به گزارش اکونا پرس،

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز برگزار شد، گفت: با توجه به شرایطی که در نظام بین الملل برقرار شده و کشور‌ها را درگیر مرده دیپلماسی برقرار است، در کشور ما تمام دست‌اندرکاران داخلی و خارجی دیپلماسی را ادامه داده‌اند.

او افزود: روحانی رئیس جمهور امروز در نشست سران عدم تعهد که در جمهوری آذربایجان با حضور ۴۶ تن از مقامات کشورها و سازمان‌های بین‌الملل برگزار می‌شود به صورت ویدیو کنفرانس شرکت خواهد کرد که موضوع آن مقابله با کروناست، البته آقای ظریف هم حدود ٢٢ تماس تلفنی با همتایان خود داشته که در سطح معاونان وزارت خارجه هم این رایزنی‌ها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در رابطه با موضوع افغانستان هم تماس‌هایی با مقامات این کشور انجام شده است، صلح افغانستان برای ایران به عنوان یک کشور همسایه اهمیت دارد.

موسوی با اشاره به سالروز خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکایی‌ها در ١٧ اردیبهشت دو سال پیش از برجام خارج شده و به نوعی قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت و برجام را زیر پا گذاشته است، واشنگتن سابقه بدعهدی دارد و با خروج از برجام نشان دادند تعهدی به تعهدات بین‌المللی ندارند که البته فهرست بلندی از این بدعهدی‌ها وجود دارد، اما آن‌ها باید بدانند که این رویکردی که در پیش گرفته اند، خطرناک است و نظم بین الملل را بهم خواهند زد.

او ادامه داد: آمریکا نشان داده به تعهدات پایبندی نداشته و آن‌ها را زیر پا می‌گذارد، همچنین شاهدیم که آمریکا با شیوع کرونا سازمان جهانی بهداشت را در این شرایط بحرانی تهدید به قطع بودجه می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره انتصابات در وزارت خارجه در حالی که یک سال به پایان وزارت آقای ظریف باقی مانده است گفت: وزارت خارجه از معدود وزارتخانه‌هایی است که اساسنامه دارد و براساس اساسنامه خود مصوب مجلس اداره می‌شود.

او افزود: بند ٢٠ قانون وظایف وزارت امور خارجه به وزیر اجازه می‌دهد تا در شرایط خاص بدون در نظر گرفتن برخی شرایط مانند سن، افراد را به استخدام در بیاورند، اما از شروع وزارت آقای ظریف حدود ۴ نفر دارای مدرک دکتری و عضو هیئت علمی استخدام این وزارت خانه شده اند و حدود ۵ نفر دیگر هم معرفی شده اند که البته سوابق آنها باید بررسی شود.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته می‌شود سفیر آلمان افسر اطلاعاتی بوده و با رژیم صهیونیستی در ارتباط است، اظهار کرد: مرجع تشخیص مسائل امنیتی و اینکه چه کسی چه کاره است وزارت اطلاعات ایران است و یک رسانه نمی‌تواند براساس گمانه‌های خود کسی را به چیزی متصف کند، نا هم تابع قواعد در کشور هستیم دیپلمات‌های خارجی باید تابع قواعد ایران و برای کار دیپلماتیک آمده باشند و اگر خلاف این بوده وزارت اطلاعات به عنوان مسئول این امر رسیدگی می‌کند و گزارش‌های رسانه‌ای مبنای کار ما نیست.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: برجام دستاورد‌های مختلفی داشته است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی یکی دیگر از دستاورد‌های برجام بوده است. آمریکا با خروج غیرقانونی خود خواسته تمام دستاورد‌های برجام را از بین ببرد و با خیال خود فکر می‌کنند می‌توانند چنین کنند. بعد از خروج از برجام تحریم‌های ظالمانه‌ای را علیه ایران وضع کردند، ولی نتیجه‌ای نگرفتند با توجه به مقاومت مردم و تدابیر ایران و همکاری با شرکا و همسایگان تا حدود زیادی توانستیم این کار آمریکا را بی اثر کنیم.

