به گزارش اکونا پرس،

علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: در این جلسه ۱۳۲ شهر به عنوان شهر‌های کم خطر و یا سفید مشخص شد، این ثابت نیست، قطعا تغییر خواهد کرد و دولت براساس رصد و ارزیابی وضعیت این شهر‌ها را طبقه بندی و به روز می‌کند.

سخنگوی دولت همچنین گفت: در این شهر‌ها مساجد و نمازجمعه و جماعات با حفظ دستورالعمل‌های پزشکی بازگشایی شدند، صرفا اصناف پرریسک تعطیل هستند و باقی اصناف در این شهر‌ها می‌توانند فعالیت خودشان را ادامه دهند، حتی اصناف پرریسکی مانند ورزشگاه‌های بزرگ تعطیل هستند، اما مجموعه‌های ورزشی که جمعیت کم در آن‌ها حضور پیدا می‌کنند و انفرادی هستند را می‌توانند با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی کنند.

سخنگوی دولت گفت: تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس فقط مربوط به شهر‌هایی با وضعیت سفید است لذا برای سایر موارد، چون برگزاری کنکور و ... متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود و در پاسخ به سوالی درباره امکان بازگشایی مدارس در ۲۷ اردیبهشت ماه و چگونگی رعایت دستورالعمل‌ها و مواجهه با مخاطرات احتمالی، افزود: کشور‌های درگیر با کرونا به میزان موفقیت در مهار این ویروس، موضوع بازگشایی مدارس و واحد‌های آموزشی را در دستور کار خود قرار دادند، لذا تنها ما به دنبال این بازگشایی‌ها نیستیم.

وی همچنین گفت: ما در ایران بلافاصله پس از اطلاع از شیوع کرونا و در ۳۰ بهمن مدارس را تعطیل کردیم، اما باتوجه به اعلام برخی از شهرستان‌ها به عنوان وضعیت سفید - یعنی در برخی از این مناطق فوتی نداشته و حتی میزان بستری‌ها منفی و یا محدود است - ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفت تا در این مناطق مدارس بازگشایی شوند.

آقای ربیعی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور هنوز اطمینان خاطری درخصوص بازگشایی مدارس کسب نکرده است، لذا این تصمیم را از بیستم به بیست و هفتم اردیبهشت به تعویق انداختند تا سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و همچنین کشور تمامی ابعاد این موضوع را بررسی و پیشنهادات خود را اعلام کنند.

وی یادآور شد: در هرگونه تصمیمی رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و درمان ضروری است، لذا هرگونه مجوزی برای بازگشایی نیازمند تاکید موضوع از سوی وزارت بهداشت خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: با فاصله نشستن، تعداد کم دانش آموزان در کلاس ها، ضدعفونی کردن مدارس در نوبت‌های مختلف، ضدعفونی کردن سرویس‌ها و همچنین اطمینان از مسیر رفت و آمد دانش آموزان به مدرسه به ویژه در شهر‌های کوچک از مهمترین مسایلی است که در دستورالعمل‌های بازگشایی مدارس مدنظر قرار خواهد گرفت.

آقای ربیعی گفت: تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس فقط مربوط به شهر‌هایی با وضعیت سفید است و برای سایر موارد، چون برگزاری کنکور و ... اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره رویداد‌های اخیر در عراق و به ویژه حمله اخیر داعش به نیرو‌های حشدالشعبی و همچنین امتناع کاخ سفید از مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور و بازتولید داعش توسط آمریکایی ها، افزود: شواهد زیادی وجود دارد که آمریکا در شکل گیری گروه داعش و گروه‌های تروریستی دیگری، چون القاعده و طالبان نقش داشته است.

وی ادامه داد: روشن‌ترین کمک آمریکا به داعش، مبارزه با کسانی است که نقش اصلی را در شکست این گروه تروریستی در عراق داشتند؛ این بازی آمریکایی هاست که در این بازی حتما به زیان خودشان نیز عمل خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: اطمینان داریم که آمریکا در این اقدام شرارت آمیز نیز شکست خواهد خورد، چراکه جریان منطقه به نفع آن چیزی که آمریکا به دنبال آن است، نیست.

وی گفت: به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم که به جای دست و پازدن در باتلاق این روش‌ها که چیزی جز ناامنی در منطقه و هدر دادن سرمایه مالیات دهندگان آمریکایی نیست به این اقدامات خاتمه دهند و تلاش کنند تا با واقعیات کنار آمده و به مردم منطقه احترام بگذارند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ایران بزرگترین کشور در زمینه حفظ ثبات و امنیت منطقه بوده و قطعا در خلیج فارس و منطقه به دنبال صلح و امنیت است.

