به گزارش اکونا پرس،

سعید خطیب زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک روز حافظ و تشریح گاهشمار سیاست خارجی درباره سفر امیرعبدالهیان به لبنان گفت: ایران و لبنان روابط‌شان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکرده‌اند و روابط ما تاب آورانه نسبت به تحریم هاست.

وی با بیان اینکه اراده دو پایتخت گسترش روابط است،‌اضافه کرد: گفت و گوها به این خاطر بود که پروژه ها را بدون توجه به فشار و تحریم ها پیگیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مشکل سوخت رسانی برای هواپیمای امیرعبداللهیان و سفر وی به سوریه به همین خاطر گفت: این خبرسازی است. سفر امیرعبداللهیان از قبل به سوریه تنظیم شده بود.

این دیپلمات ارشد درباره انتخابات پارلمانی عراق گفت: آنچه دیروز در عراق رخ داد، ادامه پروسه مردم‌سالاری در این کشور است. از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم و نفس برگزاری آن در زمان مناسب برگزار شد و فکر می‌کنیم این کشور در مسیر درست دموکراسی است.

خطیب زاده درباره حمله به پایگاه‌های ضد ایرانی در عراق هم گفت: بارها به دوستان عراقی و اقلیم کردستان گفتیم این مسأله با حسن همجواری نسبتی ندارد که پایگاه‌هایی در خاک عراق علیه ایران باشند. این پایگاه‌ها باید جمع شوند. این مسأله را اقلیم و دولت بغداد می‌دانند. این پایگاه‌ها نمی‌توانند به کارشان ادامه یابد. هرکجا لازم باشد براساس منافع خود عمل می‌کنیم.

وی درباره برگزاری نشست همسایگان افغانستان در ایران گفت: نخستین جلسه برخط میان وزرای امور خارجه افغانستان برگزار و مقرر شد نشستی در تهران با حضور وزرا داشته باشیم. نشست همسایگان در تهران همان است. برگزاری این نشست در دستورکار است ولی معلوم نیست چه زمانی برگزار شود.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: به پیشنهاد ایران قرار شد روسیه هم در این نشست حضور یابد.

 وی همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا ایران در نشست مسکو درباره افغانستان شرکت می‌کند؟ گفت: پیشنهاد روسیه در دست بررسی است.

سعید خطیب زاده در واکنش به اظهارات مرکل صدر اعظم آلمان برای بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین تصریح کرد: امیدوارم صدر اعظم آلمان و کشور‌های اروپا توجه کنند که اگر بی عملی اروپا نبود، جسارت ترامپ رخ نمی‌داد که از تمام توافقات بین المللی از جمله برجام خارج و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کند و تمام پایتخت‌های اروپایی یک تماشاچی منفعل باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: انتظار ما این است که تمام طرف‌ها با این درک از واقعیت برسند که راه فراری جز اجرای تعهدات وجود ندارد و به جمهوری اسلامی ایران اطمینان دهند که هیچ طرفی نمی‌تواند برجام را به بهانه‌های واهی از جنس تحریم‌های فرا سرزمینی کشوری ثالث نقض کند، ضمن اینکه آلمان بسیاری از تعهدات برجامی خود را انجام نداده است.

خطیب زاده درباره مذاکرات وین و ترکیب تیم مذاکره کننده نیز گفت: مذاکرات وین انجام می‌شو‌د و روند آن در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: قرارنیست هیچ متن و توافقنامه جدیدی مذاکره شود، اینکه در وزارت خارجه ترکیب تیم چطور باشد قبلا از بانک مرکزی، نفت و ... بوده و این بار همین خواهدبود، مهم این است که تداوم از حیث گفتگو‌ها انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: شبانه روز دوستان ما در حال مرور مباحث هستند. ما یک ساعت را بعد از این‌که فرآیند بررسی داخلی درباره مذاکرات به جمع بندی برسد از دست نخواهیم داد، روز‌های آتی روز‌هایی خواهد بود که تعاملات بیشتری را در حوزه برجام و گفتگو‌های وین شاهد خواهید بود.