او ادامه داد: آمریکا می‌خواهد دستاورد برجام را از بین ببرد اما فکر نمی‌کنم موفق شوند، چون از برجام خارج و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کردند. با اعضای باقیمانده برجام در تماس و رایزنی نزدیک هستیم و مطمن هستیم آمریکا در اقدام جدید موفق نخواهند بود، چون کارشان خلاف بین است، دنیا نباید به زورگویی آمریکا تن دهد و آمریکا می‌خواهد بقیه این قطعنامه را نقض کنند.

موسوی در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به برگزاری نشست آستانه گفت: روند آستانه زنده است و ادامه دارد و وقفه‌ای که برای برگزاری اجلاس‌های مختلف ایجاد شده به خاطر شیوع کرونا در دنیاست،هر سه کشور عضو روند آستانه یعنی ایران روسیه و ترکیه معتقدند که روند آستانه تنها گزینه همه کشور‌ها و کسانی که به سرنوشت منطقه معتقد هستند و دنبال ثبات و امنیت در منطقه هستند معتقدند این روند می‌تواند منطقه و سوریه را از این وضعیت نجات دهد.

او با بیان اینکه روند آستانه پابرجاست و امیدواریم بعد از عادی شدن شرایط بهداشتی در جهان شاهد نشست سران این روند در تهران باشیم تصریح کرد: اگر روند نامیمون کرونا ادامه یابد شاید به سمت برگزاری ویدیو کنفرانس سران روند آستانه برویم، اما اگر کنترل خوبی روی موضوع کرونا داشته باشیم و دیگر کشور‌ها هم این موفقیت را کسب کنند شاید این کنفرانس را حضوری در تهران برگزار کنیم.

موسوی همچنین درباره انتشار ویدیوی مبنی بر شکنجه اتباع افغانستانی توسط مرزبانی ایران تاکید کرد: در تماس نزدیک با مقامات افغانستان هستیم هم مقامات مرزی و هم مقامات سیاسی و دیپلماتیک ما در حال تماس هستند، این موضوع توسط مرزبانی ما رد شده و صحت ندارد که اتفاقی توسط مرزبانان ما صورت گرفته باشد؛ در اینکه عده‌ای از شهروندان افغانستانی جان خود را از دست داده‌اند ما ابراز همدردی می‌کنیم.

او با بیان اینکه برخی درصدد به هم زدن شرایط در منطقه و بین ایران و افغانستان هستند گفت: شاهد بودید ایران اقدامات دیپلماتیک بسیار خوبی را شروع کرد که وحدت ملی و دولت فراگیر در افغانستان شکل بگیرد و به حاشیه بردن این مساعی دیپلماتیک ایران است و ما اتباع افغانستان را همواره محترم شمرده و می‌شمریم و توصیه می‌کنیم همه رسانه‌ها و هم مسئولان مراقب توطئه‌ها باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: برای روشن شدن این موضوع نهایت همکاری را با مقامات افغانستان خواهیم داشت، معتقدم اطلاعات اعلام شده از سوی مرزبانی ما درست بوده و موضوع در دست بررسی است.

موسوی همچنین درباره آزادی سیروس عسگری دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا اظهار کرد: اقدامات خود را در این زمینه انجام دادیم و دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن از نزدیک با مقامات آمریکایی در تماس بوده و است.

او افزود: قرار است امروز فردا یک تست مجدد کرونا از آقای عسگری گرفته شود و اگر پاسخ منفی باشد همه تدابیر لازم برای بازگشت ایشان به ایران فراهم است و انشاءالله به زودی به ایران باز می‌گردد.