سخنگوی دولت در خصوص رشد اخیر بازار بورس، گفت: بازار سرمایه یکی از بازار‌های مالی کشور است و قطعا نقش اساسی در رشد اقتصادی کشور خواهد داشت، قطعا ما در این شرایط یا باید از بانک برداشت کنیم و یا باید تسهیل تامین مالی بنگاه‌های خود را از بورس برداشت کنیم.

علی ربیعی در ادامه در نشست خبری خود، افزود: این روشی است که به مردم کمک می‌کند و موجب می‌شود تورم به وجود نیاید و افزایش نقدینگی را کنترل می‌کند، ما از منتقدان و کسانی که در این زمینه قلم به دست دارند می‌خواهیم که ضمن هشدار‌هایی که در خصوص بورس می‌دهند کمک کنند که این مسیر درستی که اتفاق افتاده بر روی ریل قرار گیرد.

ربیعی افزود: این اتفاق بسیار مثبتی است که موجب شده بورس رونق بگیرد، ما یادمان باشد که نقد این امر موجب ایجاد شفافیت بیشتری خواهد شد و حرکت راهبردی شرکت‌ها بهبود پیدا می‌کند و نهایت موجب رفاه اجتماعی خواهد شد و اگر ما بتوانیم مشکلات بورس را حل کنیم با پول‌های خود مردم رفاه اجتماعی را افزایش خواهیم داد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: رویکرد کلی دولت، حمایت از این بازار است و کمک خواهیم کرد این بازار رونق خود را دنبال کند و ادامه داشته باشد.

ربیعی با اشاره به اینکه عامل تعیین کننده قیمت، میزان عرضه و تقاضا است، گفت: ما این هدف را برای عرضه دنبال خواهیم کرد و قطعاً هدف افزایش قیمت ارز نیست، اما در کنار این موارد بهبود منابع سودآوری برخی شرکت‌ها به ویژه شرکت‌هایی که صادرات محور بودند، قابل توجه است و انتظارات مثبت سرمایه گذران در مورد شرکت‌های خصوصی سود آور عامل مهمی در افزایش قیمت برخی سهام‌ها بوده است.

وی افزود: ما ضمن تاکید مجدد بر حمایت دولت بر اوضاع کیفی و کمی بازار سرمایه این نکته را هم می‌گوییم که در هر صورت باید با مدیریت مناسب ریسک و دانش کافی نسبت به ساختار مالی و سود آوری شرکت ها، به افرادی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، باید توجه کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: غلبه بر کرونا و راه اندازی کسب و کار‌ها موجب شد که یک چشم انداز مثبت نیز در فعالیت کسب وکار‌ها ایجاد شود، طبق گزارش بانک مرکزی تورم انتظاری نیز کاهنده است و به نظر می‌رسد ارزش جایگزینی در کنار سایر مسائل مفید بوده است.

وی با اشاره به اینکه عزم دولت به واگذاری‌های بیشتر است، تاکید کرد: ما کماکان این رویه را انجام خواهیم داد.

سخنگوی دولت در خصوص کسری دولت در بودجه سال ۹۹ که براساس نفت ۵۰ دلار برنامه ریزی شده بود، خاطر نشان کرد: هم رکود جهانی ناشی از کرونا و هم کاهش تقاضا انرژی وجود دارد که این امر موجب شده تا ما را در منابع حاصل از انرژی دچار مشکل کند، اما آنچه که در بودجه پیش بینی کرده بودیم از این منابع کمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است و در این صورت تمهیداتی که اندیشیدیم برای عدم تحقق منابع اصل صرفه جویی را اجرا کنیم.

وی افزود: انتشار اوراق نیز به عملیات بازار باز نیز برای جبران این کسری انجام خواهد گرفت، همچنین خصوصی سازی در راستای اجرای سیاست اصل ۴۴ نیز پیاده خواهد شد که قبل از این اتفاقات نیز در بودجه ۹۹ پیش بینی شده بود و این تمهیدات را دنبال خواهیم کرد.

