به گزارش اکونا پرس،

اسحاق جهانگیری در اجلاس سراسری رؤسای دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای که صبح امروز در دانشکده شریعتی برگزار شد، افزود: ملت بزرگ ایران با دست خالی، اما با انسجام و اتحاد و همدلی به رهبری امام (ره)، انقلاب را به پیروزی رساندند، انقلابی با آرمان‌هایی مثل آزادی، استقلال، عدالت، توسعه و پیشرفت که ملت ایران در دهه‌های مختلف به دنبال آن بودند.
وی اضافه کرد: پس از گذشت ۴۱ سال ما همچنان به دنبال همان آرمان‌ها هستیم و نسل به نسل باید دنبال شود تا مردم بتوانند روز به روز نقششان را در اداره کشور تعیین کننده‌تر ببینند و هر چه این اتفاق بیشتر بیفتد معنایش این است که ما به آرمان‌ها نزدیک‌تر شده ایم، اما هر چه مردم ببینند نقششان در اداره حکومت کم می‌شود، حس می‌کنند داریم از آرمان‌ها فاصله می‌گیریم.
معاون اول رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌های کشور به عنوان مهم‌ترین مراکزی هستند که مطالعه و آسیب شناسی می‌کنند که ما چقدر به آرمان‌ها نزدیک شده و چه نقاط ضعفی داشته ایم که باید اصلاح شود.
آقای جهانگیری افزود: امروز ما شاهد سخت‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌هایی هستیم که آمریکا علیه کشوری وضع کرده است.
وی افزود: فارغ از وضع کننده تحریم که چه کسی، چه شخصی و چه دستگاهی است نکته مهم اکنون آن است که چه کسی پشت آن قرار دارد مثلا نفت ایران همیشه از اول انقلاب تحریم بوده است، آمریکا و برخی کشور‌ها نمی‌خریدند، اما در عوض ده‌ها کشور دیگر می‌خریدند و ما مشکلی از این جهات نداشتیم.
آقای جهانگیری با بیان اینکه اکنون امریکا ساختاری ایجاد کرده که پیگیر وضعیت تحریم‌ها علیه ایران است، گفت: ما به ظاهر با تحریم امریکا مواجهیم، اما درواقع امریکا ساختاری در کشور‌ها ایجاد کرده است که وضع تحریم‌ها را پیگیری می‌کند. این بی سابقه‌ترین تحریم و بدترین اتفاقی است که رخ داده است.
وی افزود: از محل پول خودمان یک ریال اگر بخواهیم جابجا کنیم، آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند و اینکه می‌گویند ما از جهت دارو و مواد غذایی محدودیتی نداریم، دروغ می‌گویند.
معاون اول رئیس جمهور گفت::، اما آن‌ها، یا کشور ایران را نشناخته اند و یا مردم ایران را نمی‌شناسند و یا اطلاعی از اقتصاد ایران ندارند که بیش از ۷۰ میلیارد دلار حجم مبادلات اقتصاد ایران است. راه‌هایی بلد هستیم که می‌تواند روابط خودش را حل کند.
در این مراسم به دستور معاون اول رئیس جمهور، طرح‌های متعدد عمرانی، آموزشی و ورزشی دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای استان‌های فارس، همدان، خراسان جنوبی، اصفهان و... از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.