به گزارش اکونا پرس،

محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، اظهار کرد: ما از ۵ اسفند براساس قانون پروتکل الحاقی را که داوطلبانه در برجام پذیرفته بودیم متوقف کردیم؛ طبیعی است که نه برای آژانس و نه برای اعضای برجام خوشایند نیست و سران کشورها ابراز تأسف کرده‌اند اما به هر حال دولت مصمم بود که قانون کشور اجرا شود.

وی افزود: اگر قصد دارند که همه چیز به روال صحیح بازگردد لازمه آن این است که طرف‌های مقابل به برجام پایبند باشند و همچنین ۱۵۰۰ تحریمی که دولت ترامپ علیه ملت و حکومت ایران وضع کرد، لغو شود. ما مصمم هستیم که برجام باید منافع ما را تأمین کند بر این اساس تلاش ما بر این است که براساس آنچه که مقام معظم رهبری رهنمود دادند، عمل کنیم و تلاش خواهیم کرد که روی اصول کشور بایستیم.

واعظی گفت: ما یک بار با آژانس صحبت کردیم و مدارک مربوط به گذشته است و عملاً آنچه که گفته می‌شود موضوع جدیدی نیست یعنی از زمانی که جمهوری اسلامی مذاکرات را با آژانس شروع کرده است، هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده است.

وی ادامه داد: انتظار ما این بود که اگر قصد تعامل دارند، قبل از توهین به دولت در مجلس باید این کار را می‌کردند و جلسه می‌گذاشتند. عملکرد مجلس در روز دوشنبه برای ما عجیب بود؛ آنچه که ما انجام دادیم، طبق قانون بوده است و برای ما مهم بود که به کشورهای خارجی بگوییم که دولت جمهوری اسلامی قانون های داخلی را اجرا می‌کند و به تبع آن قوانین خارجی را نیز اجرا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: اگر تعامل نزدیک بین سه قوه باشد، مردم سود می‌برند بر همین اساس با وجود اینکه امروز برای تعامل دیر است، اما ما استقبال می کنیم، امیدواریم تذکرات رهبری آویزه گوش شود و اینگونه نباشد که هر مرتبه توهین کنند و سپس قصد اصلاح داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: براساس آیین نامه داخلی مجلس هر یک از این اقدامات یک سیر دارد، اینکه در طول یک ساعت امضا جمع شد و کمیسیون بررسی کرد و بدون حضور نماینده دولت در صحن بررسی شد یک کار هیجانی است، نه یک کار منطقی.

وی همچنین در باره ثبات قیمت بازار شب عید نیز گفت: قائم مقام در امور بازرگانی در وزارت صمت در بحث قیمت‌ها تمرکز کرده‌اند؛ یک همکاری بسیار نزدیکی بین معاونت های ذیربط در وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین گوشت، مرغ، تخم مرغ و میوه صورت گرفته است. وزارت صمت میوه خریداری کرده است که اگر با کمبود مواجه شدیم در بازار مداخله کند تا قیمت کاهش یابد. من امیدوارم تلاش‌ها موجب شود که قیمت‌ها کاهش یابد و توزیع نیز به گونه‌ای باشد که همه بتوانند نیازهایشان را برطرف کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره کنترل سفرهای نوروزی و اعمال محدودیت نیز خاطر نشان کرد: بستگی دارد که شرایط به چه صورت باشد. متأسفانه شاهد شیوع ویروس کرونای انگلیسی هستیم بنابراین اگر مردم همکاری کنند و شرایط آرامی داشته باشیم، گشایش ایجاد خواهد شد اما اگر شرایط سخت باشد، چاره ای جز محدود کردن نداریم

  وی درباره حوادث رخ داده در سراوان نیز اظهار کرد: اقدامات رسمی از ناحیه مردم تحت عنوان طرح "رزاق" صورت گرفته است که بتوانند به پاکستان سوخت بفروشند که متاسفانه گویا افراد دیگری هم از این دو مسیر سوخت را منتقل می‌کنند و از یک مسیر دیگر وارد می‌کنند. این بار قصد داشتند از مرز رسمی آن را وارد کنند که با پاکستانی‌ها درگیر می‌شوند و نتیجه آن بروز درگیری و اخباری است که شنیده شده است.

وی اضافه کرد: دیروز بعد از ظهر با آقای استاندار صحبت کردم و اعلام کرد که اوضاع آرام شده است.

واعظی در خصوص آخرین وضع کشتی توقیف شده کره جنوبی نیز گفت: کشتی توقیف شده کره جنوبی باید برای طی مراحل قانونی برای تخلف بررسی شود.