به گزارش اکونا پرس،

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگوی تلفنی شامگاه دوشنبه در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه، گفت‌وگو‌های وین و همچنین تحولات منطقه با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در این تماس ضمن احوالپرسی از وزیر امور خارجه برای همتای ایرانی خود بهبودی کامل آرزو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگو ضمن اشاره به سابقه همکاری‌های خوب دو کشور در عرصه‌های مختلف بر ضرورت توسعه آن‌ها تاکید کرد.

هایکو ماس نیز با اشاره به علاقمندی شرکت‌های آلمانی برای همکاری با ایران اظهار امیدواری کرد که این نوع همکاری‌ها با رفع مشکلات تقویت شوند.

طرفین اهمیت همکاری در حوزه‌های صنعتی، انرژی‌های تجدید پذیر، نیروگاهی، کشاورزی، پزشکی، علم و فناوری و محیط زیست را مورد برسی و تاکید قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان در موضوع گفت‌وگو‌های پیش رو در وین یاد آور شد، آمریکا مقصر اصلی وضع موجود است. همچنین خروج آمریکا و بدعهدی سه کشور اروپایی بی اعتمادی را به شکل فزاینده‌ای افزایش داده است؛ لذا لغو کامل تحریم‌ها یک ضرورت است. وی همچنین ضرورت اجتناب طرف‌های اروپایی از صدور بیانیه‌ها و اظهارات تنش آفرین را یادآور شد.

امیرعبداللهیان گفت: در مسیر مذاکرات و رسانه‌ای استفاده از زبان زور و تهدید کمک کننده نیست و جمهوری اسلامی ایران خود را تسلیم فضاسازی‌های واهی نخواهد کرد. هرگونه اظهار نظر غیردقیق و مغایر با واقعیات می‌تواند تلاش‌های در حال انجام را به خطر اندازد.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به اینکه آلمان بی اعتمادی ایران را درک می‌کند، تصریح کرد کشورش برای بازگرداندن آمریکا به برجام و همچنین به نتیجه رسیدن گفت‌وگو‌ها تلاش خود را انجام خواهد داد.

در این گفت‌وگو که در فضایی صمیمانه صورت گرفت درباره مسائل منطقه‌ای نیز رایزنی و تبادل نظر شد.

در خصوص مسائل جاری در عراق، وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر بر اعلام محکومیت حمله به محل اقامت نخست وزیر عراق از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آلمان نیز با اشاره به موضع مشترک آلمان و ایران در محکومیت این اقدام، بر ضرورت تداوم حمایت از صلح و ثبات در عراق تاکید نمود.

در ادامه دکتر امیر عبداللهیان با اشاره به مسائل و تحولات افغانستان، بر ضرورت ارسال کمک‌های بیشتر به این کشور تاکید نمود و با اشاره به روند رو به تکمیل واکسیناسیون حدود چهار میلیون اتباع افغانستانی مقیم ایران، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک‌های آلمان از طریق مرز‌های کشورمان به افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به ضرورت تلاش برای پایان بخشیدن به محاصره انسانی در یمن اشاره نمود که مورد استقبال طرف آلمانی قرار گرفت.

تحولات لبنان و حمایت از دولت قانونی این کشور از جمله نکات مورد تاکید در این تماس تلفنی بود.