ربیعی گفت: قطعا در سال آینده پروژه‌های عمرانی خود را ادامه خواهیم داد و پروژه‌های بالای ۹۰ درصد را به بهره برداری می‌رسانیم و علاوه بر آن در اشتغال‌های پایین دستی و اشتغال‌های خود بتوانیم جذب بیشتری داشته باشیم، همچنین در پروژه‌های دانش بینان هدف گیری انجام دادیم و در مورد مالیات نیز وزارت اقتصاد تفاهم کرده با سازمان برنامه و نگرانی در این خصوص نیز نداریم.

سخنگوی دولت گفت: آمریکا حق دخالت و حتی اظهارنظر درباره روابط تجاری ایران با دیگر کشور‌ها را ندارد.

علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر اقدام ایران در دریافت طلا در قبال ارائه خدمات فنی مهندسی به ونزوئلا، افزود: روابط ایران و ونزوئلا یک روابط قانونی بر مبنای اراده دو دولت شکل گرفته و به هیچ طرف ثالثی هم ارتباط ندارد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: آمریکا هم در این زمینه حق دخالت و حتی اظهارنظر هم ندارد و این دخالت‌ها برخلاف حقوق بین المللی است.

وی افزود: ایران ارتباطات تجاری و فنی خودش را در حوزه‌های مختلف با ونزوئلا را دارد که براساس قواعد معمول تجارت بین الملل انجام می‌شود.

ربیعی در پایان گفت:​ جزئیات این روابط تجاری متفاوت است می‌تواند در حوزه‌های مختلفی باشد که به اعتقاد ما دخالت کشور‌های دیگر در این زمینه معنا ندارد و ما دو دولت هستیم که با هم مبادلات مختلفی را داریم.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: ۸۳ درصد از متوسط کل کشور رفتار‌های بهداشتی و سلامت محور داشته اند، اما این عدد در میان پایتخت نشینان ۶۳ درصد است.

علی ربیعی در نشست خبری امروز دوشنبه با خبرنگاران، ماه مبارک رمضان را ماه خودسازی خواند و تصریح کرد: ما امروز در مقابله با کرونا نیازمند یک سلسله رفتار‌ها و عادت‌های جدید هستیم؛ امروز نیازمند دست کشیدن از برخی عادات نافی جامعه سلامت محور هستیم و باید قطعا بتوانیم سلامت روح و جسم را توامان با یکدیگر حفظ کنیم.

وی با اشاره به آخرین گزارش ارائه شده در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۸۳ درصد از ایرانی ها- متوسط کل کشور- با اصول اعلامی و دستور العمل‌ها و رفتار‌های بهداشتی و سلامت محور همراهی داشته اند که این عدد خوبی است و در برخی شهرستان‌ها نیز این همراهی به حدود ۹۶ درصد نیز رسیده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: پایتخت نشینان از متوسط کشور‌های در رفتار‌های سلامت محور پایین‌تر هستند و ۶۳ درصد همراهی سلامت محور دارند.

ربیعی افزود: نیازمند آن هستیم که نزدیک به صد درصد باید رفتار‌ها و کنش‌های سلامت محورانه در جامعه نهادینه شود و با این امر می‌توانیم به طور توامان برنامه‌های حفظ جان و کار را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: در دنیا نیز شاهد آن هستیم که تاب آوری‌ها برای حفظ اقتصاد حتی در اقتصاد‌های مدعی و با نشاط محدود است و فرآیند‌های بازگشایی را مشاهده می‌کنیم.

سخنگوی دولت گفت: من فکر می‌کنم ما در این زمینه هوشمندانه عمل کردیم؛ اگر بتوانیم در کل کشور بیش از ۹۰ درصد رفتار‌های سلامت محور داشته باشیم، هم حفظ جان کردیم و هم حفظ کار و اقتصاد، و همچنین از دور افتادن برخی افراد در طبقات پایین و فقیر نیز جلوگیری کرده ایم.

ربیعی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های دولت گسترش برنامه‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد و همچنین ایجاد زمینه‌های بیشتر برای مشارکت مردم در خیر جمعی و حرکت همدلانه جامعه است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز ترتیبی اتخاذ شده است که در حدود ۱۳ الی ۱۴ کمیته استانی نماینده سمن‌ها حضور دارند و در تصمیم گیری‌ها مشارکت می‌کنند.

سخنگوی دولت گفت: امروز تعداد تشکل‌های ثبت شده در وزارت کشور به دو هزار و ۲۸۱ عدد رسیده و در حوزه گروه‌های هدف بهزیستی نیز ۹۸۰۰ خیریه و ثمن ثبت شده وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و ۹۳۵ سمن و خیریه از سال ۹۲ تا به امروز ثبت شده اند؛ یعنی بیش از ۶۰ درصد.