موسوی تصریح کرد: مناسبات تجاری با ایران و سایر کشور‌ها و اگر موانعی در این راه است برطرف شود به ویژه باز بودن مرز‌ها که در حال انجام است و تاکنون توانستیم اقدامات خوبی در این زمینه انجام دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در مورد اتباع ایرانی خارج از کشور و یا اتباع دیگر کشور‌ها که در ایران هستند، ما مذاکراتی را با کشور‌های مختلف کرده‌ایم و با همکاری نزدیک با دولت‌ها و همچنین اخذ مجوز‌ها از وزارت بهداشت و کمیته مقابله با کرونا در حال بازگرداندن اتباع خود به کشور هستیم و زمینه خروج اتباع دیگر کشور‌ها را فراهم می‌کنیم.

او در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی و اینکه اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود پاسخ ایران چیست؟ تصریح کرد: امیدواریم کار به آنجا‌ها نکشد و احساس می‌کنیم نکشد، ولی اگر به فرض محال رخ دهد پاسخ ایران به این اقدام و حرکت مقتضی و قاطع خواهد بود. اگر رخ داد شاهد پاسخ ایران خواهید بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اتباع ایرانی زندانی در دیگر کشور‌ها تاکید کرد: اتباع ایرانی چه با گناه چه بی گناه زندانی شده‌اند در دستورکار وزارت خارجه است و در همکاری و تعامل با کشور‌ها در این زمینه هستیم که یا آزاد شده یا محکومیت خود را در ایران بگذرانند.

او ادامه داد: برخی زندانیان ایرانی به دلایل ناموجه و غیرقانونی در آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی دستگیر و زندانی شده‌اند که همواره در دستورکار پیگیری وزارت خارجه بوده است. ما همواره خواستار آزادی بی قید و شرط آن‌ها شده بودیم؛ برخی کشور‌ها به نظرات آمریکا تمکین کرده و اتباع ایرانی را به آمریکا مسترد کردند، البته در تماس نزدیک با دولت‌های آن کشور‌ها توانستیم برخی از اتباع را برگردانیم و همواره گفته‌ایم از هر تلاشی برای آزادی اتباع ایرانی که غیرقانونی در زندان‌های دیگر کشور‌ها از جمله ایران هستند اعلام کردیم و هم رسما اعلام و هم از طریق پیغام‌ها به آن‌ها اعلام کردیم و حتی درمورد برخی افراد پیشنهاد تبادل داده بودیم که امیدواریم انجام شود.

موسوی با بیان اینکه نسبت به سلامت همه اتباع ایرانی در زندان‌های آمریکا ابراز نگرانی می‌کنیم گفت: امیدواریم هر چه زودتر آزاد شوند، اگر امکان تبادل باشد این آمادگی از سوی ما اعلام شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره مطالبه وزارت خارجه از عاملان حمله شیمیایی به ایران اظهار کرد: حمایت آلمان‌ها از صدام و فروش سلاح‌های شیمیایی به آن کشور علیه مردم خودش و مردم ایران و نیرو‌های مسلح ایران امر واضح و بدیهی است و به اثبات رسیده است، آلمانی‎‌ها سهم بسیار زیادی در این جنایات دارند و بعد از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ اقدامات حقوقی علیه دولت وقت عراق و حامیانش ادامه یافت، احکامی علیه آن‌ها صادر شده بود، این پیگیری‌ها ادامه دارد چراکه خاطره ملت ایران و عراق از این بابت مکدر است و امیدواریم آنها که در ردیف اول متهمان صادر کننده تسلیحات شیمیایی به صدام بودند محاکمه شوند و دولت آلمان رسما از دولت و ملت ایران و عراق عذرخواهی کند.

موسوی درباره آخرین وضعیت بازگشایی مرز‌های کشور با کشور‌های همسایه تصریح کرد: مرز‌ها و تبادلات تجاری بین کشور‌ها همواره در دستورکار دوجانبه ما با کشور‌های هم مرز قرار دارد. تدابیر دوجانبه‌ای با ترکیه عراق افغانستان پاکستان و بقیه جا‌ها داشته و داریم و براساس توافقات مرز‌ها به طور مشخص و در بازه‌های زمانی خاص و با توجه به شیوع کرونا بازگشایی می‌شود.

