.