به گزارش اکونا پرس،

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: به دومین سال شهادت سردار سلیمانی نزدیک می‌شویم، سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریست بود که ترور او، اقدام تروریست‌های شناخته شده بین المللی برای انتقام از این سردار بود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس در معرض اقدامات تروریست بود و ترور سردار سلیمانی به دستور مستقیم دونالد ترامپ طراحی و عملیاتی شد. ایران از هیچ اقدامی برای پیگیری ان فروگذار نمی‌کند.

به گفته خطیب‌زاده، از روز اول ایران در چارچوب قوانین بین المللی تلاش کرد که ترور سردار سلیمانی را پیگیری کند. وزارت خارجه در تنام سطوح داخلی منطقه‌ای و بین المللی تلاش و تا زمانی که مجرمین این جنایت اشکار را محکوم نکند، کوتاه نخواهد امد. کمیته مشترک ایران و عراق هم اکنون در خصوص تحقیقات این جنایت در حال کار است.

او درباره دور هشتم مذاکرات احیای برجام گفت: در گفت‌گو‌های وین نگاه مان همواره رو به جلو بود. برخی از کشور‌ها با اشتباهات محاسباتی تصور می‌کنند که با اخبار کذب در و به دنبال امتیازات فراتر از برجام باشند. توصیه می‌کنیم طرف‌های غربی در وین با این دستورکار بیایند که در کمترین زمان ممکن مذاکرات به نتیجه برسد، نتایج خوبی را خواهیم داشت. انتظار از اروپا این است که به بی عملی خود پایان دهند. مادامی که روابط ایران و آژانس فنی و مطابق با اصل بی طرفی باشد، مشکلی با ورود بازرسان به کشور در چارچوب پادمان نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: به وین می رویم که به نتیجه برسیم. نتیجه برای ما مهم است نه این کارزار های رسانه ای.

به دلیل تحریم‌ها و محاصره غیرانسانی در یمن، آقای ایرلو را از دست دادیم

خطیب‌زاده گفت: در سکوت مجامع بین‌المللی و همراهی برخی کشور‌های اروپایی برای ارسال سلاح شاهد افزایش بمباران‌ها و حملات کور هستیم که جز مردم بی دفاع و در محاصره یمن حاصلی نداشته است. تاریخ منطقه این روز‌ها را فراموش نخواهد کرد. توصیه ما توجه به راه حل سیاسی به عنوان تنها راه حل پایان بحران یمن است. در کنار مردم بی دفاع یمن می‌مانیم تا صدای مظلومیت آن‌ها به گوش جهان برسد و تلاش می‌کنیم در اسرع وقت راه‌حلی پایدار برای بحران یمن پدیدار شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست استانه، گفت: تاریخ دقیق هنوز روشن نیست. از برخی کشور‌ها دعوت می‌شود در سطح سران و به عنوان ناظر شرکت کنند. کشور‌هایی که ناظر هستند در سطح سران دعوت خواهند شد.

این مقام ارشد وزارت خارجه درباره شهادت حسن ایرلو سفیر ایران در یمن گفت: آنچه در خصوص انتقال اقای ایرلو اتفاق افتاد چند مرحله بود. ایشان یکی از جانبازان شیمیایی بود کرونا بر وی تاثیر بیشتری کذاشت. امکانات در یمن برای بهبود وضعیت وی فراهم نشد. ابتدا از یکی دو کشور دوست طلب کمک کردیم که با تاخیر پاسخ رو به رو شدیم تا اینکه عراق با عربستان صحبت کرد. چه بسا اگر زودتر شهید ایرلو به تهران آمده بود ما ایشان را امروز در کنار خود داشتیم. این در حافظه تاریخ خواهد ماند.