به گزارش اکونا پرس،

مجتبی ذوالنوری طی سوال خود از وزیر امور خارجه در نشست علنی امروز (دوشنبه، 30 دی ماه) مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جناب آقای ظریف در جایی مطرح کردند آمریکا با 2 موشک می تواند سیستم دفاعی ما را مختل کند و این موضوع خلاف واقع است و در واقع تخریب کشور است. همه می دانیم توان دفاعی پشتوانه مذاکره است.

وی افزود: این صحبت ها این پالس را به دشمن می دهد ما دچار ضعف هستیم و هزینه و امتیاز کافی به ایران داده نشود و همین پالس ها باعث شد آن ها حاضر به امتیازدهی در برجام نشوند و امروز برجام به این گرفتاری دچار شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یک قرارداد باید به گونه ای تنظیم می شد که اگر 30 دیوانه هم در آمریکا سرکار می آمدند نتواند آن را به هم بریزند نه اینکه آقای رئیس جمهور بیاید بگوید یک دیوانه در آمریکا برجام را نابود کرد.

وی با بیان اینکه اینستکس چیزی نبود که ما از برجام انتظار داشتیم، گفت: زمانی که ما با اروپا برای راه اندازی کانال مالی در حال مذاکره ایم وزیر امور خارجه ما می گوید پولشویی در کشور ما یک واقعیت است. یعنی این پیام را به کشورهای اروپایی داده ایم که هزینه را برای پیوستن ایران به این پیمان بالا ببرند و اینستکس را متوقف کنند.

ذوالنوری ادامه داد: آقای ظریف عمر و جوانی خود را در دیپلماسی گذرانده است و آدم ناآشنایی نیست اگر کسی غیر از ایشان در مورد وضعیت پولشویی در کشور ما سخن می گفت قابل گذشت بود اما نمی شود از ایشان پذیرفت که نمی دانستند این صحبت ها چه هزینه ای به همراه دارد.

وی تاکید کرد: در حقوق بین الملل صحبت 4 مقام هر کشوری در مجامع بین المللی قابل استناد است که یکی از آن ها وزیر خارجه است و وقتی آقای ظریف می گوید پولشویی در ایران یک واقعیت است یعنی خارجی ها هزینه فعالسازی اینستکس را بالا ببرند در حالی که اینستکس نیز امروز یک رویا برای ما است.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه ضمن انتقاد از صحبت های وزیر خارجه در مورد توان موشکی، گفت: صحبت های آقای ظریف باعث شد ما مجبور شویم شهرهای زیر زمینی موشکی مان را به دنیا نشان دهیم و اثبات کنیم که به سطحی از بازدارندگی رسیدیم  که آمریکا جرات تهاجم به ما را ندارد. امروز 36 پایگاه آمریکا از نزدیک ترین آن در بحرین تا دورترین آن در اقیانوس هند زیر موشک های ما است.

وی افزود: آقای ظریف بیان کردند که توان معنوی اهمیت دارد و بقا و دوام ما به این توان وابسته است اما چرا باید به گونه ای حرف بزنیم که بعد دیگر را تضعیف کنیم و ما چه سودی می بریم اگر بعد دفاع را بکوبیم از سوی دیگر رئیس جمهور در فتنه بنزینی می گوید که ما مردم را با دوربین هایمان زیر نظر داریم و این پیام را به اشرار می دهد که دوربین ها را کور کنند یا می گویند ترامپ یک راه فروش نفت ما را می داند و ما 6 راه دیگر داریم. این صحبت ها چه پیامی به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خطاب به وزیر خارجه گفت: من به شما عرض می کنم آثار حرف های شما در مورد پولشویی برای ما هزینه زا بود اما خودم اجازه ندادم استیضاح در مورد این صحبت ها کلید بخورد چرا که آن موقع شما باید می آمدید و اثبات می کردید پولشویی در کشور وجود دارد و حالا نیز عرض می کنم که نمی خواهم در مورد این سوال رأی گیری شود بلکه قصد من این بود که با صحبت هایم آثار حرف های شما را در جای درست خنثی کنم.