او اضافه کرد: در حال حاضر تقریبا با کردستان عراق سه مرز ما باز است و مبادلات تجاری در جریان دارد، جا‌هایی است که ما احتیاط کردیم و موقتا بستیم که دوباره باز کردیم و این‌ها بستگی به شرایط زمانی و مکانی دارد، اراده همه کشور‌ها و دولت‌های هم مرز بر باز بودن مرز‌ها و برقراری تبادلات کالایی بین کشورهاست؛ در دوران کرونا همه کشور‌ها به لحاظ اقتصادی ضربه خوردند و مناسبات اقتصادی ادامه یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره برقراری خط ارتباط نظامی بین ایران و آمریکا تاکید کرد: اصولا حضور آمریکایی‌ها و به ویژه حضور نظامی آنها را در خلیج فارس به رسمیت نمی‌شناسیم و غیرقانونی و مخل ثبات و امنیت در منطقه می‌دانیم.

او اضافه کرد: در مقاطعی شاهد بودید آمریکایی‌ها مانع گشت زنی آزاد و قانونی گشت دریایی ایران در خلیج فارس شدند و جا‌هایی مجبور شدیم هشدار‌های لازم را به آمریکایی‌ها دهیم. حضور آنها بلاوجه و غیرقانونی و مخل آزادی کشتیرانی و ثبات و امنیت در منطقه ماست. در مناطقی عبور می‌کنند که مناطق ساحلی ماست و نیرو‌های دریایی ما در حال گشت‌زنی هستند و باید از نزدیک شدن به این مناطق پرهیز کنند.

او تصریح کرد: ارتباطات رادیویی بین کشتی‌های ما و آنها برقرار است، ولی خط «هات لاین» بین مقامات نظامی و غیرنظامی ما برقرار نیست و همین ارتباطی است که در خلیج فارس است که طبق مقررات دریانوردی بین همه کشورهاست.

موسوی ادامه داد: سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران در تماس نزدیک با آنها هستیم و مثلا از طریق نمایندگی ما در سازمان ملل این ارتباطات و کانال باز است که در مواقع لازم هشدار‌های لازم و جدی را به آمریکایی‌ها در قبال خطا‌هایی که مرتکب می‌شوند اعلام کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از نشست خود درباره مواضع شرکای برجامی چین انگلیس و آلمان درباره تلاش آمریکا برای تمدید تسلیحاتی علیه ایران بیان کرد: در تماس با این کشور‌ها هستیم و بعد از سرو صدای آمریکایی‌ها به همه شرکا در برجام اعلام کردیم این موضوعی نیست که ایران از کنار آن به راحتی بگذرد و تا الان این رایزنی‌ها و گفت‌وگو‌ها ادامه داشته و آمریکایی‌ها بر تلاش خود مصر هستند و البته کمی به تلاش‌هایشان افزوده‌اند، ولی احساس می‌کنیم راه به جایی نمی‌برند.

او ادامه داد: مجلس و به ویژه کمیسیون سیاست خارجی یکی از ارکان تاثیرگذار در سیاست خارجی ایران است و حمایت‌های آن‌ها از سیاست خارجی نظام همواره پشتوانه ما بوده است و ما از رئیس مجلس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی سپاسگزاریم و همینطور بقیه نمایندگان مجلس که در مقاطع مختلف حمایت خود را از سیاست خارجی ایران اعلام کردند.