ربیعی افزود: این سیاست دولت بوده است و ما امیدواریم بتوانیم در مدت زمان باقی مانده موانع پیش روی گسترش فعالیت‌های مدنی در چارچوب خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را بیش از گذشته تسهیل کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ما از همه ابزار‌های دیپلماتیک برای آزادی زندانیان ایرانی استفاده می‌کنیم و یکی از زندانیان ایرانی در بند آمریکا به زودی به کشور بازخواهد گشت.

علی ربیعی در ادامه نشست با خبری، با تشکر از جامعه درمانی کشور که مردم سپاسگزار آن‌ها خواهند بود، گفت: چرخه زندگی ما توسط کارگران و جامعه کارگری چرخیده و دولت نیز مطلع است، وضعیت مزد بگیران و جامعه کارگری در وضعیت سختی است، و ما باید از هر فرصتی استفاده کنیم تا بتوانیم به نحوی که تولید بچرخد و منجر به اخراج کارگران نشود، تلاش کنیم.

وی افزود: به رغم همه سختی ها، این قشر متعهدانه پای چرخه اقتصاد ایستاده و خوشحالیم که اعلام کنیم در شرکت‌های تولیدی کنترل‌های که صورت گرفت، تولید ما در جریان است و اتفاق ناگواری در بازگشایی تولید ما در صنعت رخ نداده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اتفاق عظیمی در حوزه آموزش رخ داده است، تاکید کرد: گزارشی که در دولت و ستاد کرونا درباره طرح شاد داده شد، این طرح با تمام سختی‌ها و اشکالاتی که در ابتدای کار داشت خوشبختانه مترقی در کشور اجرا شد.

ربیعی ادامه داد: همه دانش آموزان و همه معلمان در یک حرکت تعاملی در کنار هم قرار گرفتند و بدیهی است که اشکالاتی هم در ابتدای کار داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص پیگیری زندانی ایرانی در بند آمریکا که مبتلا به کرونا شده است، گفت: دفتر نمایندگی ما پیگیر این موضوع به طورکامل بوده و معتقدیم که ایالات متحده آمریکا در کنار ادعایی که دارد، متاسفانه در خصوص زندانیان، رفتار غیر اخلاقی و غیر انسانی را داشته و ما پیگیر این موضوع هستیم و اگر تست این زندانی منفی شد، ما او را به ایران بازخواهیم گرداند و امیدواریم آمریکا برخلاف ادعا‌هایی که دارد نگرانی ایرانی‌ها را درباره زندانیان هموطن درک کند.

وی افزود: ما گزارش‌هایی را از نحوه نگهداری این افراد دریافت کردیم که بدون امکانات بهداشتی و درمانی هستند و این شرم آور است و جمهوری اسلامی ایران خوهان این است که هر چه زودتر و بدون قید و شرط این افراد آزاد شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما متعهد هستیم از همه ابزار‌های دیپلماتیک برای آزادی این زندانیان استفاده کنیم.

سخنگوی دولت از اضافه شدن هزار تخت مجهز به دستگاه‌های تنفس مصنوعی در کشور خبر داد.

علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود با اشاره به جلسه این هفته شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، افزود: با توجه به اینکه منابع مصارف بودجه با اتفاقاتی که در حوزه فروش نفت رخ داده و دامنگیر جهانی است تغییر کرده، علاوه بر تحریم ها، مسئله قیمت نفت هم تاثیر مضاعفی در بودجه کشور ما دارد.

وی همچنین گفت: در این جلسه تصمیم گرفته شد تا به روشی عمل شود که هم طرح‌های عمرانی در بودجه ادامه پیدا کند و هم بودجه به نحوی سازمان پیدا کند که به هیچ عنوان حقوق، دستمزد، مستمری، یارانه و کمک‌های نقد‌های حمایتی هم به هیچ عنوان کاهش پیدا نکند.

سخنگوی دولت افزود: در این جلسه بحث شد که به غیر از این موارد، دولت باید بتواند هزینه‌های خود را ۲۰ درصد کاهش دهد و صرفه جویی و از سایر روش‌های تامین کسری بودجه هم استفاده کند.

ربیعی گفت: ما برای اصلاح ساختار بودجه اقداماتی را آغاز کرده بودیم که یکی از اقدامات مهم در بحث اصلاح ساختار بودجه، بحث مولدسازی دارایی‌های دولت بود.

