به گزارش اکونا پرس،

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید کرد: باید مقررات و دستورالعمل های پیش بینی شده برای شهرهای زرد، نارنجی و قرمز به طور کامل رعایت شود در غیر اینصورت با بروز چنین مشکلاتی مواجه خواهد بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه جهش ها و تغییرات ژنتیکی و موتاسیون‌های متعدد ویروس کرونا مشکلات فراوانی ایجاد کرده است، افزود: متاسفانه امروز شاهد وضعیت حادی در استانهای جنوبی کشور و برخی از دیگر استانها بدلیل شیوع نوع جدید و جهش یافته این ویروس به نام "دلتا " هستیم که اگر دستورالعمل های بهداشتی در این مناطق رعایت نشود آمار شهرهای قرمز کشور افزایش خواهد یافت.
رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه این ویروس همچنان داروی قطعی برای درمان ندارد، گفت: خوشبختانه ویروس کرونا واکسن‌پذیر است و شرایط کشور ما نیز از نظر واکسن اعم از خارجی و تولید داخل روز به روز بهتر می شود.

دکتر روحانی یکی از ویژگی های موج جدید شیوع کرونا را قدرت سرایت بالاتر ویروس سویه دلتا به عنوان عامل ایجاد این موج برشمرد و افزود: ایجاد موج های جدید که این روزها در همه کشورهای جهان شاهد آن هستیم، نشان دهنده این است که هنوز ابعاد ویروس کرونا به طور کامل شناخته نشده و درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه روند تامین واکسن از خارج و تولید واکسن داخلی در حال بهتر شدن است، اظهار داشت: در هر حال چه افراد واکسن تزریق کرده باشند و چه هنوز واکسن تزریق نکرده باشند، همه باید پروتکل ها را حداقل تا پایان سال با قوت رعایت کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: رعایت پروتکل ها، واکسیناسیون و امید و اعتماد سه عاملی هستند که با اتکا به آنها باید بر شیوع کرونا غلبه کنیم. متاسفانه رعایت پروتکل ها به 69 درصد رسیده که به هیچ وجه عدد قابل قبولی نیست و با این وضعیت تعداد شهرستان های با وضعیت قرمز کشور هر روز افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه استانداری ها باید الزامات رنگبندی های کرونایی را با دقت کامل رعایت کنند، خاطرنشان کرد: بخصوص در استان های جنوبی باید بیشتر مراقبت کنیم تا وضعیت در حال افزایش آمار بیماری کنترل شود. کنترل و مهار کرونا فقط و فقط با اقدام جمعی مقدور است و باید همه مراعات کنیم تا بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالروز حمله موشکی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری کشورمان در 12 تیر سال 67 گفت: دولت آمریکا نه تنها تاکنون بابت این جنایت بزرگ از جمهوری اسلامی و ملت ایران عذرخواهی نکرده است، بلکه از فرمانده ناو حمله کننده تجلیل نیز کرده اند که باید بابت این اقدام غلط در محضر افکار عمومی پاسخگو باشند.