موسوی با بیان اینکه نقش مجلس در قانونگذاری در امر سیاست خارجی و حمایت از سیاست خارجی بی بدیل است و بر کسی پوشیده نیست افزود: تعامل بسیار خوبی با مجلس فعلی داشتیم و امیدواریم در مجلس آینده این تعامل با نمایندگان مجلس که منتخبان ملت هستند ادامه یابد و ما هم بتوانیم دیپلماسی پارلمانی را در مجلس آینده تقویت کنیم؛ امیدواریم این رویکرد مثبت و دوجانبه ادامه یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحوالات اخیر در کشور عراق بیان کرد: ما از نزدیک تحولات  این کشور  را دنبال می‌کنیم و نگران جان گرفتن مجدد تروریست‌های تکفیری به ویژه داعش در عراق هستیم، ممکن است این موضوع مرتبط باشد با درخواست مشروعی که پارلمان عراق از نیرو‌های اشغالگر آمریکایی داشتند و شاید آنها احساس کنند اگر حضور در عراق نداشته باشند عراق ناامن خواهد بود این تحرکات را انجام می‌دهند، احتمال می‌دهیم این تحرکات با پشتوانه باقیمانده‌های داعش صورت بگیرد.

او ادامه داد:  آمریکایی‌ها در حالی که به دلیل درخواست عراق مبنی بر خروج از این کشور تحت فشار ملت این کشور هستند، ممکن است با این اقدامات و تقویت گروه‌های تروریستی مثل داعش مانع خروج خود شده و یا به تاخیر بیندازند.

موسوی تاکید کرد: ایران همانطور که از قبل در کنار دولت و ملت عراق در مبارزه با داعش و تروریست‌ها بوده الان هر کمکی بخواهند دریغ نخواهد کرد و حمایت خود را از عراق به صورت عملی اعلام کرده و خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره خروج ایران از برجام در صورت تمدید تسلیحاتی گفت: اظهارنظر مهم و دقیقی بود. آمریکایی‌ها سعی کردند با خروج خود به دستاورد‌های برجام ضربه بزنند و بعد از خروج مانع بقیه دستاورد‌ها شوند از جمله بحث تحریم تسلیحاتی ایران است، اگر آمریکا بخواهد این قضیه انجام نشود و در نتیجه منافع ایران تامین نشود، طبیعتا ایران واکنش قاطعی خواهد داشت و آن وقت ایران تدابیری که اندیشیده را اتخاذ خواهد کرد.

او در مورد جان باختن دو هموطن کرد ایرانی گفت: تعرضی به خاک ایران صورت نگرفته است و محل جان باختن دو هموطن کرد ایرانی که هنوز رسما تایید آن را ندارم، توسط مراجع ذیصلاح در دست بررسی است که اگر جزییات آن و محل و نحوه آن مشخص شود اطلاع رسانی خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره عدم همکاری آلمان برای بازگشت دانشجویان و هموطنان ایرانی گفت: الان شرایط عادی نیست و پرواز‌ها لغو شده و پروتکل‌های بهداشتی شدیدی اعمال می‌شود و طبیعی است قدری زمانبر است و مراجعانی که به سفارتخانه‌های ما مراجعه می‌کنند زیاد است و باید صبوری کنند مجوز‌های لازم را وزارت بهداشت صادر و مجوز پرواز صورت بگیرد.

او افزود: امروز یک پرواز رفت و برگشت با کشور‌های همسایه خواهیم داشت، از هموطنان خواهش می‌کنم صبوری پیشه کرده، به نکات اعلام شده از سوی سفارتخانه‌ها گوش دهند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا این روند به خوبی پیش برود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اقدام آلمان در تروریستی خواندن حزب الله لبنان اظهار کرد: احساس می‌کنیم آلمان‌ها بدهکاری تاریخی به صهیونیست‌ها دارند و این را ادا می‌کنند و متوجه نیستند نقاط مختلف دنیا ممکن است واکنش نشان دهد. نمی‌شود با بهانه اینکه احساس کنند جمعی از دید آن‌ها کار غیرقانونی انجام می‌دهند که چنین نیست کل مسلمانان را در آن کشور مورد هجمه و اتهام قرار دهند.

او افزود: حزب‌الله لبان، حزب جا افتاده و قوی و قدرتمند در بدنه و حاکمیت و دولت و مجلس لبنان است و اینگونه اعمال نظر‌های عجیب و غریب قانونی نیست و کمی دردسر ایجاد خواهد کرد.