وی افزود: با زمینه سازی‌هایی که در سال‌های گذشته برای مولدسازی دارایی‌های دولت صورت گرفته بود، ما امروز از این فرصت استفاده می‌کنیم و با افزایش بهره وری وزارت خانه، بخشی از کسر بودجه تامین خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: امسال تلاش خواهد شد تا طرح‌های عمرانی بالای ۹۰ درصد را به بهره برداری برسانیم.

وی افزود: در دولت درباره برخی از اشتغال‌ها که دیگر برگشت ناپذیر هستند یا در افق نزدیک یک ساله احتمال برگشت پذیری برخی از شغل‌ها داده نمی‌شود، تاکید شد که برنامه هر وزارت خانه برای جایگزین کردن این نوع شغل‌ها و همچنین ایجاد اشتغال‌های خرد و کوچک و متوسط را دنبال کنیم.

ربیعی گفت: در بخش تولید ماسک n ۹۵، سه لایه و کیت‌های تشخیص بیماری کرونا، با همکاری مردم، کارگران، مدیران و شرکت‌های دانش بنیان و با وجود تحریم‌ها و تنگنا‌های ظالمانه‌ای که آمریکا ایجاد کرده است، موفق بودیم و امروز امکان صادرات این اقلام برای ما فراهم شده است.

وی افزود: مقرر شد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ذخیره چندماهه خودش را برداشت کند و ذخیره سازی کند و پس از آن اجازه صادرات داده شود.

سخنگوی دولت همچنین گفت: علاوه بر افزایش تولید ضدعفونی کننده‌ها برای دستگاه‌های تنفس مصنوعی نیاز به تولید بیشتری در داخل داریم.

ربیعی افزود: خوشبختانه امروز هزار تخت مجهز به دستگاه‌های تنفس مصنوعی در کشور اضافه شده است که در مواقع بحران به ما کمک زیادی خواهد شد و این علاوه بر چهارصد تختی است که قبلا ایجاد شده بود.

سخنگوی دولت گفت: تاکنون درباره خروج از برجام تصمیم گیری نشده است و با توجه به روند‌های لازم تصمیمات مناسب را خواهیم گرفت.

علی ربیعی در نشست خبری با خبرنگاران درباره احتمال خروج ایران از برجام، افزود: درباره خروج ایران از برجام در واکنش به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی هنوز تصمیم گیری نشده است و درباره نحوه واکنش و گزینه‌های مختلف که در اختیار داریم، قطعا تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

وی افزود: برداشت ما این است کشور‌های باقی مانده در برجام و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به خوبی نسبت به درخواست‌های زورگویانه آمریکا واقف هستند که این ناشی از برداشت‌های مختلف مقامات بوده است.

آقای ربیعی گفت: بر این اساس و گفته‌ها مشخص است که آن‌ها نمی‌خواهند در برهم زدن برجام و توافق‌های بین المللی با آمریکا سهیم باشند، قطعا نقض برجام توسط شورای امنیت برای ایران غیرقابل تحمل است و موجب بی اعتباری این شورا می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: ایران تمام سناریو‌ها را به دقت بررسی می‌کند، دامنه انتخاب‌های ما باز است و می‌توانیم پیش بینی کنیم که ملایم‌ترین پیامد چنین تصمیم خصمانه برای آمریکا و ثبات بین المللی بسیار سخت خواهد بود.

ربیعی در ادامه گفت: ایران در صنعت دفاعی خود بی نیاز است، اما این مساله باعث نمی‌شود برابر رفتار‌های ناسنجیده افرادی که نقض حقوق بین الملل را مرتکب می‌شوند، عکس العملی نداشته باشیم.

سخنگوی دولت درباره انتخاب رئیس مجلس یازدهم و شائبه دخالت دولت و یکی از معاونان رئیس جمهور در این زمینه، اظهار داشت: دولت هیچ نظری در مورد انتخاب رئیس مجلس ندارد.

ربیعی افزود: حساسیت دولت این است که ان شاء الله مجلسی پویا برای حل مشکلات باشد و هیچ نظری در مورد انتخاب اعضای هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون‌ها ندارند.

وی تصریح کرد: دخالت دولت در انتخاب ریاست مجلس آینده را تکذیب می‌کنم و دولت هیچ دخالتی در امور سایر قوا ندارد و دخالت در امور دیگر قوا، شکاف در قوا را به مردم القا می‌کند.