به گزارش اکونا پرس،

«سعید خطیب‌زاده» صبح امروز -دوشنبه - در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، از سفر محمد جواد ظریف به پاکستان خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه فردا به دعوت همتای پاکستانی خود در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی برای سفری دو روزه به اسلام آباد می‌روند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات این کشور از جمله همتای خود، نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان دیدار و رایزنی می‌کند.

وی با اشاره به سفر روزهای اخیر ظریف به آمریکای لاتین گفت:  وزیر امور خارجه در سفر به‌آمریکای لاتین به سه کشور این منطقه سفر کردند که الان در حال برگشت از این سفر هستند.

به گفته خطیب زاده، وزیر امور خارجه ۱۸ آبان در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور بولیوی حضور داشتند و با وزیر خارجه شیلی دیدار حضوری و با وزیر خارجه نیکاراگوئه به صورت تلفنی رایزنی کردند. علاوه بر این وزیر امور خارجه به کوبا و ونزوئلا هم سفر کرده و با مقامات این کشور نیز دیدار کرد.  

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: طی روزهای گذشته نشست سه جانبه ایران، روسیه و هند در موضوع افغانستان در مسکو برگزار شد. ضمن اینکه سفر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد افغانستان در تهران داشتیم.

 مباحث انتخاباتی در آمریکا مبنای قضات و تصمیم‌گیری ما نیست 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات یکی از مشاوران بایدن و شرط گذاری برای ایران خاطرنشان کرد: در مورد انتخابات آمریکا در این چند روز صحبت شده است. اینکه کدام مشاور ایشان چه گفته برای ما ملاک نیست. ما اینها را شرط نمی‌دانیم. مباحث انتخاباتی هم مبنای قضاوت نیست.  

وی ادامه داد: آنچه ایران اعلام کرده این است که برجام ماحصل گفت‌وگوهای طولانی مدت میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان بوده است. یک برنامه جامع اقدام مشترک است که توسط قطعنامه سازمان ملل متحد الزام‌آور شده است.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه این حرف‌ها نشان از ساده‌اندیشی است که می‌توان این توافق امضا شده را باز کرد، ابراز داشت:  ایران بارها اعلام کرده برجام مربوط به گذشته است و قابل باز شدن نیست. آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و از برجام خارج شده و خسارت‌های زیادی به ملت ایران زده است. بنابراین ایران در جایگاه خواهان است و آمریکا باید پاسخ دهد.  

وی درباره پیام انتخابات آمریکا هم بیان کرد: پیام در واشنگتن صادر شده و دنیا واکنش نشان داده است. دولتی در آمریکا نرم‌های بین‌المللی را از بین برده و گردنکشی کرد که در گردن‌کشی خود بسیار بی پرده بود.

به گفته این دیپلمات ارشد، انتخابات آمریکا پیام بزرگی برای منطقه دارد و همانطور که وزیر خارجه گفته قمار برای خرید امنیت از روان‌پریشانی که جز پول و سلاح نمی‌اندیشند، نتیجه‌ای جز گذاشتن تخم مرغ در سبد غیرقابل اطمینان نیست. برخی از کشورهای همسایه همچنان به فکر خرید امنیت و وفاداری هستند و به لابی‌گری در کشورهای دیگر توجه می‌کنند.  

خطیب زاده افزود: ایران دست دوستی به کشورهای همسایه دراز کرده و کشورهایی که خود را منزوی کرده‌اند برگشته و آرامش خود را در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای پیدا کنند.  

وی با بیان اینکه در سیاست خارجی ایران روابط تهران و واشنگتن فصل قابل توجهی است، عنوان کرد: دولت ترامپ در چند سال گذشته مسیر غلطی رفته است و فشار حداکثری به شکست حداکثری رسیده و مقاومت حداکثری کف مقاومت ایران بوده و ایران بعد از ترور سردار سلیمانی به عکس العمل‌های ضروری روی آورد و به این سیاست پاسخ داد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه زبان احترام و عزتمداری هنوز جواب می‌دهد، یادآور شد: هنوز هم وقت هست دولت آمریکا از سیاست شکست خورده خود و از این میراث که علیه ملت ایران و منطقه به جای می‌گذارد، فاصله بگیرد.

 وی در عین حال گفت: سه تغییر است که تا روی ندهد، اتفاقی نمی‌افتد؛ تغییر در اندیشه و نظر؛ تغییر در کلام و گفتار و نوع صحبت با ملت ایران و جهان و جبران رفتارهای غلط گذشته.

بگذاریم مسیر طبیعی و منطقی تصمیم‌گیری جلو برود/ ارکان کلان نظام در سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه الان زود است که بگوییم در آینده چه رخ خواهد داد، بیان کرد: همانطور که تحولات این چند هفته و دو سال گذشته نشان داده است، تنها باید به داخل متکی باشیم، راه‌حل‌ها در داخل کشور است و بگذاریم مسیر طبیعی و منطقی تصمیم‌گیری جلو برود. خطرناکترین چیز آن است که نگاه داخلی و جناحی به سیاست خارجی داشته باشیم. ارکان کلان نظام درباره سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند.  

وی در پاسخ به این سوال آیا تماسی قبل یا بعد از پیروزی بایدن در انتخابات از سوی تیم آمریکایی داشته است، گفت: خیر؛ اساسا ما با کسی خارج از مسائل کاملا مرتبط با برجام در ارتباط نخواهیم بود به ویژه آنکه هنوز دولتی بر سرکار نیامده است. باید در واشنگتن بر سرکار بیاید و بعد از تشکیل دولت تصمیم‌گیری خواهیم کرد. باید ببینیم اقدامات آمریکا به چه سمتی می‌رود. این اقدامات مهم هستند و نه حرف‌ها، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها.  

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات یکی از وزرای اسرائیلی درباره احتمال جنگ ایران و اسرائیل با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: مقامات اسرائیلی خیلی جنگ دوست‌هستند ولی می‌خواهند این کار با خون سربازان آمریکایی انجام شود. اگر می‌توانستند در مرزهای خود در لبنان و سوریه انجام می‌دادند.  

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه ایران در مورد امنیت خود شوخی ندارد، تصریح کرد: اسرائیل تمام حیات و حیثیت خود را از ابتدای جعل این رژیم، با بحران‌آفرینی است و طبیعی است که به دنبال بحران‌آفرینی باشد. ستون دیگر این رژیم، ایران‌هراسی است. این حرف‌ها را جدی نگیرید زیرا هر وقت لازم بوده پاسخ لازم را گرفته و به لانه‌های خود پناه گرفته‌اند.